GÜZEL SANATLAR

Çağdaş Sanat Tabloları

IMG_1802 (1)-min

“DÜNYANIN GÖZYAŞLARI/TEARS OF THE WORLD”

 

2TRANSITION_portfolio_Sevalozcann

Güçlü olanın zayıf olanı yok etmesi doğanın kanunu. Ama ya düşünebilen varlık insan. Üzerinde kaygısızca yaşadığımız dünyamızı hızla tüketiyoruz. Deliyoruz, parçalıyoruz, yakıyoruz ve yıkıyoruz. Kendi yaşam alanımızı, yani kâinattaki biricik evimizi her gün biraz daha yaşanmaz hale getiriyoruz. Aslında hızla sonumuzu hazırlıyoruz. Doğa zaman zaman intikamını alsa da insanlık bundan ders çıkarmıyor. Bütün insanlık, gücü elinde bulunduran küçük grupların tehdidi altında. Bu sebepten milyonlarca masum insan ve özellikle çocuklar gözyaşı döküyor. Dünya insanın geliştirdiği teknolojilerden, keşfedildiği için adeta korkuyor. Ve bu duygusal yoğunlukla çalışan ressam; dokulu ve katmanlı tablolarında dünyanın ve insanlığın sessiz çığlığına tanıklık ediyor. “Dünyanın gözyaşları” adlı tablo insanlık için dökülen gözyaşlarıdır. Siyah beyaz ton geçişleriyle; karanlığın içindeki aydınlığa, aydınlığın içindeki karanlığa dikkat çeken ressam, en üst renk frekansını taşıyan mor ile dünyanın ruhunu sembolize ediyor. Önde yer alan küçük dairesel form yaşayan her bir bireyi, arkada yer alan büyük dairesel form ise Dünyayı yansıtıyor. Sanatçı, her bir bireyin; hayatındaki acılarının veya mutluluklarının projeksiyonuyla Dünya dediğimiz yüce varlığı nasıl doğrudan etkilendiğini gözler önüne sermek istiyor. Adaletsizlik, eşitsizlik, acımasızlık, çaresizlik gibi evrensel sorunları tuvalinde her yönüyle ele alan sanatçı, eserinde ilahi dengenin yeniden sağlanacağına vurgu yapıyor. Dünyanın yüzünün gülmesi sadece üzerinde yaşayan insanların mutluluğuna bağlı…

GEÇİŞ / TRANSITION,

Yapıt Hakkında Açıklama

“Transition / Geçiş” – Bir şeyler biterken muhakkak, yeni bir şeyler başlıyor. Sanatçı hayatımızdaki bu geçişleri vurgulamak istiyor. Bazen sert, bazen yumuşak, bazen sevinçli ve bazen hüzünlü geçişler. Ama her devinimde daha güçlü yeniden dengeyi yakalıyoruz ruhumuzda. Aslında bu geçişlerden elde ettiğimiz enerji ile tekdüzelikten kurtuluyoruz. Ya hep mutlu olsaydık, ya da hep mutsuz, anlamlı olur muydu duygular. Oysaki her dalgalanma duygulardaki yeni bir geçişe hayat veriyor. Sanatçı birbirine dik açılardaki fırça darbeleri ile içsel çatışmaların şiddetine dikkat çekmek istiyor. Canlı renk tercihleri ise geçişlerden elde edilen hayat enerjisinin coşkusunu tasvir ediyor.

ALGI/PERCEPTION

 

4PERCEPTION_portfolio_Sevalozcann

“Perception by others / Başkalarının Algısı” – Sanatçı bu eserinde temel bir toplumsal probleme vurgu yapmak istiyor: “zan”. İnsan dünyayı algılayıp yorumlamak için beş duyusunu kullanıyor. Görüp, duyduğu, dokunup hissettiği, kokladığı, tadına baktığı dünyayı ancak daha önceki bilgileriyle kıyaslayarak anlamlandırıyor. İşte bu yüzden herkesin algılama yeteneği bilgi ve tecrübesiyle gelişiyor. Sanatçı koyu renklerle ruhu sıkan daraltan olayların belki de sadece zanlardan ibaret olduğunu, iletişim sayesinde koyu renklerin özündeki mor renge yani huzur ve mutluluğa açılan bir kapı olabileceğinin altını çiziyor.

Seval Özcan, Haziran 1983 yılında İstanbul’da doğdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden  mezun oldu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde yüksek lisansını tamamlamıştır.

Seval Ozcan - KopyaBirçok televizyon kanalında yayınlanan başarılı ve kaliteli dizi, filmlerde çağdaş sanat tabloları her hafta izleyici ile buluşan sanatçı, inovasyon kavramının yaşamın her alanında yarattığı ve yaratacağı etkiye yürekten inanmaktadır. Eskrim  ve yelken sporlarına uzun yıllar devam eden sanatçı,çalışmalarını ve yaşamını İstanbul’da sürdürmektedir.

IMG_9395-min X20A3572-min

Dünyanın Gözyaşları IMG_1331 (1)-min IMG_1150 (1)-min IMG_7069-min IMG_9262-min

Çok Okunanlar

404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kultursanat.com.tr.php was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI