Genç Ressam Söyleşileri

Hayata Ayakkabılardan Bakabilmek

IMG_20170324_114142

Genç ressam Cihan Aktaş hayata ayakkabılar aracılığıyla bakmaya çalışarak, tuvale yansıttığı ayakkabılar aracılığıyla bireysel özelliklere de ulaşıyor

Sanatla İlgili Düşüncelerinizi Anlatır mısınız?

Sanat, insanlık tarihinin her döneminde var olan bir olgudur. İnsanlığın geçirdiği evrimler yaşama biçimlerini, yaşama bakışlarını, sanat biçimlerini ve sanata bakışlarını değiştirmiş, her dönemde ve her toplumda, sanat farklı görünümlerde ortaya çıkmıştır. Sanat, nesnel olarak toplumsal olgudur, sanatçı ise yaşadığı çevreden ve toplumdan etkilendiği olayları kendi bünyesinde harmanlayarak dışa vurur. Öznel olarak ise sanatçı tamamen olayları bir kenara bırakır, kendi iç dünyasındaki salt bireyselliğe yönelir.

Belki de ‘’güzel sanatlar’’ sözünden, bu sanatların yalnızca Dünya’yı güzelmiş gibi göstermeye çalıştığı anlaşılmakta. Aslında sanatçının görevi, iletisiyle hem öznel olarak hem nesnel dünyanın güzelleşmesine katkıda bulunmaktadır. Bu yönde hareket eden sanatçı, bu işi ancak sanatın diliyle yaratacağı eleştirel bir bakışla yapabileceğinin de bilincinde olmalıdır. Tıpkı ömrü boyunca barışı istemiş olan Picasso’nun üslûp denemelerine, yenilik arayışlarına kapılmayıp savaş karşıtı mesajlar veren Guernica’yı da yapmış olması gibi…

Sanat insanın yaşamsal ihtiyaçlarının, fikirsel kurgularının bir bakıma yansımasıdır, izleyici ile buluşmasını sağlayan bağlayıcı bir olgudur. Resme bakan izleyici kendi sanatsal olgunluğu çerçevesinde o resimde kendisi ve sanatçı arasında öznel bir bağ kurar veya tam tersi bu bağ sağlanamamış olabilir. Bunun nedeni ise tamamen estetik biliminde klasikleşen bir düşünceden gelmektedir, güzellik kişiden kişiye değişir. Sanat günümüzde ise gerek konu gerek malzeme gerekse kullanılan teknoloji bakımından çok geniş alanlara yayılmaktadır. Çünkü sanatçının artık bir kaygısı daha vardır, özgün olma ve yapılmamışı yapmak.

Sonuç olarak Sanat, deha düzeyindeki zekanın, var olana karşı tepkisinin, tutarlı bir bütünlük içerisinde somutlaştığı bir alandır. Sanatçı, zekası ve sezgileriyle çağının önünde giden insan olduğu için, onun gerçek sanatının anlayanı azdır. Sanatını anlamak için çaba gerekir.

 

Renklerinizi Anlatır mısınız?

Öncelikle son dönemlerde kullandığım ayakkabı nesnesinin resimlerime konu olmasına gelelim. Eskişehir’de birkaç defa kapıların önüne kullanılmış ama eski olmayan ayakkabı konulduğunun farkına vardım. Sonraları öğrendim ki kapının önündeki o ayakkabıların anlamı o evde bir cenazenin olduğunu gösteriyormuş. Hiç görmedim ama bence o ayakkabıyı da ihtiyacı olan biri alıyor. Yani biri için eski olan bitmiş olan bir şey bir başkası için yeni oluyor. Hayatta böyle değil midir? Birileri için bazı şeyler biter, birileri için yepyeni şeyler başlar bu bir döngüdür aslında, şimdi hayatımızı sürdürüyoruz geçmiş ile gelecek arasında bir yerdeyiz aslında. Tıpkı sanatın da insanın var olduğundan beri devam eden ve gelecek nesillere insanın yaşadığı her dönemi aktarması unsuru gibi. Biraz toparlayacak olursak aslında ayakkabılar insanın kişiliğini yansıtır bir bakıma, yani kişi nasılsa ayakkabısı da o yönde farklılık gösterebilir. Ve ya ayakkabılar her toplumda o bölgenin coğrafi koşularına göre farklılık gösterir. Benim yaptığım bir bakıma resmin içinde o ayakkabılarla dünyayı gezmek.

Ayakkabılarda dikkatimi çeken bir başka nokta ise bitpazarında oldu. Bitpazarında genellikle erkek ayakkabısı satıldığını fark ettim. Bu da şu demek oluyor bayanlar ayakkabılarından ve ya kıyafetlerinden daha geç vazgeçiyor, yani mutlaka bir yerde kullanırım mantığı bir bakıma. Bu durum genellikle erkekte böyle değildir erkek biraz daha günlük yaşar. Kısacası ayakkabılar devam eden hayatta bizler gibi zaman zaman farklı bedenler taşısalar da birer yolcu…

FB_IMG_1506406645765Cihan Aktaş Kimdir?

1995 yılında Kütahya’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini ise Uşak’ta tamamladı. Lise öğrenimini ise 2010-2014 yılları arasında Uşak’ta güzel sanatlar lisesinde tamamladı. Aynı yıl içerisinde Anadolu Üniversitesini kazandı. Şuan güzel sanatlar eğitimi bölümünde 4. Sınıf öğrencisi olarak lisans eğitimine devam etmektedir. Bugüne kadar çeşitli ödüllü ve karma sergilere katıldı. Bir adet de bölümde kişisel sergi açtı.

Hazırlayan: Vecdi Uzun

 

 

Çok Okunanlar

404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kultursanat.com.tr.php was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI