GÜZEL SANATLAR

Minyatürü Tuvale Taşıyan Sanatçı Şermin Ciddi

DSC_1673

Geleneksel sanatlarımız içinde yer alan minyatürde önemli isim olan çağdaş minyatür sanatçı Şermin Ciddi Amerika Birleşik Devletleri’nde özgün etnik sanat merkezlerinde dikkatleri çekti

Geleneksel sanatlarımız içinde yer alan minyatürde önemli isim olan çağdaş minyatür sanatçı Şermin Ciddi; minyatürü yıllarca sıkıştığı kağıt üzerinden çıkarılarak akrilik ile tuvale uygulanması, yaşanan mekanlara taşıması ve temel ilkeleri doğrultusunda minyatürü çağdaşlaştırma çabaları ile Amerika Birleşik Devletleri’nde özgün etnik sanat merkezlerinde dikkatleri çekmiştir.

şermin ciddiTFAA-Torpedo Factory Artists Association, City of Alexandria- Virginia /USA Her yıl bünyelerine konusunda özgün çalışmalar yapan 6 -8 sanatçıyı bünyelerine almaktadır. İlk aşamayı geçip görüşmeye davet edilen Minyatür Sanatçısı Şermin Ciddi Nisan/2017 ilk haftasında Amerika Birleşik Devletleri’ne uçuyor. Bu görüşme sonucunda Amerika’da yerleşme kararı alacak olan sanatçı minyatür sanatımızı yurt dışında da tanıtmaya devam edecektir. Sanatçının davet edilmesinde en önemli nokta sanatçının kendi ülkesi, toprakları ve kültürünün bir elçisi niteliğinde olması ve resimlerinde bunu yansıtmasıdır.

Şermin Ciddi; geleneksel sanatların bilinen eğitim yolu olan alaylı kaynağından ve önemli minyatür sanatçılarından eğitim alarak bugünlere gelmiştir. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi’nde 3 yıllık misafir öğrencilik yıllarında sağladığı desen, kompozisyon, renk bilgisi ve grafik eğitimi ile 21 yıllık geleneksel sanatların -tezhip ve minyatür- çalışmalarını ilave ederek kendine bir yol çizmiştir.

rumelihisarı-minCerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıp Tarihi Enstitüsü O.Prof.Dr.A.Süheyl Ünver Nakışhanesi’nde Gülbün Mesara yönetiminde Tezhip ve Klasik Minyatür derslerine katılarak klasik minyatüre başlayan Şermin Ciddi 1999 da yeterlilik diplomasını aldı. Minyatüre getirdiği yenilerle onu küçük boyutlardan çıkarıp, duvarlara ve çinilere taşıyan ve Altı yıl asistanlığını yaptığı rahmetli sanatçı Nusret Çolpan’dan 2002-2208 yıllarında aldığı eğitim onu modern minyatüre yöneltmiştir. Aynı dönemde Milli Saraylara bağlı Yıldız Şale’de “Klasik- Çağdaş “minyatür eğitmenliği yaptı. 2008-2016 Gülbün Mesara ile eğitmenliğe devam etti. Sanatçı halen sadece kendi çalışmalarına yoğunlaşmaktadır.

Yıllardır sürdürdüğü sulu boya, guaş minyatür çalışmalarını son 2 yıldır akrilik boyayla tuval üzerine taşımıştır. Bir Türk sanatçısı olarak “minyatürün ” temel özellikleri üzerinde Türk minyatüründe inovasyon yaparak geçmişten bugüne uzanmış donukluğundan kurtararak yeni açılımlarla çağdaş yorumlara yer vermek, geçmişin bilinen konu anlatımı yerine güncel hayatın içine çekmek, tuval ve akrilik boya kullanımı ile ebat büyüklüğü sağlayarak sergilenmede anıtsal özellik sağlamak ve klasik minyatürdeki iki boyutluluğu aşarak üç boyutlu minyatürle Şermin Ciddi çalışmalarını yurt dışına taşıyarak Uluslararası sanat piyasasında yeni Türk Minyatürlerini anlatmayı hedeflemektedir.

Yazan: Vecdi Uzun

 

Çok Okunanlar

File not found.

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI