Genç Ressam Söyleşileri

Genç Ressam Söyleşileri : Zekiye Akalın

1

Genç Ressam Söyleşilerinde Bu Haftaki Konuğumuz Zekiye Akalın

KAPILAR VE KİLİTLER

RESİMLERİNİZ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?
Yurt dışından döndüğümüzde daha çocuktum. Hiç dilini bilmediğim bir Rum köyünde yaşadım uzun yıllar. Hayal dünyamda bugüne yansıyan yoğun kareler kaldı . Bu nedenle çoğu eserimin ismi Rumcadır .
Yaşadıklarım ve hissettiklerim renk olarak paletime yansır. Ardından bedenim yoruluncaya kadar fırçalarım tuval üzerinde sevimli ve zarif biçimlerle dans eder. Fantastik dünyamın detaylarında kaybolurum. Kompozisyonlarımda ağırlıkta iki temel nesne vardır. Kapılar ve anahtarlar ! Çünkü ruhumun hissettiği her duygu bende yeni bir kapıdır . Açılan ya da ebediyen kapanan.
Bir tasarım belirince beynimde kendimi tüm dünyadan soyutlarım . Çoğu kez bana Vadim Kiselev ya da Erkan Oğur’un notaları eşlik eder. His dünyamda oluşan resim karelerini sıfır numaralı fırçalarımla çok detaylı çalışırım.
İnsan figürlerimde kaş ve saç yoktur. Çünkü bende önemli olan bedenden ziyade ruhtur. Onu da gözlerde görebiliyor ve eserlerimde göstermeye çalışıyorum. O yüzden gözler büyüktür yaptığım yüzlerde.
Tablolarımda seçtiğim iki ya da üç nesneyi boya ile doku vererek kabartıyorum. Bu kabaran figürler resmin temel temasını oluşturuyor. Tarz olarak da Puantilist ve çizgisel çalışıyorum.

SANATA BAKIŞINIZI NASIL ANLATIRSINIZ?
Sanat ;bende yoğun, yangın, yorgun ve bir o kadar da girift bir kavramdır. Aynı zamanda sanat, çok yönlü bir oyuna katılabilmek için gözleri ve aklı keskinleştirmektir. Kalabalıkların içinden detayı yakalayabilmek ve o detayda ruhu tutuşturmaktır. Bana göre sanatı yoğuran sanatçı, ezber bozandır, ama bu ezber bozan aynı zamanda keşif ruhuna sahip olandır. Sanat; sanat içindir felsefesiyle yola çıkarak, bir ışık olmak adına keşfin içinde kaybolmaktır.
Sanat; ne fildişi bir kuledir ne de dışarıdan seyirlik bir vitrin. Herkesin çaba ile beyninin, dilinin ve kalbinin öğrenebileceği, kendini gösterebileceği bir faaliyet alanıdır.

Zekiye AKLINZekiye AKALIN kimdir?
Trabzonlu sanatçı, Berlin/Almanya doğumlu. Eğitimine Türkiye’de devam etti. Karadeniz Teknik Üniversitesi, Fatih Eğitim Fakültesi, Resim-İş Öğretmenliği, Grafik bölümünden mezun oldu. Akademik hayatını üniversite üçüncüsü ve bölüm ikincisi olarak bitirdi. Halen Karadeniz Teknik Üniversitesi, Fatih Eğitim Fakültesi’nde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.
Birçok başarı ve sergileme ödülü aldı. İki kişisel sergi açtı ve üçü uluslararası olmak üzere ve birçok karma sergide yer aldı.
Ankara’da yaşayan sanatçı çalışmalarına kendi atölyesinde devam etmektedir.

2 GARİBEFTA Kale

Çok Okunanlar

404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kultursanat.com.tr.php was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI