GÜZEL SANATLAR

Genç Neslin Önde Gelen Fotoğrafçısı Dilan Bozyel

1---_DSC0622_2810-min

Genç neslin önde gelen fotoğraf sanatçılarından Dilan Bozyel ile Kültür Sanat okuyucuları için çok özel bir sohbet gerçekleştirdik

Diyarbakır’da büyüdüğünüzü ve üniversite okumak için İstanbul’a geldiğinizi biliyoruz. Daha sonra İngiltere’ye yerleştiniz. Fotoğrafçılığa başlamanız nasıl oldu biraz süreçten bahseder misiniz?

İşletme eğitimimi yarıda bırakıp, daha mutlu olabileceğim bir bölüm okumaya karar verdiğim dönemde geçirdiğim bir rahatsızlık sile bir süre tedavi gördüm. Bu dönemde kendi fotoğraflarımı çekerek fotoğrafçılık hayatıma girdi. Ardından otoportre serimi, sonradan Londra’ da okuduğum okula gönderdim ve kabul edildim. Ve İngiltere’ de dört yıllık bir maceraya başladım. Sonrası ise tekrar İstanbul. Birkaç cümledense bu süreç daha uzun bir hikaye. Daha önce birçok yerde anlattım. Detaylıca öğrenmek isteyenler Google’ da arayıp bulabilirler.

3-min

Sanata bakış açınız nasıl? Sanat için çekiyorsunuz diyebilir miyiz?

Eğitimini, teknik ve teorik bilgilerini kuşanmış olsam da çalışmalarıma ‘sanat olsun’ diye yaklaşmıyorum. Bir ya da birkaç sanat dalıyla ilgilendiğim için bunu tarif ederken ‘sanat eseri’ tamlaması kullanıyor izleyiciler.

Büyük bir organizasyon olan Comtemporary Venice’de ‘Kimseye Etmem Şikayet’ isimli çalışmanız yer aldı. Nasıl tepkiler aldınız yorumlar ne yönde oldu?

Benim de çok severek hazırladığım, anlamı bakımından özel olan bir çalışmam olduğundan bu his izleyicilere de geçti, bolca tebrik toplamış olmanın güzel bir duygusunu yaşattı bana Venedik’de.

14-_DSC5731_3466-min

Comtemporary Venice’den daha once çeşitli yurt dışı sergilerinde fotoğraflarınız yer aldı. Fotoğraf sanatı anlamında Türkiye’nin yüzü olduğunuzu söyleyebiliriz. Bundan sonraki süreçte çalışmalarınızı nerede göreceğiz yeni projeleriniz nedir?

Şu an İstanbul’ dan ilham alan sanatçıların portreleri üzerine bir sergi hazırlıyorum. Kitap olarak da ulaşabilecek ilgilenenler. Bunun dışında İtalya’ da hatrı sayılır bir koleksiyoner olan Lucia Benetton’ın İmago Mundi Sanat Koleksiyonuna bir çalışma hazırladım. Türkiye’ deki Kürt kökenli sanatçılar başlığı altına alındığı için ismim; çalışmamda sınrılar, etnik gruplar ve benzer ayrımlara karşı olduğumu anlattım. Sergisi yakın zamanda açılacak sanırım, sosyal medyada duyurularını yapacağım zamanı geldiğinde.

Takip ettiğiniz ya da örnek aldığınız fotoğrafçılar var mı?

Estetik göreceli bir kavram olduğundan, eserleri üzerine seçim yapmaktansa; hayata bakışları, çalışkanlığı, işine olan tutkusu ile takip edip, örnek aldığım birçok sanatçı var. Çoğu yaşamıyor artık bu dünyada lakin ölümsüz insanlar olduğuna inandığım kişiler bunlar. Tek tek sayamayacak kadar fazla sayıdalar.

Son yıllarda digital fotoğraf makinalarının artmasıyla ülkemizde fotoğrafçılığa ciddi bir ilgi oldu. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz amatör fotoğrafçılara özellikle moda çekimi sevenlere önerileriniz var mı?

24910_384237516239_1402592_n-min

Söyleşilerim ve atölyelerimde bol bol paylaşıyorum fikirlerimi ve tecrübelerimi. Fotoğrafçılığa ilgi dünya tarihi boyunca hiç bitmeyecek. Zamanı dondurabildiğiniz bir güç var çünkü ortada. Ve dünyadaki hiçbir insan, bilinçaltına karşı gelip anılarından kopamaz. Bu sebeple ülkeyi baz alarak yorum yapmak istemiyorum. Küresel standartlarda gelişmiş bir ülke olarak sayılmadığımız için ve eğitim seviyesi oranı düşük olduğu için; bizim buralarda her dönem yeni bir şey trend olup, sonra unutulacak. Yorum yapmaktan kaçıyorum çünkü eğer yorum yaparsam halka tatlıcı ya da 3.nesil kahveci furyasına dönmüş fotoğrafçılık trendi gibi yorumlar yapabilirim. Fakat beynimi ve dilimi bu şekilde kirletmek ve yormak istemiyorum.

2017’den beklentileriniz ve Kültür Sanat okuyucularına bir mesajınız var mı?

2017 ya da 2097, zaman bizlerin asla çözemeyeceği bir şey. Derdiniz anlamak ve anlaşılmak değil; sanat dallarının desteği ile hayatta iyi ve sakin kalabilmek olsun.

Röportaj : Emre Türegün

merhaba@kultursanat.com.tr

Çok Okunanlar

File not found.

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI