HABER

Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen Müzeleri

Louvre_Müzesi

Tarihe ait kalıntılar geçmişe ışık tutar. Kalıntıların sergilendiği bazı müzeler ise dünyanın en çok ziyaret edilen müzeleri arasında yer alır

Çoğu kişi tarihini, geçmişini bilmek atalarından kalanları görmek ister. Sadece kendi geçmişlerini değil diğer uluslarınkini de merak eder. Müzeler akıp giden zamanın bıraktıklarının sergilendiği muazzam yerlerdir. Genellikle bir şehre veya bir ülkeye gidildiğinde ilk başlarda gidip gezilen yerler müzelerdir. Daha içeriye girer girmez farklı duygular sarar insanın içini. Her gezilen alanda merak duyguları daha da kabarır. Öğrendikçe şaşırır, hayran hayran seyredilir eserler. İşte bazı müzeler var ki her sene yerli ve yabancı milyonlarca insanın akınına uğruyor.

Ziyaretçi Akınına Uğrayan Müzeler

Louvre Müzesi/Fransa

ok eski bir sanat müzesi olan Louvre, Fransız İhtilali’nden sonra 1793 yılında açılan ilk devlet müzesidir. 7 bölümden oluşmaktadır. Büyüklüğünden dolayı bütün müzeyi gezmek 2 gün sürmektedir. İçerisinde konferans salonu, kitaplarla dolup taşan kütüphanesi ve eğitim kısmı bulunmaktadır. Dünyaca ünlü ressam Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisa tablosu Louvre Müzesi’nde sergilenmektedir. Her yıl istisnasız 7 milyondan fazla kişi müzeye gelmektedir.

 

Metropolitan Sanat Müzesi/ New York

Metropolitan Sanat Müzesi 1870 yılında açılmıştır. Dünyanın en büyük ve en işlek müzelerinden birisidir. İçerisinde Afrika, Asya, Yunan, Roma, Mısır, İslam, Orta Çağ sanatı gibi bölümleri bulunmaktadır. Her bölümün dizaynı büyüleyici derecede güzeldir. Çeşitliliği ve devasa oluşu müzenin tamamını 1 günde gezip görebilme imkanı sunmaktadır. Birçok ünlü ressamın tanınmış eserleri sergilenenler arasındadır. Farklı etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır.

 

 

Çin Ulusal Müzesi/Pekin

2016 yılının ziyaretçi rekortmeni müze iki müzenin birleştirilmesiyle birlikte 2003 yılında açılmıştır. Binası 1959 yılında yapılmış olup Çin Halk Cumhuriyeti’nin 10. yıldönümü şerefine yapılan On Büyük Bina’dan birisidir. Çin’in sanatına ve geçmiş tarihine ışık tutan müzeye her yıl milyonlarca kişi gelmektedir. Bünyesinde 1 milyondan fazla eser barındırmaktadır. Çin Ulusal Müzesi’nde tiyatro, büyük sergi salonları, hediyelik dükkanları, kitapçılar ve daha nice kısımlar bulunmaktadır.

Ulusal Hava ve Uzay Müzesi/Washington D.C.

1976 yılında açılan dünyanın en önemli müzelerinden olan Ulusal Hava ve Uzay Müzesi her yıl milyonlarca insanı ağırlıyor. Havacılık ve uzay tarihinde önemli yeri olan araçlar sergilenmektedir. Savaş uçakları, yolcu uçakları, helikopterler, uzay mekiği ve daha birçok araç ilgi odağı durumundadır. Çocukların ilgisini ise en çok simülasyonlar çekmektedir. Bir de müzedeki kuleye çıkarak yakındaki havaalanına inen uçakları seyredebilmek imkanı sunuluyor. Müze gelişmeye ve büyümeye devam ediyor. Tamamını gezmek i.in ise yaklaşık 5 saat ayırmak gerekiyor.

 

British Museum/Londra

Tarihi 1700’lü yıllara kadar dayanmaktadır. Oldukça köklü ve önemli olan British Museum eski çağdan kalma kalıntıları ve etnografya koleksiyonlarını bulundurmaktadır. Londra’ya gidenlerin mutlaka uğradığı müze dünyanın en çok ziyaret edilen müzeleri arasında bulunmaktadır. Ayrıca dünyanın en eski müzesi olarak da biliniyor. Bilinen sanat eserleri de sergileniyor. Çeşitli sergilere de ev sahipliği yapılıyor.

 

Vatikan Müzeleri/Vatikan

Dünyanın en önemli ve en büyük müzelerinden birisi de Vatikan Müzeleri’dir. Rönesans döneminde inşa edilmiştir. 54 galeriden oluşmaktadır. Büyük öneme sahip heykeller sergilenmektedir. Binanın yapısı çok fazla bozulmamakla birlikte tarihe tanıklık etmiş izleri üzerinde bulundurmaktadır. Önemli sanatçıların eserleri de bünyesinde barınmaktadır.

 

Çok Okunanlar

404 Not Found

Server Error

404

Page Not Found

This page either doesn't exist, or it moved somewhere else.


That's what you can do

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI