Genç Ressam Söyleşileri

Genç Ressam Söyleşileri: Aras Yazıcı

Ana Sayfa Profil Fotoğrafı 2-min

Genç Ressam Söyleşilerinde bu haftaki konuğumuz Aras Yazıcı

Benim resimlerim,
yaşadığınız süreç ve bulunmanızı istediğim boşluktur.

Resimleriniz için özetle neler anlatabilirsiniz?
Resimlerim, insanın evrendeki yalnızlığı ve yok olma gerçeği karşısında bir imge yaratma ihtiyacından doğan sanat sürecinin elemanlarıdır. Onlara baktığınızda hep aynı sandalyeyi ve aynı biçimleri görüyor olabilirsiniz. Bunun sebebi: Bir resim elemanının bir resme, bir süreç geçirmeden ve bir geçmişe sahip olmadan girememesi gerektiğini düşünmemden kaynaklanıyor. 4 köşeli bir yüzeyin içinde ne göstereceğimiz çok önemlidir. Bu yüzeyin içinde göstereceklerimizi özenle seçer ve bu seçimler konusunda kritik kararlar alırız. Resimlerimde bu kritik karar ve seçimlerin ötesinde elemanların bir süreç dahilinde gelişmesi gerektiğini ve ancak belli bir olgunluğa geldikten sonra bir resim elemanı olarak resme kazandırılması gerektiğini düşünüyorum. Yaptığım resimlerde kullandığım resim elemanlarıyla herhangi bir süreç yaşamamışsam, onlarla samimi ve duygu yoğunluyla bir ilişki kurmamışsam asla resme dahil etmem. Bu sebeple yaşamış olduğum sürecin meyvesi olan bir imge yaratıp bu imgeyi resimlerimde bir eleman olarak kullanıyorum. Bu tutum sayesinde kendi kurallarımı ve sınırlarımı oluşturmaya başladım. Resimde samimiyet benim için çok önemlidir. Kendi kurallarını ve sınırlarını belirlemenin resimdeki samimiyeti arttırdığını düşünüyorum.
Bir resme ya da bir heykele baktığımızda genellikle ortaya çıkmış bir sonuç görürüz. Fakat hiçbir sonuç bulunduğu ortamdan bağımsız, her şeyden izole edilmiş bir durumda düşünülemez. Çünkü her sonuç bulunduğu ortamla-boşlukla ilişkiye girer. Bir düşünceyi her yerde ve herhangi bir şekilde sergilenebilecek bir obje haline getirmek onu sonuç kılar. Çevremde bunca sonuç gördükten sonra resme olan inancımı yitirdim ve bir resim olarak kapalı kutular yapmaya başladım. Resme olan inancımı yitirmemle aslında resmi daha iyi kavradığımı fark ettim. Resmin yani yüzeye yapılanların aslında bir illüzyon ve ressamların birer illüzyonist olduğunu düşünmeye başladım. Kapalı kutuların ardından kurgular düşünmeye, belirli bir zaman aralığı için hazırladığım bir mekan üzerine çalışmaya başladım. Bu mekanda resimlerimi birer eleman olarak kullanıp yeni bir resim oluşturdum. Artık benim için resim tuvalden çıkıp belirli bir zaman aralığındaki bir mekan-boşluk haline geldi.

Sanatla ilgi düşünceniz nedir?

Herkesin sanat hakkında birkaç fikri ve söyleyecek sözü vardır. Hatta kimileri sanat hakkındaki görüşlerine körü körüne inanır. Bense sanata inanmıyorum. Sanatın gücüne inancım fazlasıyla var ancak sanata inanmıyorum. Bu düşüncemi daha iyi açıklayacak olursak şu örneği verebiliriz: En iyi din adamlarının inanmayan din adamları olduğu söylenir, bu söze katılıyorum ve kendimi sanat alanında inanmayan bir din adamı gibi görüyorum. Çünkü sanat insan zihninin bir ürünü ve insanoğlunun uydurduğu palavralardan -insanı diğer canlılardan ayıran özellik olmadan sanat, ekonomi, hukuk vb. kavramlar var olamaz- yalnızca birisidir. Ben hür bir insan olarak bu palavraya inanmayı tercih ettim. Sanat alanındaki diğer insanlardan en belirgin farkım bu oluyor sanırım. Sanata inanmayan hür bir insan olarak sanat alanında öncelikle kendimi ve bu alanı ileriye taşımak için elimden geleni yapıyorum. Bir sanatçının sanatın mağara resimlerinden beri gerilemeye devam ettiğini söylediğini hatırlıyorum. Bu, sanat hakkında duyduğum en önemli tespitlerdendir. Bu gerilemenin ve yozlaşmanın uzun bir ara dönem olduğuna inanıyorum. Seçtiğim ender sanatçılardan bayrağı layıkıyla teslim alabilirsem bu gerilemeye son vermeyi hedefliyorum. Bu plan için düşündüğüm öneri; kendimce “Yüksek Sanat” olarak isimlendirdiğim bir tür üst insan olma-yetiştirme ve üst sanata geçiş hareketini başlatmaktır. Bu plan uzun yıllar süreceği ve ömrüm yetmeyeceği için bugünün sanatıyla değil yarının sanatıyla ilgileniyorum diyebiliriz. Bu plan için attığım ilk adım “ENTITY ART PROJECT” tir.
“ENTITY ART PROJECT”, izleyicinin bir sanatçının düşünceleri, sanatı, çalışmaları ve kendisi hakkında kapsamlı bilgi edinebildiği bir internet üzerinden bilgilendiren bir sanat projesidir. İncelenilmesini tavsiye ederim.

Aras YAZICI Kimdir? 1994 yılında İstanbul/KADIKÖY’de doğdu. 2012 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-iş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı’nda Lisans Eğitimine başladı. 2015 yılının Ocak ayında üç arkadaşıyla birlikte “SANAT ENSTİTÜSÜ” nü kurdu. Mayıs ayında 22nd International Biennial of Humour and Satire in the Arts –Gabrovo 2015’de Fotoğraf kategorisinde Bulgaristan KültProfil Fotoğrafı-minür Bakanlığı Ödülüne layık görüldü. Temmuz ayında Don Kişot İşgal Evi’nde “SANAT ENSTİTÜSÜ BURADAYDI!” Karma Sergisi ni gerçekleştirdi. 2016 yılının Eylül ayında “ENTITY ART PROJECT” internet sayfasını yayınlamaya başladı. Kasım ayında “Resim Dersi Çalışma Raporu” internette yayınlanmaya başladı. 2017 yılının Nisan ayında 18. BELGELİK RESİM – DESEN SERGİSİ’ne katıldı. Mayıs ayında ders BELGELİĞİ 4. RESİM YARIŞMASI’nda ödül ve 15. İTK BAHATTİN TATIŞ ULUSAL RESİM YARIŞMASI’nda sergileme aldı. Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-iş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı’nda Lisans Eğitimine devam etmekte ve Yeşil Koza Kreş ve Gündüz Bakımevi’nin Sanat Atölyesinde eğitmenlik yapmaktadır.

İnce tahta-min İnce uzun tuval-min Murillo-min Natürmort-min (1) Varlık-min

Çok Okunanlar

404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kultursanat.com.tr.php was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI