Genç Ressam Söyleşileri

Genç Ressam Söyleşileri: Zeynep Altuntaş Sonsuz

Genç Ressam Söyleşileri_Zeynep Altuntaş Sonsuz

GENÇ RESSAM SÖYLEŞİLERİNDE BU HAFTAKİ KONUĞUMUZ ZEYNEP ALTUNTAŞ SONSUZ

”SANAT UZUN, HAYAT KISA ”

Yaşam ve sanat süreçlerinizi anlatır mısınız?
Resimle çocukluk yıllarında tanıştım. Resim serüvenime dolapların, duvarların ve yatakların alt kısımlarını karalayarak başladım. Ailem o yıllarda yaptığım resimlerin bir kaçını saklamış. Görsel sanatlara yöneleceğim o zamandan belliymiş. Görsel sanatlardaki eğitimime Trabzon Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde başladım ve 2007 yılında mezun oldum. Aynı yıl Ankara Gazi Üniversitesi Resim İş Öğretmenliğini kazandım. Mezun olunca yine aynı bölümde yüksek lisansımı tamamladım. Hem lise hem de üniversitede birçok karma sergiye katıldım. Bir kişisel sergi açtım. Resim öğretmeni olarak atandım. Aktif olarak sanatın içindeyim Sergi ve yarışma sergilerine katılıyorum. Şu an Ankara’da kendi atölyemde çalışmalarıma devam etmekteyim.

Resminizi nasıl tanımlayabilirsiniz?
Çalışmalarım renkli ve hayatın içindendir. Günlük yaşamda da sıkça rastlayacağımız sahneleri, yaşanmışlıkları ve anı canlandırmayı seviyorum. Edebiyattan ve özellikle şiirden besleniyorum. Şiir benim için sihir gibidir. Tuvalin başına geçmeden birkaç şiiri okuyup, özümsüyorum, duygulanıyorum ve sonra dökülüyor fırçamdan o anlar. Resimlerimde belli bir mesaj yoktur. İzleyiciler çalışmalarımda kendilerinden bir şeyler bulabilirler. Algıladığım dünyayı kendi yorumumla yansıtıyorum. Amacım insanı gözlemlemek, mekân içindeki insanı ve ruhsal durumu yansıtmaktır.

Sanatta özgünlük konusundaki düşünceleri açıklar mısınız? Sizce sizin resminizi özgün yapan özellikler nelerdir?
Aslında her çalışma özgündür. Resim çalışmalarında ortak konular benimsenebilir. Genç kuşağın sanatçıları, Üstatlardan esinlenme konusunda çok eleştiri toplayabiliyorlar. Bence özgünlük sanatçının resme yüklediği anlam ile başlar. Sanatçı için dünyanın bu karmaşasında anlaşılır olmak aslında kâfidir denilebilir.

Başta resim olmak üzere sizi ve sanatınızı etkileyen sanatçılar kimlerdir?
Egon Schile, Lautrec, Bedri Rahmi Eyüpoğlu, Farelnisa Zeyd, Fikret Mualla gibi resim sanatçılarına hayranlık duyuyorum. Etkilendiğim birçok yönleri vardır, ama günümüz sanatçılarından Ahmet Güneştekin, Ergin İnan, Devrim Erbil, Süleyman Saim Tekcan’ın Çalışmalarını da takip ediyorum. Resim sanatının dışında Orhan Veli, Nazım Hikmet Ran, Edip Cansever Can Yücel gibi şairleri de büyüleyici bulduğum yadsınamaz.

Sizin sanatınızı ortaya koymanızın temelini oluşturan duygu, bilgi ve tecrübeleriniz nedir? Bunu nerede ve nasıl oluşturdunuz? Bunları eserlerinizde nasıl ortaya koyuyorsunuz
Duygular bende tutku derecesinde, hatta sayrılık denebilir. Sayrılık, bu kelimeyi seviyorum. Çalışmalarımda figürden vazgeçemiyorum. İnsanı ve sayrılığı konu alan her şey benim sanatımı oluşturuyor.

Ressam ve sanatçı sınırında olan bir genç ressam olarak sanatçılığa giden yolda kendinizi geliştirme adına neler planlıyor ve nasıl yapıyorsunuz?
Sanat için hedef ve planların sanat için spontan olması gerektiğini düşünüyorum. Sanatı öğrenmek, geliştirmek, dünyayı gezerken öğrenmek ve üstüne koymak daha olası ve gerektiği gibi veya daha iyi ifadeyle doğasıymış gibi düşünüyorum. Gezmek, görmek özümsemek ve üretme süreçleri benim için bir keşifle mümkün oluyor. Üretmenin ve ürettiğini izlemenin paha biçilemez olduğunu düşünüyorum.

Hayatın içinde devam eden değişim-dönüşüm sürecinde sanatçı nerde durmalıdır? Bu duruşunu eserlerine nasıl yansıtmalıdır?
Değişim ve dönüşüme kanalize olmak değil, asıl sanatçın görevi değiştirmek ve dönüştürmektir aslında.

Bir genç ressam olarak sosyal medya kullanımı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Sosyal medyanın aktif bir kullanıcısıyım. Enformasyon çağında New York’taki bir galeride sergilenen çalışmalardan rahatlıkla haberdar olabiliyorsunuz ve ya da Avrupalı bir ressamın veya heykeltıraşın atölyesini, çalışmalarını izleyebiliyorsunuz. Sosyal medya aracılığı ile görsel ve yazılı İletişimi çok daha hızlı kurabiliyoruz. Bu açıdan sosyal medyayı faydalı buluyorum. Dünya sanatından gelişmelerinden anında haberdar olmak sanatçıya aslında aynı yolda aynı ivmede yürüdüğünü hissettiriyor, ama sosyal medyanın sanatı fast foodlaştırması da göz ardı edilemez bir durumdur. Bilgiyi hızlı edinmek hızlı tüketimi de ardından sürüklüyor.

Siz şu an kendinizi nerde görüyorsunuz ve nerede görmek istersiniz?
”Sanat uzun, hayat Kısa …” İstediğimiz her şeyi gerçekleştirmek için hayat kısa sayılır. Ürettiğim sürece de var olduğumu düşünüyorum. Aklım sürekli yaptığım resimler ve ne yapabilirimle meşguldür. Hedefim sadece saygın bir sanatçı olmaktır.

Röportaj: Vecdi UZUN

Çok Okunanlar

404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kultursanat.com.tr.php was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI