Genç Ressam Söyleşileri

Genç Ressam Söyleşileri: Ertuğ Göktaş

PRF_9254-min

Genç Ressam Söyleşilerinde Bu Haftaki Konuğumuz Ertuğ Göktaş

EN BÜYÜK GÜÇ OLAN AŞK

Sanat nedir ve bu konuda ne düşünüyorsun ?

Benim için sanat problem çözmektir. Bu problemler somut, ya da soyut olabilir. Aşk, tarih, siyaset, savaş, toplum olma bilinci, insan, hayvan, doğa, sevgi, saygı ve tüketim bu problemlere örnek olabilir. Sanatçıyı sanatçı yapan ise bu problemleri çözme biçimidir. Bazı sanatçılar bu problemleri direk ve yalın bir anlatımla, diğer insanlara yorum bırakmadan çözmeyi sever. Benim gibi sanatçılar ise bu problemleri daha hayali, çerçevesiz ve insanlara hayal kurdurarak çözmeyi sever. Dünya sanat tarihine bakıldığında direk anlatımlarla sanat yapan sanatçılar daha kolay akılda kalmış ve insanlar tarafından daha rahat anlaşılmıştır. Mesajlarını direk aktarabildikleri için daha çok tercih edilmiştir. Benim gibi soyut anlatımlar yapan sanatçıların çoğu ise mesajlarını iletebilmek için kimi zaman yaptıkları sanatın yanında bir de postacı kullanmak zorunda kalmıştır. Hatta bu postacılara o kadar kafa yormuşlardır ki; günümüzde “Yaratıcı İletişim” adı altında bu konular üniversitelerde ders olarak okutulmaktadır.

Resminizi anlatır mısınız?

Resimlerimdeki genel prensibim huzurdur. Beni strese sokmayan malzemelerle bana huzur veren resimler yaparım. Renk kullanmak da genel olarak beni rahatlatan ve huzur veren bir etkinlikdir. Resim yaparken kısıtlanmayı sevmediğim için elimin altında hemen hemen her boya çeşidi ve çok geniş renk skalaları olmasını sağlarım.

Genelde büyük boy kanvas üzerine veya küçük boy kağıt üzerine çalışırım. Tüm resimlerim iyi planlanmış katmanlardan oluşur. Resimlerimi X-Ray Floresans (XRF) analizleri ile incelerseniz veya üzerini kazımaya başlasanız her katmanda kendini ifade edebilecek farklı bir resimle karşılaşırsınız. Bu tarz çalışmayı renkleri ve boya çeşitliliğini sevmem sayesinde rahatlıkla yapabiliyorum. Resimlerimin bu güce ve özgüvene sahip olması bana çok büyük haz veriyor.

Resimlerimdeki temalarımı da hep huzur ana başlığı altında doğa, insan, aşk ve iletişim alt başlıkları üzerine kurgularım.

Son dönemde herkes tarafından bilinen efsaneleşmiş aşklar üzerinde daha fazla düşünmeye başladım ve dünyada hemen hemen herkes tarafından bilinen aşk figürleri bu çok katmanlı resimlerimin ana kurgusunu oluşturuyor. Romeo ve Juliet, Hürrem ve Sultan Süleyman, Napolyon ve Josephine, Leyla ve Mecnun gibi bazıları hayal ürünü, bazıları ise gerçek olan aşkları inceliyorum. Aslında iki insan arasına sıkışmış “soyut” heyecanların bütün dünya tarafından biliniyor hale gelmesi, kitaplarının yazılması, filmlerinin ve şarkılarının yapılması ne kadar büyük bir şey!

PRF_9197

Dünya tarihini bir saniye içerisinde değiştirebilen, ölümle yaşam arasında insan olduğumuzu bize hissettiren ve hatta insana atomu bile parçalayabileceğini düşündüren heyecanları, duyguları, düşünceleri, hırsları ve sevinçleri resimlerimde anlatıyorum. Kısacası aşkları ve hayatlarımızı doğrudan etkileyen gücü resmediyorum..

Sanatımda birde meditasyon kısmım var. Bu meditasyonu da kağıt üzerine zengin renk ve doku kombinasyonlarına dayalı soyut ekspresyonist resimlerimle yapıyorum. Bu resimler kendi zihin yolculuğumun duraklarıdır. Resimlerin her birini yaparken yüksek konsantrasyon içinde büyük bir boşluk yaşıyorum. Bunlar soyut resimler olmasına rağmen kaynağını doğadan alan ve hayat bulan resimlerdir. Doğadaki detayların hikayeleri resimlerimde gözlenebilir. Tüm dokular doğanın saflığı ve temizliğine sahiptir. Sadece renk resme ihtiyaç duyulan derinliği ve gücü katamaz. Doku renkle birlikte resme derinlik katar ve gücü artırır.

PRF_9271Ertuğ Göktaş Kimdir?

1979 yılında İstanbul’ da doğdu. Bilkent Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü’nden 2002 yılında mezun oldu. Aldığı eğitim sonucunda reklam sektöründe çalışmaya başladı. Halen kendi kurduğu tasarım şirketinde reklam sektöründe çalışmaya devam etmektedir. Sanat çalışmalarına ise Ankara’da bulunan kendi atölyesinde devam etmektedir.

 

PRF_9217-min PRF_9237-min PRF_9241-min PRF_9261-min PRF_9274-min

 

Çok Okunanlar

404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kultursanat.com.tr.php was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI