Genç Ressam Söyleşileri

Genç Ressam Söyleşilerinde Yılın Son Konuğu; Bahar Ata

6

Genç Ressam Söyleşileri’nde Yılın Son Konuğu Bahar Ata

Nesneler ya hiçliğe doğru yıkılmakta ya da hiçlikten inşa olmaktadırlar

Resimlerinizde vermek istediğiniz mesaj nedir?

Sanatseverlere vermeye çalıştığım mesajın özü; aşanmış, yıpranmış ,basit sıradan hatta kusurlu olanın arayışı ile bir zamanlar var olan şimdiyse değersiz görülen görüntülerin yeniden düzenlenmesidir. Geçmişe ait görsellerle bugünde hem üretici hem de yeniden inşa edici bir amaç gütmektedir.Bunu yaparken de fragmanlara (parçalara) bölerek yeniden bir düzenleme oluşturmaktır. Görüntülerde var olan eksik parçalarla amaç izleyicide sorgulama yaratmaktır, bu süreçte tek anlamlılık değil, çok anlamlılık önemlidir. Sıradanlaşmış mekan nesne kişi görüntüleri üzerinde oynamalar yaparak değişime uğratmak, siyah beyaz negatifler yaratarak yeniden düzenlemek. Değiştirmek,başkalaştırmak, sıradanlıktan çıkarıp değerli kılmak.. fragmante olmuş çalışmalar ortaya koymak. Fragmantasyon( parçalanmış ) parçalara bölmek katmanlar yaratmak yeniden düzenlemek (örneğin kolaj yapmak gibi).

Sanatla ilgili görüşlerinizi paylaşır mısınız?

Sanat bir çeşit din gibi aslında daha çok ruhani açıdan kendini doyurmak,denebilir, Örneğin Zen Budizm’indeki bir kavram benim sanata olan düşüncelerimi ifade ediyor. Wabi sabi kavramından söz etmek gerekirse Wabi bir yaşam şeklini ruhani bir yolu ifade ederken, Sabi ise nesneleri ve onların sanatını temsil eder. Wabi estetik bir terim iken sabi ideali betimlemektedir. ‘’Wabi, hüzün, toplumdan uzak durmak, doğada yalnız yaşamak gibi felsefi bir anlayışı açıklarken; Sabi, nesnelerin soğuk, zayıf, soluk, aşınma gibi durumlarla geldiği noktadaki huzura işaret eder. Tüm bunlar olumsuz değildir. Münzevi bir hayatta gönüllü yoksulluk manevi zenginliğe götüren bir yol olarak görülür.’’(Nalan,2012). Ben de çalışmalarımı yaparken tam olarak bunları hissederek gerçekleşiyor birçok şey. Bence sanat yeri geldiğinde tapılası yeri geldiğinde propagandası yapılabilecek bir şeye dönüşüyor.

_DSC0093-min

 

Bahar Ata kimdir? 1993 Yılında Diyarbakır da doğdu,2016 yılında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünde Lisans eğitimini tamamladı, şuanda Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim bölümünde Master programına devam etmektedir, ulusal ve uluslar arası bir çok sergide yer almıştır.

 

 

 

Hazırlayan: Vecdi Uzun

Çok Okunanlar

404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kultursanat.com.tr.php was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI