KİTAP

”Uçsuz Bucaksız” Raflarda

ucsuz_bucaksiz.indd

Çok yakın bir tarihte yaşamını yitiren dünyaca ünlü yazar Ursula K. Le Guin’in beş uzun öyküsünü içeren Uçsuz Bucaksız, Margaret Atwood’un önsözü ile yayımlandı.

İlk Öykü “İmparatorluktan Daha Uçsuz Bucaksız Ama Daha Yavaş” yeni gezegenler keşfetmek için uzay yolculuğuna çıkan, gittikleri insansız gezegendeki bitki örtüsünün kökler aracılığıyla bir bilinç üzerinden birbirine bağlı olduğunu ve gezegenin kendilerinden korktuğunu fark eden bilim insanlarını anlatıyor.

 
İkinci öykü “Buffalo Kızları”, bilgi, güç, eğitim, üretim, evlenme ve istediği cins ile cinselliği yaşama ayrıcalığını elinde tutan kadınların hâkim olduğu, erkeklerin spor müsabakalarıyla üstünlüklerini kanıtlamak dışında bir şanslarının bulunmadığı bir dünyada geçiyor. Erkeklerin sadece damızlık ve cinsel obje olarak kullanıldığı bu dünyayı ziyaret eden seyyarların (o kültürden anlatılar eşliğinde) notlarını bizlere yol gösteriyor.

ucsuz_bucaksiz.indd

 
Üçüncü öykü “Herneler”, yine benzer bir kültürde yetişen bir oğlan çocuğunun büyüdüğünde gerçekleştirilen bir devrim hareketine katılıp erkeklerin bir dereceye kadar özgür olması için mücadele veren, ancak kazanılan özgürlüğe rağmen kadınlar arasında kendisine yer edinememesini anlatıyor.

 

Dördüncü öykü “Seggri Meselesi” tecavüz mağdurluğundan bir tecavüz mağdurunun çocuğu olmaya, evlilik ilişkisi içinde aldatma, çocuk yapma, erkek hâkimiyeti, gayrimeşru çocuk doğurma, sanatsal üretkenlik üzerine söyleyecek çok sözü olan dört kuşaktan kadınların anlatıları.

 
Son öykü “Halktan Bir Adam” insanın doğadan kopukluğunu, gördüklerimizin gören kişinin gözüne, bakışına bağlı olarak değiştiğini anlatan, aidiyeti konu alıyor.
Doğan Kitap etiketi ile raflardaki yerini alan Uçsuz Bucaksız, Le Guin’in edebi anlam evrenini oluşturan pek çok öğeyi taşıyor. Yazarı ve edebiyatını tanımak isteyenler için bir fırsat ve Le Guin’in özgün dünyasına açılan geniş bir kapı.

Çok Okunanlar

404 Not Found

Server Error

404

Page Not Found

This page either doesn't exist, or it moved somewhere else.


That's what you can do

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI