EDEBİYAT

Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri Sahiplerini Buldu

yaşarnabinayır

Varlık dergisi tarafından her yıl genç isimlere verilen Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri sahiplerini buldu

Varlık dergisi tarafından her yıl genç isimlere verilen Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri’nde öykü dalında Semih Öztürk, şiir dalında Enver Ali Akova ödüle layık görüldü.

Varlık dergisince düzenlenen Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri’ne katılım oldukça yoğun oldu. Zeynep Uzunbay, Sina Akyol, Abdülkadir Budak, Metin Cengiz ve Salih Bolat’tan oluşan şiir seçici kurulu yaptığı değerlendirme sonucu ödülü oybirliğiyle Enver Ali Akova’nın ‘Olmasını İstediğimiz Bir Park’ adlı dosyasına verdi. Eren Kolcuoğlu’nun ‘Göğün İlk Baskısı’ adlı dosyası ‘dikkate değer’ bulundu.

ÖYKÜ ÖDÜLÜ SEMİH ÖZTÜRK’ÜN

Nursel Duruel, Feyza Hepçilingirler, Hatice Meryem, Mehmet Zaman Saçlıoğlu ve Feridun Andaç’tan oluşan öykü seçici kurulu, ödülü Semih Öztürk’ün ‘Önce Dağlar Kar Tutacak’ adlı dosyasına verirken; Serkan Kaya’nın ‘Henüz Vurulmamış Atlar’, Elif Erdoğan’nın ‘Dokuzdan Küpe Çiçeği’ dosyalarını ‘dikkate değer’ buldu.

 

Varlık dergisi editörü şair-yazar Mehmet Erte, bu yılki ödüllerle ilgili olarak, “Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri, Türkiye’de yalnızca gençlere verilen en uzun soluklu ödül. Edebiyatımızda yapıtlarıyla belli bir yere gelmiş isimleri onurlandıran ödüllerin anlamını yadsıyacak değiliz, ama Varlık olarak daha yolun başındakileri desteklemeyi, okurlara tanıtmayı görev ediniyoruz. Herhangi bir ödülü kimin alacağı üzerine az çok tahminde bulunabilirsiniz, ancak Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri’nin şiir ve öykü dallarında kimlere verileceği her yıl tamamen bir muammadır. Hiçbir dergide metin yayınlamamış bir isim bile ödülümüze değer görülebilir. Ayrıca Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri’nin 28 yıllık tarihine bakıldığında sadece ödül alan isimlerin değil, seçici kurul tarafından dikkate değer bulunanların da edebiyat dünyamızda kendilerine saygın bir yer edindiği görülür, mesela öykü dalında Süreyyya Evren, Seray Şahiner, Murat Özyaşar, Nazlı Karabıyıkoğlu, Alper Beşe… Liste uzar. Şiir dalındakileri de saymaya kalkarsak yerimizi doldururuz. Evet, aslında ödül sadece bir imkân, önemli olan genç şair-yazarların yola nasıl devam ettiği. Ama az şey değil gençleri yüreklendiren bir ödülün bunca yıldır hayatını sürdürmesi ve edebiyatımıza yeni imzalar kazandırması. Varlık hepimizin belleği. Varlık edebiyatın dönüştürücü gücüne inananların dergisi” açıklamasını yaptı.

Varlık dergisi 85 yıldır yayın hayatına devam ediyor.

Çok Okunanlar

404 Not Found

Server Error

404

Page Not Found

This page either doesn't exist, or it moved somewhere else.


That's what you can do

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI