KİTAP

Kültür Sanat Ağustos Röportajları: Zülfü Livaneli

ZULFU LIVANELI
FOTOGRAF: VEDAT ARIK 01.02.2017

Ağustos sayımızda, yaratıcılığıyla pek çok alanda büyük başarılara imza atan Zülfü Livaneli ile yeni kitabı ‘Elia ile Yolculuk’ ve sanat üzerine konuştuk.

LİVANELİ & ELİA KAZAN

1- Sizi hem yönetmen, müzisyen, hem de yazar kimliğinizle tanıyoruz. Mesleki başarınızı sağlayan iç motivasyonunuz nelerdir?
İşin temeli ezgilerimi ve hikâyelerimi insanlarla paylaşmak var. Bunlar size başarı getirir mi getirmez mi bilinmez. Başarı bir yan üründür. Başarılı olsun diye hedefe yönelirseniz, başarılı olmaz. İçtenlik ve paylaşma çok önemli. Ondan sonrası okura ait.

 
2- Sanatın her alanında yapıtlar ürettiniz, üretiyorsunuz. Peki Livaneli’ye hangisi daha çok keyif veriyor? Muhakkak her birinin yeri farklıdır fakat Livaneli ile özdeşen en ağır basanını merak ediyoruz.
Çocukluğumdan beri benim merakım ve kendimi geliştirdiğim alan edebiyattır. Hayat beni müziğe sürükledi ama orada bile salt bir müzisyen olarak kalmadım. Şiir yazdım, şiir besteledim; yani ezgilerim de müzikle edebiyat arasında bir yerde durur.

 
3- Kendi romanınızı sinemaya uyarladınız. Sizce bir sanat ürününde anlatılanı başka bir dalda yeniden anlatmaya kalkınca doğacak olumlu-olumsuz sonuçlar nelerdir?

Her sanatın ayrı disiplini var. Bunları birbirine dönüştürmek çok zor bir iş. Kendi romanımı sinemaya aktarmadım. Başka yönetmenler yaptı. Ben de Yaşar Kemal’in romanından film çektim.

4- Kitap yazarken, müzik için beste yaparken yaratıcı bir tek sizsiniz. Fakat sanatsal anlamda film kimin eseridir?
Sorun burada. Film bir ekip işi. Bir tırın tekerlekleri gibi, her bir ekip mensubu işini mükemmel yapmalı ki film başarılı olsun. Biri aksarsa olmaz. Bu yüzden genellikle iyi filmler ‘’film endüstrisi’’ne sahip ülkelerden çıkar. Yoksa, küçük filmlere yönelmek gerekir.

 
5- Geçtiğimiz günlerde yayınlanan ‘’Elia İle Yolculuk’’ kitabınız raflardaki yerini aldı. İlk olarak kitabın içerisinde yer alan, ünlü karikatürist M. Kutlukhan Perker imzalı illüstrasyonlardan söz edecek olursak. Fikir ortaya nasıl çıktı?
Elia Kazan’la yaptığımız yolculuğu dört yıl önce yazıya dökmüştüm. Bu küçük kitap sırasını bekliyordu. Sonra dostum Kutlukhan Perker, bir kitabımı resimlemek istediğini söyledi. Çok nitelikli bir iş olacağını bildiğim için bana da güzel geldi bu fikir.

 

Elia-Kapak
6- Elia Kayseri yolculuğunda uçak yerine araçla gitmek istiyor ve yaşı sebebiyle siz ilk olarak biraz tedirgin oluyorsunuz. Sizin için nasıl geçti, zor bir karar.
Yaşlı bir adamın ta Amerika’dan Kayseri’ye seyahat etmesi, hem de bu yolculuğun bir bölümünü arabayla yapmakta ısrar etmesi tedirgin edici bir durum. Ona bir şey olmasından çok korktum ama dirençli çıktı.

 
7- Yolculuk esnasında bir dinlenme tesisinde duruyorsunuz ve genç bir grup sizinle fotoğraf çektirmek istiyor. Fotoğraf makinası da Elia’nın elinde. Bu durumdan hiç rahatsız olmadı mı?
Hiç olmadı, aksine çok eğlendi. Oyunun bir parçası oluverdi hemen. Dünyanın en ünlü yönetmeni, öğrencilerin onu yönetmesine izin verdi.

 

8- Yaptığınız yolculukta Elia’nın en mutlu ve en hüzünlü olduğu anı paylaşabilir misiniz?
En mutlu anı Erciyes’in karlarını gördüğü zamandı diyebilirim. En hüzünlü halini ise köyde, annesinin evinin yıkıntılarını gördüğü zaman yaşadı.

 

ZÜLFÜ LİVANELİ

9- Eserlerinizde topluma vermek istediğiniz temel bir mesaj var mı?
Yapıtlar mesajlara indirgenmemeli diye düşünürüm. Mesajınız varsa, doğrudan mesaj olarak verirsiniz. Sanat yapıtları daha derin, daha katmanlı ve daha komplekstir. Bir prizmadır adeta. Herkes bir tarafını görür.

 
10- Pek çok kişinin idolü olmanızdan yola çıkacak olursak gençlere vereceğiniz öğütler neler?
Öğüt vermekten hiç hoşlanmam. Ben hala öğrenmeye çalışan birisiyim.

 
11- Son olarak mutfakta pişen yeni bir şey var mı?
Şu anda nohut pişiyor. Şaka bir yana yeni romanlar var elbette.

 

Röportaj: Umut Duran

Çok Okunanlar

File not found.

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI