Genç Ressam Söyleşileri

Genç Ressam Söyleşileri : Mahmut Özdemir

4

Genç Ressam Söyleşilerinde ikinci konuğumuz dikkat çeken çalışmalara imza atan Mahmut Özdemir.

“Resimlerim bize ödünç verilen dünyanın korku dolu sonuna Bugünden birer çağrı hüviyeti kazandırıyor.

Son dönemin dikkat çeken genç ressamı sanata nasıl bakıyor?

Sanatçı bu dünyada yaşar ve bu dünyayı sanatıyla o şekillendirir, anlamlandırır ve anlatır. Sanatçı dünyadan kopamaz, ancak dünyanın güdümüne de girmemelidir. Bir sanatçının tek malzemesi yaşadıkları olmamalı, ama yaşadıklarından hareketle çevresi ona sürekli bir şeyler öğretmelidir. Sanatçı bunları yeniden şekillendirip yansıtmalıdır. Bu sanatın doğasında vardır ve sanatçıda bunun dışında olamaz. Ham ve işlenmemiş duygular sanatçı tarafından değerlendirilirse tuvale sığdırılan resim olarak küçük ya da büyük bir dünya kurma işine dönüşür. Bu alanda başarılı olmak için çok çalışmak ve meraklı bir araştırmacı olmanın gerekliliğine inanıyor ve olabildiğince kendimi hayatımı bu düzen içinde sürdürmeye çabalıyorum. Sanat uzun ve meşakkatli bir yol. Eğer bu yola girmişsek güçlü olmak zorundayız. Karşımıza çıkacak birçok engele rağmen bu işi devam ettirebiliyorsak, bu iş için belli bir yoğunluğa gelmişiz demektir. İşimi kendimle bütünleştirip, kendime onunla bir olmayı öğrettim. Bu sayede daha uzun bir birlikteliğe sahip olacağım inancındayım.

Bir çalışmanızı üretirken hangi aşamalardan geçiyorsunuz ve mesajlarınızı nasıl iletiyorsunuz?

Bir eser üretirken yaşadığım zamandan hareketle yaşayacağımız zamanların yolculuğunu konu edinmeye çalışırım. Önce kendimi ele alırım; neresindeyim bu zamanın, çevrem bu zamanın neresinde. Genişleyen ve beni çevreleyen zamanı genişletmeye çalışırım. Artık benimle olan ilişkisini koparmaya çalışırım ki, başkalarına da hitap edebileyim, daha evrensel bir nitelik kazandırabileyim. Mesele bir mesaj vermekse bu mesajı ortak bir paydada bütünleştirmem gerektiği inancındayım. Aksi takdirde kendimi anlatır dururum. Kendimle olan mücadeleme başkalarını da içeriye sokabildiğim takdirde başarılı olacağım kanısındayım. Her eserin altında yatan sebepler vardır. Bunları mesaj şeklinde ve açık olarak verme konusunda pek cömert olduğum söylenemez. Eserlerimde vermek istediklerimi saklamaya çalışırım. Bakılıp geçilmesin, merak uyandırsın ve bir emeğin sonucunda bir yerlere varılsın isterim.

Bir sanatsever sizin resimlerinizde neler görebilir?

Resimlerimde insanın toplumdan uzaklaşması ve kendi bireyselliği adına yalnızlaşması ve bu yalnızlığın giderek psikolojik olarak insanı kendinden uzaklara iten bir varlığa dönüşmesi görülebilmektedir. Toplumun bir şuur kaybı yaşamasıyla, toplumsal hayatın durması ve bir anlamda bencil bir kavganın giderek büyümesinden doğan endişelerim eserlerime zemin oluyor. Bize ödünç verilen dünyanın bu kavga ve kaosun sonucu giderek yıpranıyor olması ve korku dolu bir sonun ayak seslerini duyuyor olmam resimlerime birer çağrı hüviyeti kazandırıyor. Sanatta gerçekten sanattan anlayan tüm sanatseverlere ulaşmak isterim. Onlarla beraber düşünsel, sezgisel ve bilişsel bir serüvene çıkmak isterim. Sanata yönelmek sanatı anlamaya çalışmak insanda duyguda, düşüncede, davranışta ve yaşam biçimini ideale taşıma noktasında katkı sağlayacaktır. Bu da bizleri daha iyi bir insan yapacak, bize daha adaletli bir dünya sunacak ve unuttuğumuz değerlerin yeniden yükselmesine yardımcı olacaktır. Kısacası sanat gerçek ruhumuzu yeniden bedenimize üfleyecektir.

7Mahmut Özdemir Kimdir?

1987 yılında Elazığ’da doğdu. Çocukluk yıllarından üniversiteye kadar olan eğitimimi aynı şehirde tamamladı. Konya Selçuk üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi resim-iş öğretmenliği bölümünü mezunu olup, şu an aynı üniversite yüksek lisans öğrencisidir. Çalışmalarına kendi atölyesinde devam etmektedir.

Vecdi Uzun Yorumu:

Yeterince duyulmamışları duyurmak için yola çıktığını vurgulayan genç ressamın son yılda sergilediği gelişmeyi izlediğim için bu yolda başarıyla ilerleyebileceğini umuyorum. Dünya ve çevre sorunsalını belirli konularla sınırlamaktan kaçınması halinde daha güçlü bir anlatım diline kavuşabileceği düşüncesindeyim.

Hazırlayan : Vecdi Uzun

Mail : vecdiuzun@gmail.com 

Çok Okunanlar

404 Not Found

Server Error

404

Page Not Found

This page either doesn't exist, or it moved somewhere else.


That's what you can do

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI