KİTAP

“Yüz Yıl Sonra Savaşan Çizgiler”

08SAVAŞANÇİZGİLER

Birinci Dünya Savaşı, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkan “Yüzyıl Sonra Savaşan Çizgiler” kitabıyla bu kez karikatür ve kartpostallar üzerinden okunuyor.

Üzerinden yüz yıl geçmesine rağmen hâlâ izleri silinemeyen Birinci Dünya Savaşı, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkan “Yüzyıl Sonra Savaşan Çizgiler” kitabıyla bu kez karikatür ve kartpostallar üzerinden okunuyor. İzzeddin Çalışlar ve Mesut Yaşar Tufan tarafından hazırlanan kitap, özel arşivlerden derlenen Birinci Dünya Savaşı konulu karikatür ve kartpostalları bir araya getiriyor. Hem tarafların birbirine bakışının hem de kendilerini nasıl göstermek istediklerinin ipuçlarını sunan karikatür ve kartpostallar, 20. yüzyılın en büyük felaketlerinden biri olan Birinci Dünya Savaşı’na dair sıra dışı bir tarih okuması imkânı sunuyor.
Dokuz ayrı dilden çevrilerek uyarlanan altyazılarla sunulan karikatürler, savaşın yücelttiği şiddet ve aşağılamanın insanlığın tarih boyunca kazandığı tüm erdemlere karşı durarak, insanı olması gerekenden farklı bir varlığa dönüştürdüğü mesajını taşıyor. 1914 – 1919 yılları arasında yaşanan olayların, ayrıca karikatürler ve kartpostalların da yıllara göre ayrı bölümlerde sıralandığı kitapta, kronolojik bilgilerde adı geçen kişilerin fotoğraflarına da yer vererek bir nevî savaşla ilgili portreler sergisi de oluşturuyor. Çalışlar ve Tufan, kitabın Önsöz’ünde şu nota yer veriyorlar: “Yayına hazırlayanlar olarak kitap üzerine çalıştığımız süre boyunca savaşın acımasız ve yıkıcı yüzünün mizahi yaklaşımla bile gülmeye olanak tanımadığını gördük. Savaş karşıtlığının günümüz mizah anlayışına hâkim olmasından dolayı da avunduk (…) Umarız dünya bir daha böyle bir deneyim yaşamaz.”

Çok Okunanlar

404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kultursanat.com.tr.php was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI