EDEBİYAT

Ölümsüz Şair; Özdemir Asaf

maxresdefault

Ahenk ile dizilen kelimelerin danslarına şiir, öyle ki bu ahengi yakalayabilenlere de işinin ehli, hası, ustası, diğer bilinen adıyla da şair deniyor. Tabi öyle her eline kağıt kalem alan, alt alta iki üç dize yazana denilenden değil. Özdemir Asaf gibi mesela, dolu dolu şair

Hayatı

Haziranın 11’inde, sene 1923’ü gösterirken Ankara’da dünyaya gözlerini açmış. Pek bilinmez ama Halit Özdemir Arun ise asıl adıymış. Ailesi daha önce İstanbul’da yaşıyorken Ahmet Arun yani babası Şura-yı Devlet’in kurucularından olduğu için, Atatürk’ün isteği doğrultusunda Ankara’ya gelmişler. Fakat babasının hastalanıp vefat etmesinden dolayı kız kardeşi ve annesiyle 1930’da tekrardan İstanbul’a dönmüşler. Atatürk ile babası yakın arkadaş olduğu için kardeşinin ve kendisinin iyi bir eğitim alabilmesi adına İsmet İnönü’ye talimat vermiş. Bunu üzerine Özdemir Asaf Galatasaray Lisesi’nde eğitim görmeye başlamış daha sonra da Kabataş Erkek Lisesi’ne geçiş yapmış. Liseyi bitirip İstanbul Üniversitesi’ne gitmiş. Burada daha fazla devam edemeyerek iki üniversiteye daha başlamış. Okulla arası iyi olmadığı için hiçbirisini bitirmeden okulu tamamen bırakmış.

 

 

İlk Eş Tutkulu Aşk

Hukuk Fakültesi’nin kendisine tek katkısı ise ilk eşi ve biricik aşkı Sabahat olmuş. Hatta öyle aşık olmuşlar ki birbirlerine okulu bırakınca Özdemir Asaf, vuslat girmiş aralarına. Uzun süre mektuplaşmışlar. Kızın babası başta evliliklerine onay vermeyip okul şartı koşunca aşkından yataklara düşmüş şairimiz. Annesi ikna etmiş kızın babasını öyle evlenebilmişler. Bu birlikteliklerinden birde Seda adını verdikleri kızları olmuş. Fakat bu evlilik İlk akademik olarak eğitim almış kadın fotoğrafçımız Yıldız Moran ile tanıştıktan kısa süre sonra bitmiş. Çünkü gönlünü kaptırmış bu kadına Özdemir Asaf. Sabahat Hanım bunu bile bile daha fazla devam edememiş, ayrılmışlar. Ayrıldıkları zaman hiç kötü söz söylememiş eski karısı. Çok şık, çok nazik, tam bir centilmen olduğunu belirtmiş şair hakkında.

Zarifliğin Vücut Bulmuş Hali

Giyimine kuşamına ayrıca özen gösterir insanlara karşı çok naif davranırmış kendisi. ‘’R’’ harflerini söyleyemediği biliniyor hatta bununla ilgili bir de anısı var, naifliğini konuşturduğu. Taksiye biniyor ve taksicinin R harfini söyleyemediğini anlayınca dalga geçiyor sanmasın diye Karaköy’de inmek yerine daha erken iniyor. Şimdiki nesile taş çıkartıyor resmen Özdemir Asaf. Eski karısı Sabahat Hanım’a kalan miras ile adı Sanat Basımevi olan bir matbaa açmışlar. Sadece matbaa değil gerçekten de sanat evi gibi tasarlanmış, maddiyatın ikinci planda kaldığı bir yermiş burası. Bir süre sonra Yuvarlak Masa adında yayın kurarak ilk kitabı Dünya Kaçtı Gözüme’yi çıkarmış. Edebiyat hayatı için büyük bir adım olmuş bu kitap, çok sevinmiş evine iki tane çıkardığı kitaptan götürerek ailesiyle de yaşamış sevincini. Yıldız Morandan bahsetmiştik Sabahat Hanım’dan ayrıldıktan sonra onunla evlenmiş, dünyalar tatlısı üç tane de oğlu olmuş. İşinde hem yazar hem şair, evinde de babaymış. Çevirilerde yapmış ayrıca. Saf yetenekmiş yani kendisi.

 

Başyapıtı: Lavinia

‘’Sana gitme demeyeceğim, üşüyorsun ceketimi al. Günün en güzel saatleri bunlar, yanımda kal.’’ Diye başlayan dizeler. Belki Feridun Düzağaç’tan tanıdık geldi. Özdemir Asaf’ın o dillere destan şiirinin ilk kısmı bunlar, Lavinia’dan. Birkaç basit kelimeden öylesine derin anlamlar çıkarmış ki, tam kalbe dokunan, iç ısıtan türden. Şimdiki şairler, yazılan aşk şiirleri bu yapıtın yanında sönük balon gibi kalıyor. Bir de öyküsü varmış; söylendiğine göre bu Lavinia ,Asaf’ın yüreğinde taht kuran, göz bebeği olan Mevhibe Bayat’mış. Bir şiir yarışmasına katılmış bu şiiri ile. Şiiri yarışmayı kazanmış ve kendisinden okumasını istemişler. Şans işte Mevhibe Baya’ta o salondaymış. Özdemir Asaf okumaya başladığı an da anlamış kendisi olduğunu, terk etmiş ardından salonu. Hiç aşkına karşılık bulamamış şair. Lavinia’sı iki evlilik yapmış birisi Öztürk Serengil, birisi de İlhan Selçuk olmak üzere. O karşılıksız aşktan böylesine bir eser bırakmış bize Asaf, bunun için Lavinia’ya teşekkür etmek gerekiyor sanırım.

 

Son Günler
Bir rahatsızlık geçirmiş sonrada hastaneye kaldırılmış şair. O vahim haberi almışlar, beyninde tümör varmış. Artık zamanı kalmamış ve onu hayatındaki 3 kadın da hiç yalnız bırakmamış son günlerinde. Sebahat, Mevhibe, Yıldız, üçü de ayrılmamış başından Özdemir Asaf gözlerini kapatana kadar. 1981 yılında 28 Ocak günü gözlerini yummuş hayata. Kendisi bedenen bu dünyadan göçüp gitmiş ama şiirleri ile ruhu hala yaşıyor, uzun yıllarda yaşayacağa benziyor.

Yazan: Zeynep Uysal

Çok Okunanlar

404 Not Found

Server Error

404

Page Not Found

This page either doesn't exist, or it moved somewhere else.


That's what you can do

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI