GÜZEL SANATLAR

Çağdaş Sanatımızın Dünyaca Tanınan 7 İsmi

nokia888

 

Özgün ve cesur üsluplarıyla sıradışı işlere imza atarak dünya sanat çevrelerinde adından söz ettiren 7 sanatçımızı daha yakından tanımak ister misiniz?

 

Disiplinler arası tasarımcı: Tamer Nakışçı

Avrupa Birliği’nin 2009’da “Avrupa’nın 100 yaratıcı genç yeteneği” arasında gösterdiği Tamer Nakışçı; Design Plus, Red Dot Design Awards, iF Product Design Awards gibi birçok uluslararası ödüle layık görülmüş bir tasarımcımız. Dünya onu 2005’te, fütürist Nokia 888 tasarımıyla tanıdı. Bu öyle bir tasarımdı ki bugün dahi onu hayata geçirebilecek bir teknolojiye sahip değiliz.

Fotoğrafın özgün ismi: Pınar Yolaçan

Bakanı tedirgin eden sıradışı fotoğraflarıyla tüm dünyanın ilgisini çekmiş olan Pınar Yolaçan, yüksek öğrenimini İngiltere ve Amerika’da tamamlamış genç bir sanatçımız. Henüz ilk sergisinde işkembe, tavuk derisi ve ciğer kullanarak giydirdiği kadınların fotoğraflarını izlediğimiz Yolaçan, çalışmalarına bugün çağdaş sanatın merkezlerinden New York’ta devam ediyor.

En pahalı ressamımız: Taner Ceylan

Sotheby’s’in çağdaş Türk sanatı müzayedesinde “1879” adlı eserinin yaklaşık 572.000 TL’ye alıcı bulmasıyla “yaşayan en pahalı Türk ressam” unvanını kazanan Taner Ceylan, yurt dışından pek çok teklif alsa da Türkiye’de yaşayıp eserlerini burada üretmeyi sürdürüyor.

Starların gözdesi: Mert Alaş

Madonna’dan Miley Cyrus’a, Kate Moss’tan Kim Kardashian’a dünya starlarını sanatsal bir bakış açısıyla fotoğraflayan Mert Alaş, özellikle moda sektörünün vazgeçemediği fotoğrafçılar arasında. Bugün dergiler ve önemli markalar için moda çekimleri yapan Alaş’ın kadrajında yer almak için ünlüler adeta sıraya girmiş durumda.

Avrupa’yı fethetmiş heykeltıraşımız: Ayşe Erkmen

Tünel Meydanı’nda yer alan ve Ayşe Erkmen imzası taşıyan “Açık Sütun” adlı heykelin yanından geçmeyenimiz yoktur sanırız. Mimar Sinan Ü. Heykel Bölümü mezunu olan Erkmen’in işleri sadece ülkemizde değil, başta Almanya olmak üzere Avrupa’nın çeşitli şehirlerindeki önemli galeri, müze ve bienallerde de sergileniyor.

Metalik sanat: Vahap Avşar

Katranlı keçe üzerine metalik gümüş boya uygulayarak geliştirdiği özgün bir teknikle dünya çapında ün kazanan ressam ve heykeltıraş Vahap Avşar, 1995 yılından bu yana çalışmalarını New York’ta sürdürüyor. Avşar’ın, sanat çevreleri tarafından “minimalist ve sarsıcı” olarak tanımlanan eserleri eleştirel bir alt metne sahip.

On parmağında on marifet: Kezban Arca Batıbeki

Bir dönem ressamlığın yanı sıra grafik tasarım da yapan Kezban Arca Batıbeki 2000’li yıllarla birlikte tamamen sanata yöneldi ve iyi de etti kuşkusuz. Sonuncusu New York’ta olmak üzere şimdiye dek beş kişisel sergi açmış olan Batıbeki, fotoğrafla da uğraşıyor. Batıbeki bugün, New York’un ünlü galerilerinden Leila Heller Gallery’nin sanatçıları arasında yer alıyor.

 

Yazar: Şengül Durucu

Çok Okunanlar

404 Not Found

Server Error

404

Page Not Found

This page either doesn't exist, or it moved somewhere else.


That's what you can do

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI