Genç Ressam Söyleşileri

Genç Ressam Söyleşileri: Yasin Buyankara

P_20170823_142214_1_1

Genç Ressam Söyleşilerinin Bu haftaki Konuğu Yasin Buyankara

Genç Ressam, tablolarında yer verdiği somun, cıvata, çark, çivi, vida ve ipler üzerinden dünyayı anlatmaya çalışmaktadır.

P_20170903_154251_1

Sanat insanlığın varoluşundan günümüze kadar ulaşmış bir kavramdır. Sanat bir ninni gibi dilden dile değil de toplumun yaşadığı sorunları ele alarak veya insanın hayal dünyasını yansıtarak her çağda farklı bur çarşafa bürünerek günümüze gelmiştir. Sanat elle tutulur gözle görülür bir kavram değildir. Yapılan esere bakılarak her insanın düşünde farklı bir dünya oluşturur. Sanatçı hayalindeki soyut dünyayı somuta aktarsa dahi, izleyici sanatçının o somuta aktarılmış dünyasını kendi soyut dünyasında çok farklı bir dünyaya dönüştürür. Sanatçı toplumun bir parçası olup, sanat ise toplumun bir aynasıdır. İnsan nasıl ki bir savaştan barıştan etkileniyorsa, sanatçı da toplumda yaşayan toplumun bir ferdi olarak o da bu olaylardan etkilenir. Sanatçı da aynasını topluma tutar ve o yansımayı kendi dünyasında harmanlayarak izleyiciye ulaştırır. Sanatçı hayal dünyasını bir zemin üzerine aktardığı an o dünyası o zemin üzerinde bir hapishane misali demir parmaklıklar ardına kalır. İzleyici o parmaklıklar ardından kendi dünyasına doğru yol açar ve o dünyadan alabildiğini alır. Sanat kolay kolay da o parmaklıklar ardında kalmaz elbet birileri onu anlar ve bir kuş misali onu özgürlüğe bırakır.

Sanatçı yaşadığı mekândan bağımsız olamaz. Yaşadığını, gördüğünü ve duyduğunu tuvaline aktarır. Bunları gerçekçi bir anlatımla olmasa bile mesaj verici bir şekilde izleyiciye gösterir. Bazen görünenin ardındaki görünmeyeni, bazen de görünen dünyayı farklı dokunuşlarla toplumun aynası olan tuvalinde izleyiciye gösterir.

RESİMLERİNİZİ ANLATIR MISINIZ?
Siz köle nedir? Bilir misiniz? Köle, bir şeye bağımlı özgürlüğü sınırlanmış kendi inisiyatifiyle hareket edemeyen insandır. Yaşadığımız yüzyıl öyle bir dönem ki; insan insanın kölesi halinde, hemen hemen bütün özgürlükleri elinden alınmış ve belirli hareketler ve davranışlar dışına çıkamayan kişi haline gelmiştir. Her ne kadar “ben özgürüm diye” haykırsa da bu haykırışı sadece kendisi duyar. Çünkü kişi artık toplumda silik bir varlık haline gelmiştir. Bir şehir faresi misali insanlara yakın ama onlardan farklı hayat yaşayarak uzaklaşan bir tip haline gelir. Sanmayın ki; sadece insan insanın görünen bir şekilde kölesi olur. Bir aracın, bir eşyanın ya da en kötüsü de belki bu bir sistemin kölesi olabilir.

Ben resimlerim de illaki şu konuyu işleyip izleyiciye bunu göstereceğim diye bir kaygı içine düşmüyorum, ama ben bu toplumda yaşadığım için ve duyduklarım gördüklerim bilinçaltımda büyük bir yer edindiği için ister istemez bu noktaya odaklanıyorum. Resimde kullandığım objelere değinecek olursak şöyle açıklayabilirim. Sanayi dilinde vida erkeği vidanın ucu (somun) ise kadını temsil eder. Çarklar ise aslında yaşadığımız evrendeki düzeni konu alır. İplere bağlı olan çiviler ve vidalar ise bu düzene bağlı oluşunu ve başkaldıramayışını ele alır.
FB_IMG_1505079105374Yasin Buyankara Kimdir?

1997 yılında Kahramanmaraş ta doğdu. İlk orta ve lise öğrenimini aynı şehirde tamamladı.
Lise öğrenimini 2012 ile 2016 yılları arasında tamamladı. Mezun olduğu aynı yıl içerisinde Şu an Anadolu Üniversitesi 2. Sınıf öğrencisi olarak lisans eğitimine devam etmektedir.

 

FB_IMG_1505079072328 P_20170731_115314_1 P_20170809_151041_1_1_2_1 P_20170823_142038_1 P_20170903_160042_1_1

Çok Okunanlar

404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kultursanat.com.tr.php was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI