GÜZEL SANATLAR

Dünya Ebru Günü Bu yıl Abu Dhabi’de

atilla-can-5.-duenya-ebru-gunu-prag-5th-world-ebru-day-prague-cekturk

Türkiye’de ilk defa bir sanat Unesco tarafından koruma altına alındı

Ebru Sanatçısı ve Dünya Ebru Günü Organizasyonu Başkanı Atilla Can Ebru Sanatı’nın Unesco tarafından koruma altına alınma sürecini şöyle anlatıyor;

atilla_can_ebru_portre_kardelen_ataturk_istanbul_09”Bundan tam yedi yıl önce, ilk kez Birleşmiş Milletlere ve Unesco Paris Merkezine dilekçe göndermemle başladı. Dilekçelerimde, Ebru sanatımızdan bahsederek, gelecek kuşaklara aktarılması gerektiğini, çok kıymetli ve farlı bir uslup ile yapılan bir sanat olduğunu, çok bilinmesede tahmini 1000 yıllık bir geçmişinin olabileceğini, mutlak bu sanatın koruma altına alınmasının gerekli olduğunu, dünyada her yıl bir günün ise ”Dünya Ebru Günü” olarak kutlanmasını talep ettim.”

Süreç bu şekilde kalmayarak Kültür Bakanlığı ve Unesco Milli komisyonu ile defalarca görüşmeler yapılmış, BM ve Unesco Paris’e dilekçeler yazılarak taleplerde bulunulmuş. Atilla Can’ın diğer Ebru Sanatçılarını da destek olmaya çağırmasıyla etki büyümüş ve sonunda sonuç alınarak Ebru Sanatı koruma altına alınmış.

Ebru Sanatı’nın Unesco tarafından koruma altına alınmasıyla birlikte bundan sonraki süreçte bu sanatın unutulmaması için çeşitli etkinlikler, paneller ve sergiler düzenleniyor. Bu doğrultuda bu yıl içinde 6. kez Dünya Ebru Günü kutlanacak.

Etkinlik bu yıl Birleşik Arap Emirliklerinin başkenti Abu Dhabi’de dünyanın birçok yerinden yüzlerce sanatçının katılımı ile olacak.

 

Çok Okunanlar

404 Not Found

Server Error

404

Page Not Found

This page either doesn't exist, or it moved somewhere else.


That's what you can do

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI