Genç Ressam Söyleşileri

Genç Ressam Söyleşileri: Ahmet Doksanoğlu

6-ad

Genç Ressam Söyleşilerinde konuğumuz Ahmet Doksanoğlu

”Resimlerim, gerçekliğin baskısı altındaki histerik formların sahnesi olan mekanların ve bu mekanlar ile bileşen figürün iç-dış algısının taşıyıcısıdır.”

Resimlerinizi Anlatır mısınız?

Resimlerimin ana öğesini insan oluşturmaktadır. Amacım insanı gözlemleme, araştırma, etüt etme, onun toplumsal ve ruhsal ifadesini de hesaba katarak ele almaktır. Fakat bunu yaparken objektif bir anlatım dili ile değil de zaman ve mekan kavramlarını da ele alarak subjektif bir anlatım dili ile işlemeye çalışıyorum. İnsanı bir düşün ya da mitin içinde değil tam anlamıyla kendi kurduğum ve onun anlam olarak var olduğu soyut bir gerçekliğe yerleştiriyorum ve yalnızlaştırıyorum. Böylece gerçek adını verdiğim figüral bileşime daha çok yaklaştığımı düşünüyorum. Yalnızlık (yalınlık), resmin içeriğine giden bu yolda ruhsal bir anlam ve gerçeğin taşıyıcısı olur. Wilhelm Worringer’in belirttiği gibi yalın çizgi ve onun salt geometrik kanunluluk halinde gelişmesi, görünüşlerin belirsizliğinden ve karışıklığından sıyrılan bu figüral formların soyut dünyasının gerekliliğidir.
Biçim ; George Lucas’ın da dediği gibi içerikle bütünleşmiş özel bir biçimdir benim içinde. Resimlerimde biçimin aldığı hal onun içeriğe ne denli hizmet ettiği ya da edebileceği ile ilgilidir.

Resimlerinizdeki figürlerin ve ışığın önemi nedir?

Figürlerde ise genelde durağan melankolik bir hareket vardır. Mekânlar geometrik hareketlerle bu figürlerin taşıyıcısıdır. Bazen mekân olgusu iki boyuttan kurtulup üç boyuta geçer. Figür ait olmadığı ya da geçici olduğu bu mekânda histerik bir hal alır. Işık ve gölge resimlerimin ana özelliklerinden biridir. Resimlerimde ışık resmin geneline hâkimdir. Bazen ise İfadenin ve biçimin en önemli noktalarında ortaya çıkar sonra resmin geneline dağılır. Gölge bu ışıktan geri kalandır. Fakat benim resimlerimde gölge yer yer figür kadar cisimleşebilir. Benim için gölge ışığın yansıdığı yüzeyin dışsal gerçekliğinin, tüm detaylardan ayrılmış saf bir yansımasıdır. Özün yansımasıdır.

Ahmet Doksanoğlu profilAhmet Doksanoğlu kimdir?

1987 yılında Trabzon’da doğdu. 2004 ‘de Trabzon Lisesi’nden mezun oldu. 2009’da Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği bölümünden mezun oldu.2014’de Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim İş Öğretmenliği Bölümü Yüksek Lisans Programı’ndan mezun oldu. Çeşitli karma ve grup sergilerine katıldı. 2008’de İstanbul Modern Sanatlar Müzesi’nde gönüllü olarak çeşitli etkinliklerin yönetimine katıldı. UPSD (Uluslararası Plastik sanatlar Derneği) üyesidir. Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır. Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Doktora Programına devam etmektedir.

Vecdi Uzun Yorumu:

Aldığı akademik eğitimi uygulama ile desteklemede oldukça başarılı olmasına karşılık öncelikle Türk sanat piyasası ilişkilerini daha da artırması halinde hedefinin yurt dışı olması gerektiğine inandığım Ahmet Doksanoğlu’nu titizlikle takip edeceğim.

Hazırlayan : Vecdi Uzun

Mail : vecdiuzun@gmail.com

1-ad

2-ad

4-ad

5-ad

 

Çok Okunanlar

404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kultursanat.com.tr.php was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI