Genç Ressam Söyleşileri

Haftanın İkinci Konuğu Genç Ressam Elif Havuz

IMG_4835 (2)

Resimlerimde insansız doğayı anlatırken, insanın duygu dünyasına rastlamak

Resimleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Sanat sanat içindir söylemine katılanlardanım. Öyle değil ise; üretim de kısıtlayıcı durumlar söz konusu olabilir. Dış etkenlerin kaygısıyla gerçekleşen bir yapıt da duygu etkileşiminin eksik kalacağını düşünüyorum. Sanatçı tabi ki çevresindeki olaylara duyarsız kalamaz. Elbette bunların etkisini benliğinde taşıyordur. Zaten bu sebeple başlar üretim safhası, ama bu üretimi başlatacak olan itici güç sanatçının kendi iç dünyasında çözümlenmeyi isteyen dürtülerdir. Sanatçı kendisini dürten hatta rahatsız eden duyguların baskısıyla ruh halini anlatmaya gönüllüdür. Bu duyguları şekillendirip sanat eseri halinde ifade edince rahatlar. Her zaman anlaşılır olmayabilir olması da gerekmez ama gerçek samimiyetini karşı tarafa yani izleyicisine verebiliyorsa sanat adına doğru adresteyiz demektir. Sanat kavramı ve resim hep vazgeçilmezim olmuştu. Olabilir değil olması gereken bir durumdu ve hatta zorunluluk. Çünkü benim için resim yapmak, sıradan giden herşeyi tersine çevirmek demekti. Resim yapmak, hayata bakışım, yaşam biçimim, kendimi anlayıp anlatabilmem için bir çıkış yolu. Her insanın kendini ifade etmeye ihtiyacı ve bunun için seçtiği bir yol vardır. Seçtiğim bu yolda beni doğaya götürdü.

Sanat hakkındaki düşünceniz nedir?

Sanat estetik anlatımının yanında karmaşık ve zorlu bir süreçtir. Bu süreçte anlatmak istediğim insan ve doğa arasındaki ilişki, doğanın iyileştirici ve bütünleyici gücüne yaslanan bireyin kendini ifade edebilmesidir. İnsanın bulunduğu kalabalıklar içindeki yalnızlığıyla, çalışmalarımın kompozisyonunu oluşturan doğadaki geniş ve boş alanları ilişkilendiren bir bakış açısı odak noktam. Yani bireylerin yalnızlığını insansız doğa görünüşüyle anlatmaya çalışıyorum. Derin perspektif etkisindeki peyzajlar; ufka doğru giden bilinmezlik, ötesinde olana kavuşmayı düşleme, insanın en derinlerindeki açıklayamadığı o devinimi anlamlandırma çabası bu kavramları irdelemeyle oluşan bir üretim sürecinden geçiyor. Önce doğa yaratıldı ardından insan. Doğa insansız var olmaya devam edebilir ama insan doğanın varlığına muhtaç. Bu bakış beni doğayı çözümlemeye, onu anlayıp, anlamlandırmaya iten bir içsel güçtür.

IMG_4629Elif Havuz Kimdir?

1987 Çanakkale’ de doğdu. 2017’ de Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümünü bitirdi. 2017 Pedagojik Formasyon eğitimi aldı. 2017 Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim Yüksek Lisans eğitimine başladı. 2017 BASE İstanbul yeni mezunlar grup sergisinde yer aldı. 2017 İstanbul’da düzenlenen Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen ‘’Sanatta Deneyim Sempozyumuna’’ katıldı. 2017 İstanbul da gerçekleşen Sanat Yorum Galerisi ‘’Genç Umutlar’’ resim sergisine katılmıştır. 2017 Çanakkale de ‘’Doğanın İzleri’’ ilk kişisel resim sergisini açmıştır.2016 ‘’ilk’’ isimli karma resim sergisine katıldı. 2016 Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi ‘’Tarım ve İnsan’’ temalı çalıştaya eserleriyle katıldı.

Hazırlayan: Vecdi Uzun

 

 

Çok Okunanlar

404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kultursanat.com.tr.php was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI