GÜZEL SANATLAR

Genç Ressam Söyleşileri : ÜMMÜHAN TUNÇTÜRK

12717531_10208733731843613_3358297142430250897_n

Genç Ressam Sohbetlerimizde Vecdi Uzun ‘un ilk konuğu Ümmühan Tunçtürk oldu.

“Renklerim ve Biçimlerim Ait Olduğum Kültürün, Coğrafyanın Ve Müziğin Dilidir.”

13010699_10209306996174863_1131476518139303844_n

 

Resim serüveninizden bahseder misiniz ?

Eğitim hayatımın büyük bir kısmını doğduğum Van’da geçirdim. Sanatla iç içe bir aile ve toplumda büyüdüğüm söylenemez, ama ne olması gerektiğine karar verilmiş bir öğrenciydim. Çocukluğumdan bu yana müzik, tiyatro ve resim beni heyecanlandırmıştır, fakat bunları bulmak ve resim yaparak hayatıma devam etmek, en önemlisi bunun farkına varmak zaman aldı. Tesadüf sonucu resim yapmaya başladım ve o günden beri hayatımı bu şekilde devam ettiriyorum. Resim düşünmek resim yapmak bunlar benim için bir iş ve uğraştan öteye gerçekten yemek yemek ve su içmek gibi bir şeye dönüştü. Alışkanlıktan ziyade bir ihtiyaç diyebilirim. Neredeyse her gün çalışıyorum, ya da düşünüyorum. Benim için sanat; sizi sıradan bir hayatın içinden alıp daha farklı ve özel bir hayatın içine sürüklüyor ve bu da hayata geliş amacımızı daha anlamlı kılıyor.

Resimlerinizde yetiştiğiniz coğrafyanın derin izlerinin yansımasını net olarak görebiliyorum. Bu konu 45cmhakkında okuyuculara ne iletebilirsiniz?

Kullandığım renkler ve biçimler benim ait olduğum kültürün, coğrafyanın, müziğin biraz dili gibidir. Renkler birbiriyle yarışan uyumdan çok baskın karakterleriyle birbirini tamamlayan yarı soyutlanmış figürler ve mekânlardan oluşmaktadır. Bu da benim şu zamana kadar yaşadığım kişiliğimin, estetik algımın ve duygularımın şekillendiği coğrafyanın bir dışavurumudur. Amacımın bu yerel etnik duruşumu çağdaş sanatın içinde yorumlamak ve böyle var olmaktır. Bunun içinde kendi kimliğimden kopmadan zamanı yakalayarak ve her daim yeniliklere acık bir biçimde özgün çalışmalar yapmak en büyük hedefimdir. Resimdeki o matematiksel kurgu, uyum, ahenk bunların yanında en önemli şeyin özgünlük olduğunu düşünüyorum. Bu özgünlüğü yakalamak içinde kendi kimliğimize, ait olduğumuz öze dönmemiz gerekir. İnsan kendi gerçeğine bastığı sürece özgün olabilir. Kendi gerçeği de çocukluğunda yaşadığı, çevresinde gördüğü renk, biçim ve o atmosferin kendisinde bıraktığı etkidir. Bu atmosferi başkalarına aktarabildiğimiz sürece özgün olabiliriz. Başta savunmasız olabiliriz, ama farklı olmaktan korkmamak gerekir. Başka bir şeye benzemeyen biçim, öğretilenin dışında kullanılan renk, ya da bir sunum ortaya koyduğumuz zaman bu ilk temasın sonucundaki anlamada eleştiri alabiliriz, ama kendimizi bulmamızın özgün ve özgür olmamızın yolu buradan geçiyor diye düşünüyorum. Önemli olan o farklılıkla dikkati çekip onu savunabilmektir. Önümüzde çok basit bir formül var “Yerelden evrensele bir yol” Geçmişimiz bize ait olan kültürel değerler olup, işte bunları yerelden alıp evrensele ulaştırabilmek benim için bütün mesele bu diyebilirim.

15230803_10211301923846808_3203790030252764704_nÜmmühan Tunçtürk Kimdir?

1982 yılında Van’da doğdu.2006 yılında Van Yüzüncü Yıl Eğitim Fakültesi Resim Bölümünden mezun oldu.2009 Yılında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim-iş Eğitimi Anabilim Dalında Yüksek Lisans Öğrenimi Görmeye başladı. Çorlu’da resim öğretmenliği yapmakta ve çalışmalarına kişisel atölyesinde devam etmektedir.

Vecdi Uzun Yorumu:

Ümmühan Tunçtürk; doğduğu ve büyüdüğü coğrafyanın etkisi sonucunda paletindeki renkleri özgür ve korkusuzca kullanma yeteneğiyle tonal ve modal değerliliği kontrol altına alabilmektedir. Çok geniş renk yelpazesi içinde oluşturduğu harmoni ile de resminde çok seslilik ve espasta çözümü rahatlıkla sağlamaktadır. Genç ressamın başarı sağlayan evrensele ulaşmak için yerele sıkı sıkı sarılmak düşüncesi uzun süreç ve tek yol olarak devam ederse zaman içinde resminde kısır döngüye dönüşebilir. Ümmühan Tunçtürk’ün bu kısır döngüyü de gereken aşamada aşabilecek donanımda olduğu düşüncesindeyim.

Hazırlayan : Vecdi Uzun

Mail : vecdiuzun@gmail.com 

Çok Okunanlar

404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kultursanat.com.tr.php was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI