KİTAP

Efsane Aşkların Kadını: Benli Belkıs’ın Hayatı

Efsane Aşkların Kadını Benli Belkıs'ın Hayatı

Gazeteci Şaziye Karlıklı, devrinin güzellik efsanesi Benli Belkıs’ın bir roman kadar sürükleyici hayatını kaleme aldı

Kitap Belkıs Kemali Söylemezoğlu’nun Cumhuriyet muhalifi Süleyman Şefik Paşa’nın kızı olarak 1917’de Yemen’in San’a şehrindeki doğumundan 1972’de İstanbul Teşvikiye’deki dairesinde ölümüne kadar tüm hayatını ve her şeyden önce aşklarını, evliliklerini hikâye ediyor. Devrinin en güzel kadınlarından, karşılaştığı tüm erkeklerin başını döndüren Belkıs, ilk evliliğini 14 yaşında yaptı ve içlerinden biri 90 yaşındaki Mısırlı Gallini Fehmi Paşa olmak üzere beş defa evlendi. Aralarında Sir Arthur Conan Doyle’un oğlunun da yer aldığı sayısız flörtü, âşığı oldu. Peyami Safa’dan Nâzım Hikmet’e, Ed Pinaud’dan Merle Oberon’a yerli ve yabancı ünlü simalarla ilişkiler kurdu, hayatı, zevkleri, modaya bakışı, mücevherleri ve aşklarıyla dönemin gazetelerinin dedikodu sütunlarını doldurdu.

Benli Belkıs, çok hızlı yaşadıysa da, mutluluğu hiçbir zaman bulamadı. Kız kardeşiyle yaşadığı evde, yaşlanmış ve güzelliğini kaybetmiş olmanın üzüntüsüyle hayatını kaybettikten sonra da pek sevmediği lakabı Benli Belkıs, nesillerdir gündelik dilde yaşayan bir ifadeye dönüştü.

Yazar Hakkında:

Şaziye Karlıklı, 1961 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nu bitirdi. 1982 yılında Türk Haberler Ajansı’nda başladığı gazeteciliğe 1985 yılından itibaren Nokta Dergisi’nde devam etti. Ercan Arıklı yönetimindeki Nokta Dergisi’nde toplum ve ekonomi üzerine araştırma ağırlıklı haberleriyle dikkat çeken Şaziye Karlıklı, bu dönemde “ileride yazabilirim” düşüncesiyle Türkiye’nin önemli figürleri ve olayları hakkında bilgi ve belge arşivlemeye başladı.

Daha sonra Ekonomist Dergisi’nin Haber Müdürlüğü de dahil olmak üzere çeşitli dergilerde yöneticilik yapan Şaziye Karlıklı, Para Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmenliği’nden sonra medyadaki aktif yöneticilik görevini bıraktı. Gazete ve dergilerde yazmayı sürdürmekle birlikte ağırlıklı olarak kurum tarihi kitapları üzerinde çalıştı. Migros, İGS, YKM için hazırladığı kitapların yanı sıra, Cumhuriyet Kıyafetleri, Suyla Buluşan Kent: Şanlıurfa, Değişimin Simgesi: Kahramanmaraş, Yaşayan Anadolu Takıları’nın da yazarıdır. Uzun yıllar Türkiye’nin önemli bir grubuna yayın ve iletişim danışmanlığı da yapmış olan Şaziye Karlıklı, günümüzde bütün profesyonel sorumluluklarını bıraktı ve “ileride yazabilirim” dediği kişi ve olayları kitaplaştırmaya başladı. Evli ve bir çocuk sahibi olan yazar, Ayvalık’ta yaşıyor.

Çok Okunanlar

404 Not Found

Server Error

404

Page Not Found

This page either doesn't exist, or it moved somewhere else.


That's what you can do

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI