Genç Ressam Söyleşileri

Genç Ressam Söyleşileri : Serdar Oruç

8

Genç Ressam Söyleşilerinde Bu Haftaki Konuğumuz

Serdar Oruç

ÇİZGİNİN SINIRLAYICILIĞI DIŞINDA BİR SERÜVEN

Resmin dramatik yönü çalışmalarımda ana temayı oluşturmaktadır. Aydınlık ve renkler içerisinde boğulan biricik insanın yaşantısını, karanlığın gecenin merkezinden göstermekteyim.
RESİMLERİNİZ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Resimlerimde” gerçeklik problemi” temel bir sorun olarak, biçim ve renk araştırmalarımı tümden etkilemiştir. İfadeci bir üslupla görüntülerin alışılagelmiş halinin dışında arayışlarım görülmektedir. Tabiatı desen yoluyla sık sık gözlemlemem, resimlerimdeki renk ve biçimsel özelliklerin olgunlaşmasını sağlamıştır. Bu yolla özdeki içsel eğilimleri resim diline aktarabildim. Lekesel dağılımın çizgi örgüleriyle armonik bir yapıya ulaşması buradan kaynaklanmaktadır. Resimde ele aldığım konular birkaç farklı kola ayrılıyormuş gibi görünse de insan kavramı resimlerimde temel bir problem olarak varlığını her zaman korumaktadır. Resimlerde tanınır biçimde insan temsili kullanılmasa da insan duyumsanmaktadır. Resimlerimde çizgiler sınırlayıcı özelliklerinden öte, bir örgü sistemi halinde kendi serüvenlerini yaşamaktadır. Yaratmak istediğim dramatik etkide, lekeselliğin yıpranmışlığını çizgi örgüsünün yırtıcı ve bütünleştirici dağılımı dengelemektedir
SANATA BAKIŞINIZ NEDİR?

“Bir sanat yapıtının yaratımı –ağaç dallarının gelişmesi- zorunlu olarak resim sanatının özgül boyutlarına girmenin sonucunda, doğal biçimin çarpıtılmasına eşlik etmek zorundadır. Çünkü orada doğa yeniden doğar.”( P.Klee-1948). Sanat edimi, bir bitkinin oluşması ve yok olması gibi doğal bir süreçtir. İlkellerin resim yapma istenci ile modern insanın resim yapma istenci arasında bu yüzden bir bağ vardır. Tabi ki raslantısallığın dışında akıl yolu ile organize edilmiş varlıktan ( sanatsal değerden) bahsetmekteyim. Zamanın doğal akışında, kendiliğinden var olan madde bilimsel bir kanıt oluşturuyor. Fakat sanatçının , varlığın izlerini sanatsal değere ulaştırması için, sanılan gerçekliğin ( maddenin) ardında bir yolculuğa çıkması gerekiyor. Ancak bu şekilde, sanatçı tarafından yeniden düzenlenmiş özgün bir doğal yapıdan söz edilebilir.

2SERDAR ORUÇ KİMDİR ?
16 Ağustos 1987 de İstanbul Bakırköy de doğdu. 2012 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi resim bölümüne girmeye hak kazandı. Burada H. Avni Öztopçu atölyesinde resim eğitimi gördü. 2016 yılında aynı programda lisans üstü eğitimine başladı . Çalışmalarına İstanbul’ da sürdürmektedir.

 

 

 

1

3

4

5

6

7

Çok Okunanlar

404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kultursanat.com.tr.php was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI