HABER

İtalya Opera Hapishanesi Yeniden Tasarlandı

02 The Team

İtalya Opera Hapishanesi’nin Yeniden Tasarlandığı Projede Türk Endüstriyel Tasarımcı Cansu Göksu da Yer Aldı

DFA Partners Mimarlik firması Milano’daki Opera Hapishanesi hücrelerinin mahkumların ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde daha kullanışlı ve daha ergonomik hale getirilmesi için sosyal sorumluluk projesi başlattı. Ekibi, DFA Partners firması üniversitelerden tavsiye aldıkları kişilerin içinden seçim yaparak kurdu. 10 kişilik çalışma ekibi; proje lideri, hukukçu, sosyolog, endüstriyel tasarımcı, iç mimar ve mimarlardan oluşturuldu.  6 yıldır Milano’da yaşayan Türk endüstriyel tasarımcı Cansu Göksu‘da tamamı İtalyan’lardan oluşan ekibe dahil oldu.

Proje ekibi Milano’daki OPERA Hapishane’sinin mahkum hücrelerini geri dönüştürülmüş plastik malzemelerle yeniden tasarladı.  Bu sosyal sorumluluk projesi Allianz sponsorluğunda geçtiğimiz hafta Milano Tasarım Haftası 2018’de sergilendi. Proje konsept olarak tasarlandı fakat çok fazla ilgi ve merakla karşılandı. Şu sıralar hücre tasarımlarının Opera Hapisanesi’ ne uygulanması için izin bekleniyor.

Adı Stanze Sospese olan projede öncelikle mahkumlar ile Opera Hapishanesindeki hücrelerinde bire bir röportaj yaparak ihtiyaçları ve hücre mobilyalarıyla ilgili istekleri değerlendirildi. Onlar için düşük bütçe ile yeniden daha yaşanabilir bir hücre ve hücrelerin içini kişiselleştirilebilir, ergonomik ve çok fonksiyonlu mobilyalarla tefriş edildi.

Hapishane Hücresi Tasarım projesi, Susanna Conte, Giovanna Giannatasio ve Franco Raggi önderliğinde ilerlerken, İtalya’da yayınlandığı gazete, internet ve televizyonlarda büyük ilgi görüyor.

 

Çok Okunanlar

File not found.

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI