EDEBİYAT

Metin Altıok Ve Yarım Kalan Hikayesi

metin_altiok

Yüreği yangın yeri, elinde kalemi, dilinde şiiri. Madımak katliamında kaybettiğimiz Metin Altıok’u saygıyla anıyoruz

Kısa Süren Yaşamı: Bize Bıraktıkları

Metin Altıok 14 Mart 1941 tarihinde İzmir’de dünyaya geldi. Üniversiteye kadar olan eğitim kısmını İzmir’de tamamlayıp üniversiteyi Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü’nde tamamladı. Yazarlık, şairlik ve öğretmenlik yaptı. Yazı işleri haricinde resim yapmakla da yakından ilgileniyordu. O kadar yakından ilgileniyordu ki 1967 senesinde Orhan Taylan ile beraber ilk resim sergisini açtı. Resimleri ölümünden sonra da sergilenmeye devam etti. Yazmayı hiç bırakmadı. Şiirleri ve yazıları yayınlanmaya devam ederken döneminin en yetenekli şairlerinden olarak gösterildi. Kırgınlık, yabancılaşma şiirlerinde bulunan en belirgin temalardı. Birçok ödül aldı. Şiirlerinde dili sadeydi ama okurları alıp götürürdü. Anlamı oldukça derindeydi, derindi. Yerleşik Yabancı, Kendisinin Avcısı, Küçük Tragedyalar, İpek ve Klabtan eserlerinden bazılarıdır. Metin Altıok’u ölümsüzleştirmek adına Edebiyatçılar Derneği tarafından Metin Altıok kitabı, ölümünden 10 yıl sonra da kızı tarafından Gölgesi Yıldız Dolu kitabı çıkartıldı. 28 şiiri ölümünün 20. yılında saygı albümü olarak kızı tarafından oluşturulmuştur. Birçok sanatçı şarkıları okumuş, yeni besteler oluşturmuştur.

Kapanmayan Yara: Madımak Katliamı
2 Temmuz 1993; ülkemizin bir daha göremeyeceği, misafir edemeyeceği değerde olan tamı tamına 33 aydınımızı aramızdan alıp götüren, insanlığa sığmayan, vahşice ve hunharca yapılan büyük bir katliam; Madımak Katliamı. Sivas’ta düzenlenen Pir Sultan Abdal Şenliklerine katılmak için 33 aydınımız yola çıktı, otellerine yerleşti. Kimler mi vardı? Aziz Nesin, Asım Bezirci, Metin Altıok, Hasret Gültekin ve daha onlarca yazar, şair, sanatçı orada bulunuyordu.

Metin Altıok hain saldırıda ağır yaralandı. Tedavi için Ankara’ya götürüldü fakat sadece 1 hafta dayanabildi. Sivas katliamında hayatını kaybedenlerin bulunduğu yere defnedildi. Hikayesi yarım kaldı. Biz orada sadece Metin Altıok ve 32 kişiyi kaybetmedik. Biz orada birçok değerimizi kaybettik aslında.

‘’Yangınlardan geliyorum dedi adam ve yangınlara gitti yanık…’’ Metin Altıok.

Yazar: Zeynep Uysal

Çok Okunanlar

404 Not Found

Server Error

404

Page Not Found

This page either doesn't exist, or it moved somewhere else.


That's what you can do

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI