FESTİVAL

Burning Man Tüm İhtişamıyla Geliyor

burning-man-maxresdefault-1

1986’dan bu yana her yıl düzenlenen ve dünyada büyük ün kazanmış festival Burning Man’e az kaldı

Bu yıl Yanan adam yani Burning Man festivali 26 Ağustos’tan 3 Eylül’e kadar sürecek. Festival her sene Nevada’da bulunan Black Rock Çölü’nün üzerine kurulan Black Rock City’de yapılıyor. Kurucusu Larry Harvey ve arkadaşı 1986 yılında tahtadan bir adamı ateşe vermiş ve olay o zamandan bu zamana kadar gelmiş. Larry Harvey ise geçirdiği felç sonucu yaklaşık 3 ay önce hayatını kaybetti. Sürekli farklı konseptler üzerine uyarlanan Burning Man bu sene robot konsepti ile geliyor. Adının nerden geldiği konusu ise festival bitiminde ahşap bir kuklanın yakılmasından kaynaklanıyor. Dünyanın en büyük müzik festivallerinden olması ile resmen ünlü akımına uğrayan etkinlikte neredeyse her adımda dünyaca ünlü isimler yer alıyor. Konaklama çadırlarda veya karavanlarda yapılıyor. Ne kadar eğlenceli gözükse de tedbirli olarak gidilmesi gerekir sonuçta çölün ortasında yapılan bir eğlence. Çok büyük olduğu için her konsere katılmak imkansız gibi bir şey. Her sene hepsi birbirinden harika olan sanat eserlerinin sergilendiği festivalde bolca sanat, sınırsız müzik ve dans imkanı sunuluyor. Bu senenin gözdesi ise devasa boyutlardaki ayna küre olacağa benziyor. Ayna neredeyse 30 ton ağırlığında ve çapı 25 metre. Tasarımcısı Danimarkalı mimar Bjarke Ingels. Şişirilebilen özelliğe sahip aynaya bakıldığında festival alanı çok rahat görülebilecek. Bu sayede katılanlara yol göstericiliği yapabilecek. Eser 32 metre uzunluğunda bir direğe tutturulacak.

Burning Man’in Diğer Festivallerden Çok Farklı

Festivale herkes katılabiliyor. Özel bir şeye gerek yok. İnsanların kendi içlerindeki cevheri keşfetmesi, örülü duvarların yıkılması, samimi bir ortamın sağlanması başlıca amaçları oluşturuyor. Burada bir şeyler üretebilir tasarım kostümler, farklı araçlar gibi yeni şeyler ortaya koyabilirsiniz. İş birliği içerisinde sanat yapmak, ön yargıları ortadan kaldırmak festivali farklı kılan özellikler arasında bulunuyor. Burning Man’de para yok. Evet, doğru okunuz parayla hiçbir alım ya da satım yapamıyorsunuz. Burada ihtiyacınız olan şeyleri almak için hediye veriyorsunuz. Takas gibi değil çünkü hediyeler değer biçilip, karşılığında eşit değerde alınabilsin diye değil, karşılıksız veriliyor. Hediyeler için kesinlikle sponsor veya firmaların reklamı yasak, kabul edilmiyor. İnsanlar dış dünyadan arınıp festival boyunca birlikte uyum içerisinde yaşayabiliyor, eğlenebiliyor. Dahası ve en güzeli ise arkada çöp, pislik vb. hiçbir şeyin kalmıyor olması. Sigara izmariti bile yere atılamıyor. Festival bitiminde herkes çöplerini topluyor, alanı temiz bırakıyor. Çöl nasıl olsa denilip öylece bırakılmıyor. Bir de bisikletler çok önemli çünkü alanda ulaşım bisikletler ile yapılıyor. Katılım için bilet alınması gerekiyor yalnız bilet fiyatları biraz pahalı.

Burning Man’de Selda Bağcan Rüzgarı

Dünyaca ünlü sanatçımız Selda Bağcan bu yıl Burning Man’de sahne almaya hazırlanıyor. Sesinde bulunan ahenk ile herkesi büyüleyen Selda Bağcan tozu dumana katacak ve festivale gelenlere unutulmaz bir müzik ziyafeti verecek. Daha önce 2014 yılında yapılan Burning Man’de Robot Heart tarafında Selda Bağcan’a ait olan Sivas Ellerinde Sazım Çalınır parçası çalınmıştı.

 

Çok Okunanlar

404 Not Found

Server Error

404

Page Not Found

This page either doesn't exist, or it moved somewhere else.


That's what you can do

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI