GÜZEL SANATLAR

Türkiye’nin Tasarım Yarışmaları

Türkiye'nin Tasarım Yarışmaları 7

Türkiye grafik tasarımdan mimariye, ev tekstilinden endüstri ürünlerine pek çok alanda düzenlenen yarışmalara ev sahipliği yapıyor.

İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışması

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) tarafından düzenlenen yarışma, ülkemizde endüstriyel tasarımın gelişmesinin yanı sıra ihracata yönelik rekabet gücünün artırılmasını da hedefine koymuş durumda. Bu sene 13’üncüsü düzenlenen yarışma; “Metalden Mamul Mutfak Eşyaları”, “Plastikten Mamul Temizlik Ürünleri”, “Yaş Alan Nüfusa Yönelik Sağlık Ürünleri” ve “Metalden Mamul Dış Mekan Pişirici Ürünler ve Aksesuarları” olmak üzere dört kategoride katılımcıları bekliyor. Her kategori profesyonel ve öğrenci olmak üzere iki alt kategoriden oluşuyor. İMMİB, dereceye giren projelerin prototiplerini yaptırarak, yurtiçi ve yurtdışında pek çok fuarda sergilenmesini sağlıyor. Ayrıca Ekonomi Bakanlığı’nın etkinliğe özel sunduğu burs kontenjanı kapsamında, gelecek vaat eden tasarımcılar yurtdışında eğitime gönderiliyor. Yarışmaya son katılım tarihi 23 Marttır.

Türkiye'nin Tasarım Yarışmaları 1

 

Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tarafından düzenlenen “Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması”, bu sene 8. yılında… Türkiye’yi ev tekstili alanında uluslararası pazarlarda moda ve trend yaratabilecek düzeyde temsil edecek tasarımcıları teşvik etmeyi ve desteklemeyi amaçlayan yarışma, aynı zamanda sektörün rekabet gücünü artırmayı ve tasarım konusunda birikim oluşturulmasını hedefliyor. Bu yılki teması “Göç” olan etkinlikte katılımcılardan, göç temasından ilham alarak melez kültürel imgeleri, renkleri ve materyalleri içeren, gündelik yaşama uygun deneyim ve formlar eşliğinde iç mekan tekstil ürünleri tasarlamaları bekleniyor. Sadece öğrencilerin katılımına açık olan yarışmaya son başvuru tarihi 17 Marttır.

Türkiye'nin Tasarım Yarışmaları 2

Ankara Temalı Ürün Tasarım Yarışması

Ankara Kalkınma Ajansı’nın düzenlediği “Ankara Temalı Ürün Tasarım Yarışması”, kentin geleneksel el sanatlarını, somut olmayan kültürel mirasını ve şehir kimliğini yansıtan ürünleri ödüllendiriyor. Ankara’da geleneksel olarak icra edilen el sanatlarından ve bölgeye ait malzemelerden faydalanarak, modern tüketicinin ihtiyaçlarına uygun ürünlerin tasarımını ve üretimini teşvik eden yarışma; cam ürünleri, takı, tekstil ürünleri ve bakır, seramik, çini, deri, ahşap vb. malzemeler kullanılarak üretilen diğer ürünler olmak üzere dört kategoriden oluşuyor. Yarışmaya katılacak ürünlerin tema (Ankara’nın etnografik, mitolojik, mimari ögeleri), kullanılacak malzeme (agat taşı, ipek, tiftik, Ankara taşı vb.) veya geleneksel yöntem (telkâri, ipek iğne oyası, dokuma teknikleri) gibi Ankara değerlerinden en az birine temas etmesi bekleniyor. Ankara Temalı Ürün Tasarım Yarışması’na son başvuru tarihi 3 Nisandır.

Türkiye'nin Tasarım Yarışmaları 3

48 Saat Fikir Yarışması

Mimarlık Vakfı Mimarlık Enstitüsü tarafından serbest, ulusal ve tek aşamalı olarak, lisans öğrencilerine yönelik düzenlenen bir fikir yarışması olan “48 Saat” adından da anlaşılacağı gibi, katılımcılarına eserlerini ortaya koymak için 48 saat tanıyor. Dijital ortamda gerçekleştirilecek olan etkinlikte; belirli bir konuda, kısa sürede, yoğun motivasyon ile fikirlerin ve alternatiflerin oluşabilmesinin, olgunlaşabilmesinin ve ifade edilebilmesinin önemi vurgulanıyor. Günümüz toplumunun yaşamsal sorunlarına çözüm aranmasının yanı sıra tasarımcıların, düşünme pratiğini uygulama ve farklı ortamlarda sunma becerilerini de geliştirmeyi hedefleyen yarışmaya katılım için son tarih 8 Nisandır.

Türkiye'nin Tasarım Yarışmaları 4

55.Uluslararası Troia Festivali Afiş Yarışması

9-13 Ağustos tarihleri arasında 55’incisi gerçekleştirilecek olan, Uluslararası Troia Festivali’ni temsil edecek afiş tasarımını belirleyecek olan yarışma, 2018’in “Troia Yılı” ilan edilmesiyle daha da heyecanlı bir hal aldı. Temasını; ulusal ve uluslararası arenada “Barışın Kenti” olarak bilinen Troia ve barış kavramının oluşturduğu yarışmada dereceye giren afişler festival kapsamında sergilenecek. On sekiz yaş üzeri tüm tasarımcılara açık olan yarışmaya son başvuru tarihi 31 Mayıstır.

Türkiye'nin Tasarım Yarışmaları 5

İstanbul Uluslararası Kumaş Tasarım Yarışması

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) tarafından bu yıl 13’üçünsü düzenlenen “İstanbul Uluslararası Kumaş Tasarım Yarışması”, alanındaki en köklü etkinliklerden biri… Tekstilde tasarımı geliştirerek rekabet gücünü artırmayı hedefleyen yarışma; “Dark Wonder”, “Human Nature”, “The Thinker” ve “Worldhood” adlı dört kategoriden oluşuyor. İlk üçe giren yarışmacılara para ödülünün yanı sıra Première Vision Paris Fuarı’nı ziyaret etme ve 6 aylık yabancı dil eğitimi imkanı sağlanacak. Yarışmaya katılım için son tarih 30 Mayıstır.

Türkiye'nin Tasarım Yarışmaları 6

 

 Yazan: Şengül Durucu

Çok Okunanlar

404 Not Found

Server Error

404

Page Not Found

This page either doesn't exist, or it moved somewhere else.


That's what you can do

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI