Genç Ressam Söyleşileri

Genç Ressam Söyleşileri : Zeynep Boztemir

(1- Zeynep Boztemir

Genç Ressam Söyleşilerimizde haftanın ilk konuğu Zeynep Boztemir

“Kalabalık Binalarda İletişimsiz Yaşam”

Sanat hakkındaki düşünceniz nedir?

Sanatı insan doğasının temel ihtiyaçlarından biri olarak görüyorum. Sanatın bireyin kişisel gelişimi üzerindeki etkilerinin yadsınamaz. Bu Dünya’da yaşayan tüm bireyler yaşamları süresince bir şekilde sanatla karşı karşıya gelir. Bu karşılaşma içinde esas olan sanatın ve sanatın gücünün farkına varabilmektir. Bu karşılaşma kişi sadece resimle değil sanatın her dalıyla olabilmeli ve estetik duyguları besleyecek her şeye en az bir kere dokunmalıdır. Bunu yalnızca boya resmi ile sınırlandırmamak gerekir. Kolaj bunun için mükemmel bir örnek olacaktır. Kolaj; yaşam alanımızın her yerine her anına işlemiş bir sanattır. Kullandığımız kıyafetler, yiyeceklerimiz, eşyalarımız eklektik yapıda ve uyum içerisindedir. Kısacası sanat insanın yaşamıdır. Sanatla uğraşan, ilgilenen veya sanatı hayatının herhangi bir yerinde bir şekilde var eden bireylerin her daim ufkunun geniş, algısının yüksek olduğunu ve bakış açısının çok yönlü olduğunu düşünüyorum. Bu sebepledir ki; benim için sanat insanı var eden her türlü ihtiyaçla denktir.

Resminizi anlatır mısınız? Son dönemde Türkiye’de uygulanan betonlaşmayı resminize konu almanızın nedenini anlatınız?

Genellikle tuval üzeri akrilik yahut yağlı boya tekniğini kullanırım. Kompozisyon olarak tercih ettiğim görüntüler konstrüktivist 'Et Parcas?' 90x30cm Tual Üzeri Akrilik Boya 2016yapıdadır. İnşa halindeki binalar, fabrikalar gibi görüntülerin estetik yanını ortaya koyduğum resimlerde kullandığım renklerle ve dokularla insan yaşamının psikososyal gelişim ve etkileşimlerini yansıtırım. Günümüz siteleşmiş yaşamda insanlar kalabalık nüfusu bir arada barındıran binalarda iletişimsiz yaşamaktadır. Bu inşa halindeki bina ve fabrikaların görsellerini bu iletişimsizlik hususunda bir simge olarak kullanırım. Resimlerimdeki yarım kalmışlık ve inşa olma hali; iletişimimizin kırılma noktasını işaret eder. Bizi beton duvarlar içerisinde birbirimize bağlayan şey ise yalnızca pencerelerimizden, demir yığınlarının arasından yani bina iskeletinden görüldüğü/gösterdiğimiz kadarıdır. Hiç tanımadığımız insanların inip çıktığı merdivenlere, birilerinin gelip yerleştirip yükselttiği demirlere, oluşturduğu binalara bakıyoruz. Benim resimlerimde ve insanlar bu demir yığınlarına konumlanıyor ve yaşamlarını iletişimsiz bir biçimde sürdürüyorlar iletişimsiz bir biçimde.

Zeynep Boztemir Kimdir?

1990 yılında İstanbul’da doğdu. 2011 yılında Greyart-Mustafa Albayrak atölyesinde eğitim görmeye başladı. İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Plastik Sanatlar Bölümü’nden 2016 yılında mezun oldu. Bu süreç içerisinde Kadir Ablak’a bir dönem asistanlık yaptı ve usta-çırak ilişkisi içerisinde yağlıboya resim çalıştı. Çalışmalarını Bayrampaşa’daki atölyesinde sürdürmektedir.

Vecdi Uzun Yorumu: Son dönemde Türkiye’de yaşanan betonlaşma üzerine kurulu şehircilik anlayışına özellikle genç kuşak ressamlar ciddi tepki göstermektedir. Aralarında Zeynep Boztemir’in de bulunduğu başka bir grup da bu yaşanan betonlaşmanın yanında sanayileşmenin şehir ve insan üzerindeki olumsuz etkilerini konu etmektedir. Son dönem çalışmalarındaki endüstriyel yapı ve konutları mümkün oldukça bir mimar titizliği ve mühendis işlevselliği ile konu edinebildiği görülmektedir.

Hazırlayan : Vecdi Uzun

Mail : vecdiuzun@gmail.com

Çok Okunanlar

404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kultursanat.com.tr.php was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI