Genç Ressam Söyleşileri

Konuğumuz Genç Ressam Hatice Elgün

35x50 Bristol Kağıdı Üzerine Guaj Boya

Genç Ressam Söyleşilerimize devam ediyoruz ve haftanın konuğu Ressam Hatice Elgün

Reminizi anlatır mısınız?

Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaşıyorum. Burada evler genellikle müstakil ve bahçelidir. Benim yaşadığım ev de müstakil ve bahçelidir. Bahçemizde tavuk, inek, keçi gibi hayvanlar besliyoruz. Bu hayvanların bakımını genelde büyüklerimiz yapıyor. Biz de onlara yardımcı oluyoruz. Günlük işlerimizi avlularımızda yapıyoruz. Yıkadığımız çamaşırları avluya asıyoruz. Bunları birebir yaşadığım için fotoğraflarını çektikten sonra resimlerini yapmak bana daha kolay geliyor. Kendi ve ailemin yaşantısından görüntüleri resmediyorum. Resmimde insan ve hayvan figürleri kullanıyorum. Renkler canlı renkler resimlerimde canlı renkler yer aldığı gibi zaman zaman onları pastelleştirerek de kullanıyorum.

Resimlerimi yapmadan önce etrafıma bakarım ilgimi çeken konuların fotoğrafını çekerim. Çektiğim fotoğraflardan gözüme güzel geleni resmederim. Resimlerimde de oradaki güneşten gelen ışığın belli bir yöne doğru gitmesi ne ve genellikle öğleden sonra gölgenin tam kendini belli ettiği bir zamanda güneş ışınlarının o çamaşırlardaki görünümünü figürlerdeki ışık gölgenin belirgin olmasına dikkat ederim.. Resimlerimde renklerin canlılığına gölge ve ışığına önem veririm.

Resimlerime başlarken önce kabataslak (eskiz) karakalemle çizim yaparım. Yaptığım çizimi boyamadan önce boyama sürüşüne dikkat ederim. Yaptığım çalışmalara hiçbir zaman kalın boya ve koyu renk boyayla başlamam. Boyamı karıştırırken sulu boya kıvamına getiririm ve boyamı sürdüğümde tuvalimin boyamasının kabataslağı bittikten sonra yavaş yavaş kalın boya sürmeye başlarım. Daha önce sulu boya kıvamında kullandığımın üstünü tamamıyla kapatmam. O daha önceki boyadan da faydalanırım onu değerlendiririm. Renk konusunda da titiz davranırım. Siyah rengi resimlerimde pek kullanmam. İçimi karartıyor gözüme batıyor. Boyaları karıştırıp siyah tonuna yakın bir renk ortaya çıkartıp resimlerimi boyarım. Renklerin canlılığı benim için önemli bir yeri olduğu için renklerimin parlaklığının görünmesi için ışığın çok olduğu bir vakitte fotoğraf çekerim. Resimlerimde çiğ boya (kutudan çıkan) sürmem. Gözüme güzel görünmez. Resmimde sanki bir eksiklik varmış gibi bir his verdiği için boya karışımına önem veririm ve boyalarımı karıştırırken kirletmemeye çalışırım. Özenli bir şekilde boyamı karıştırırım. Kirli ve çamur gibi olan bir boya resim ne kadar güzel olursa olsun dikkat çekse de boya sürüşü kötüyse benim gözümde o çalışma görünmez. Kötü bir çalışma da olsa boyaların sürülüşü, güzelliği ve temizliği o resmi tamamlar benim gözümde onun için renk seçiminde dikkat ederim ve temiz kullanılmasında özen gösteririm.

“ Resimlerimde Işığın parlaklığına önem veririm. Akşamüzeri fotoğraf çekerken oradaki figürlerimin canlı ve cansız olan varlıkların üzerinde kendini göstermesine dikkat ederim. Figürler üzerindeki renklerin güneş ışınlarıyla birlikte parlaması, canlanması ve rengârenk görünmesi hoşuma gidiyor ve bu durum ilgimi çektiği için güneşin doğuş ve batışına dikkat ederim

Sanata bakışınızı kısaca anlatır mısınız?

Bizi biz yapan değerlerimize sahip çıkarak sanat aracılığıyla bu değerleri eserlerime yansıtmaya elimden geldiğince çabalıyorum. Git gide küreselleşen dünyada bilim ve teknoloji geleceğimizi satın alırken biz insanlar geleneklerimiz, örf ve adetlerimizden uzaklaşarak kendimize yabancılaşıyoruz. Bu durum beni çok üzüyor. Oysa insan geçmişinin zenginliklerini araştırarak bu zenginliklerin bilinci ile ruhunu doyurmalı aynı zamanda bunu bir nebze de olsa insanlara yansıtarak hissettirmeye çalışmak boynumuzun borcu olmalıdır. İnsanın gördüğü, işittiği ve tat aldığı olaylar onun yaşamıdır. İnsan yaşamında her zaman mutlu ve umutlu olmayabilir. Gerçekte istediği hayat ve yaşama şekli kafasında kurduğu hayallerde saklıdır. Her insanın günün bir anında kısada olsa bu aleme katılarak kendini mutlu hisseder. Burada kahraman kendisidir. Hayatta olmasını istediği her şey burada zaman ve mekân gerektirmeden çaba harcasa bile sonucunun kesin olduğu umutlarla doludur. Benim için de sanat soyutun somuta döküldüğü, insanın hayal alemine yolculuğunda kendini tanıyarak ifade ettiği bir araçtır. Sanatçı ise burada toplumsal farklılıklardan beslenerek zihninde kurduğu imgelerle harmanlayarak insanlara yeni bakış açıları sunar. İnsanları var oldukları hayatın gerçeklerinden sıyırarak onları kendi içine hapseder ve insanlar kendi içinde yolculuğa çıkmaları için onlara bilet verir. İnsan sadece etten ve kemikten oluşmaz. İnsanın özünü oluşturan onun kalbi, ruhu ve hissettikleridir. Karnı doyan insan ruhunu doyurmadığı müddetçe açtır. Bu insan en tehlikeli canlılar arasında dünyada yerini alır. Sanat insanların ruhuna dokunarak aktiviteler yapmasına onun hayata sarılarak daha sağlıklı bir yaşam sürmesine hizmet eder. Sanat üretmek ve var olan malzemelere hislerinle yoğurarak yeni bir ürün ortaya çıkarmaktır. Bunu sanatın bütün dallarında görmek mümkündür. Her eser sanatçının kaleminden bize bir renk sunar. Her biri yalnızca kendine özgüdür ve değerlidir. Size göre anlamsız gelen bir eser olabilir. İnanın! Onun da anlamsızlığın içinde bir anlamı vardır, ama siz bunu belki de bunu hiç göremeyebilirsiniz. O eser yine amacına ulaşarak sizin hayal dünyanızda bir anlam ifade etmeyerek zihninizdeki yolculuğunu tamamlamıştır.

Hadice ELGÜN kimdir?

Hadice Elgün

 

1987 yılında Şırnak’ın İdil ilçesinde doğdu. İlköğretimine Cizre’de başladı. Ortaokulu Konak i.Ö.O’da okudu.2004 yılında Atatürk Lisesi’nde devam etti. 2011’de Necmettin Erbakan Üniversitesini Resim-iş öğretmenliği kazandı ve 2015 yılında da mezun oldu. Şu an ücretli öğretmenlik yapmaktadır. Çalışmalarını Cizre’de devam ettirmektedir.

 

 

 

Hazırlayan : Vecdi Uzun

Çok Okunanlar

404 Not Found

Server Error

404

Page Not Found

This page either doesn't exist, or it moved somewhere else.


That's what you can do

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI