Genç Ressam Söyleşileri

Genç Ressam Söyleşilerinde Konuğumuz Yunus Torun

DSC_0038-min

İnsanların Maddeye Bakış Açısı ve Buna Bağlı Olarak Hayata Bakış Açılarının Sanat Aracılığıyla Şekillendirilmesi

Sanata bakışınızı Anlatır mısınız?

İnsanoğlu var olduğu ilk zamanlardan bu yana kendini anlatma ve aktarabilme güdüsüyle varlığını geliştirmiş, bugüne dek sürdürmüştür. Bu anlatım şekli doğrudan ya da dolaylı şekilde olsa da muhakkak bilinen şey insanın kendisini bir diğer insana anlatma ve bir diğerini anlama çabasının gerçekliğidir. Bunun kanıtlarının en büyük örneği paleolitik çağda oluşturulmuş ve içerisine parmak izleri, el izleri, çesitli aletler, hayvan ve insan figürleriyle unesco koruması altında olan Altamira Mağarası’dır.

Resim ve sanat uzerine biraz düşündüğümüzde onun entelektüel ve kolektif yapısıyla birlikte doğada var olan ve olmayan bütün nesneleri, kendi bünyesi içerisinde bütünleştirebildiğini, bunları ortaklaşa olarak, insanların estetik algı ve düşün dünyalarına sunduğunu görüyoruz, ki bu olay bize sanatın gücünün, insan zihninde, ve dünya hayatında ne kadar ve ne denli önemle yer tuttuğunun, sanatın ne derece anlaşılabilir olduğunun gerçekliğini dile getiriyor. Sanat, tarih boyunca kendi gelişim süreci içerisinde birçok kırılmalarla dolu. Bu kırılmalar sanatın ve gelişen tarih sürecinin bünyesini, sağlamlığını ve de sürdürebilirliğini bizlere anlatıyor. Sanatın gelişim sürecinde bütün herkes resim ve diğer sanat dallarıyla uğraşırken, bir anda Duchamp’ın pisuarıyla göz göze gelebiliyoruz. Bu aslında sanatın ve günümüz kavramsal sanatının yollarının bize açılmasına vesile olan ilk adımlarından birisi oluyor. Sanattaki kırılmalar bir nevi dönüm noktası ve yeni ufuklar olarak bizlerle buluşuyor.

Sanatla uğraşan her insan özeldir. Bireyin içgüdüsel olarak karşı koyamadığı, çocukluğunda itibaren neredeyse ilk olarak iştigal ettiği kavramdır sanat. Ressam sadece resimlerinin işçiliğiyle mükelleftir, ancak sanatçı yaptığı eserin bilinciyle, resminin kavramsal ve fikirsel olarak altyapısını oluşturabilen kişidir. İnsanlara anlatmak istediklerini yaptığı eserlerle anlatmaya çalışır ve toplumsal anlamda bir derdi bir sıkıntısı vardır ve bunu anlatmak için sanatın ve resmin estetik anlayışıyla hareket eder. Sanat güzeldir, sanat insanı güzeldir, onlar baktığı her şeyde ele alınabilinecek en güzel şeyleri , basit ve sıradan olsa bile, en çarpıcı şekilde ortaya koyan insanlardır.

Resminizi Anlatır mısınız?

Çalışmalarımda başarmaya çalıştığım şey, insanlara yeni bir bakış açısı kazandırarak yaşanılan çevrenin daha farklı analiz edilmesine yardımcı olmak, yeni bakış açıları kazandırarak olayların bağlam noktalarına ve dahası hayatın kendi bağlamına yardımcı olmaya çalışmaktır. Sıradanlığın içerisindeki güzelliğe dikkat çekmektir. Kullandığım nesne ve imgelerin eski-paslı-kirli-iyi-kötü-güzel-çirkin… olarak adlandırılmalarına rağmen onlara sanatın ve resmin estetik dilinin aracılığıyla başka anlamlar yükleyerek tekrar ortaya koymak ve sıradanlıktan güzelliğe doğru harekete geçirmektir. Bunu da en güzel şekilde topluma sunmaktır.

Sanat ve özgünlük başlı başına bir konudur ki bu resim olsun dans olsun müzik olsun Evrensel bir yetiye sahip olan sanat ve onun plastiği, insanların en az ihtimalle duyum eşiğine hitap edebilecekse eğer, bu ancak özgünlükle olur. Sanatın mihengi olan özgünlük her sanat eserinde ve sanatçıda aranacak en temel özelliktir.

Kendi resmim ve sanatımda, fikirsel anlamda, beni en çok etkileyen sanatçı Rus Ressam Wassily Kandinsky’dir. Kandinsky doğada var olan nesnelerin , aynı zamanda doğanın kendisini de resim sanatının estetik algı ve gücüyle birlikte, dış dünyada, madde ve mananın bir araya getirilerek harmanlanmasıyla çalışmalarını ortaya koymaya çalışmış ve her bakılan nesnenin aslında sadece görüldüğünden ibaret olmadığını anlatmaya çalışmıştır.

Kendi eserlerimde de nesneye herkesin baktığı gibi değil, sanatımın ve estetiğimin algılayabildiği ölçüde bakmaya çalışmışımdır. İlerleyen dönemlerde yeterli eser sayısına ulaştığımda bir kişisel resim sergisi açmayı planlıyorum ki bu sanırım iki üç ay içerisinde gerçekleşecektir.

Çarkıtlar serisinden olan bu çalışmam, nesne ve figür ilişkisini bir arada kurgulayan kompozisyon ve renk değerleri eşliğinde, bizlere gündelik bir inşaat asansörü ve horoz görüntüsünü sıradanlığın dışına çıkararak hayal ürünü olabilecek ve fantastik bir kurguyu gözler önüne seriyor. Kompozisyon sınırları içerisinde herhangi bir zemin üzerine oturtulmayan inşaat asansörü, kurgunun fantastik bir şekilde ele alındığını destekler nitelikte. İlk bakışta gözümüz asansörün silindiri ve onun üzerindeki lekere doğru bizi götürse de , ardından asansör üzerine tünemiş olan bir horoz dikkatimizi çekiyor. Daha sonra horozun biçimi içerisindeki renk değerleriyle gezinirken asansörün taşımakta olduğu uzakta bir teneke gözümüze ilişiyor. Aslında resim izleyiciyi kendisine en yakın olan nesneden tabloya çekip, daha sonra onu kendi içerisine çekerek, izleyiciyi kurgusal bir gezintiye çıkarıyor. Bu gezinti fantastik ve düşsel bir gezinti sayılabilir bir özellikte. Bunu sağlayan, sanatın ve estetiğin karşı konulmaz gücü diyebiliriz. Hayatın sıradanlığının içerisinde ve bu özellikleri taşıyan nesnelerin, insanların düşsel dünyalarına hitap ederek farklı bir dünyaya kapı aralamak niyetinde olarak yeni ve daha heyecanlı çalışmalarla izleyiciyle buluşmak ve onlarla hayata farklı bir pencereden bakmak temennisiyle…

Yunus TORUN Kimdir : 1995 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Kahramanmaraş’ta tamamladı. 2014 yılında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Güzel sanatlar fakültesi resim bölümünü kazandı. Halen son sınıf öğrencisi olarak sanat eğitimine devam etmektedir. 2016-2017 yılları arasında Erasmus programıyla Madrid/İSPANYA’da sanat eğitimi aldı. TRT Çocuk Kanalında yayınlanan “AKILLI TAVŞAN MOMO” isimli projede çizer olarak yer aldı. Bir kişisel fotoğraf sergisi bulunan ve birçok resim yarışmasından sergileme ve ödül alan sanatçı çalışmalarına kişisel atölyesinde devam etmektedir.

 

Çok Okunanlar

404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kultursanat.com.tr.php was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI