EDEBİYAT

Yüzyıl Serisi, ‘Yeşil Adam’la Devam Ediyor!

Yüzyıl Serisi, ‘Yeşil Adam’la Devam Ediyor!

Bilimkurgu, Uygarlık Tarihi, Dinler Mitolojisi ve Yapay Zekâ: Yüzyıl Serisi, ‘Yeşil Adam’la Devam Ediyor!

Bir yıl önce Yüzyıl Serisi’nin ilk kitabı ‘Bay Binet’ okurla buluştuğunda, Ayşe Acar’a en çok sorulanlardan biri de bilimkurgu ve dinler mitolojisinin nasıl yan yana gelebildiğiydi. Acar, neredeyse tüm sorulara aynı yanıtı verdi: “Dini metinlerdeki sembolik anlatımlar öyle güçlü ki bilimkurgu edebiyatına ilham vermemesi mümkün değil!”

Dini sembolizm ile bilimkurguyu aynı metinde hayal edemememize neden olan bu yaygın önyargı, bilimkurgu tarihinin öncü metinlerinden yalnızca birkaçına bakarak kolayca yıkılabilir. Öte yandan, ‘geçmişten beslenen gelecek’ tezi üzerine muazzam bir macera kurgularken insanlar, robotlar, Humac’ler ve yapay zekâyı yan yana getirip üç kitapta tamamlanacak olan bu serinin, Türkçe edebiyatta türünün ilk örneği olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

Yapay zekâ, robotlar ve farklı insan türleri üzerinden geleceğin olası kast sistemini resmeden Acar, sinematografik anlatımı ve kurgu tekniğiyle başka bir dünyanın kapısını aralıyor.

 

Yüzyıl Serisi’nin Merakla Beklenen İkinci Kitabı ‘Yeşil Adam’

‘Yeşil Adam’, kusursuz görünen yenidünya düzeninin arka bahçesine odaklanıyor, uygarlık tarihine yön veren kadim bilgi ve kişilerle geleceğin dünyasını yan yana getirip ustaca harmanlıyor.

Acar, edebiyat ve bilimin eşsiz uyumunu yakaladığı romanı ‘Yeşil Adam’da yakın geleceği düşlemekle kalmayıp yapay zekâ ve simülasyon gibi dünya gündemini belirleyen konuları da ele alıyor.

Ayşe Acar’la ‘Yeşil Adam’ Üzerine;

– Romana ismini veren Yeşil Adam’dan ve yazım sürecinizden biraz söz edebilir misiniz?

Yeşil Adam, Green Man adıyla Batı’nın efsanelerine konu olan bir kahraman. Bizim coğrafyamızda Hızır olarak tanınıyor. Hızır’ın kelime anlamı da “yeşil”. Hızır’ı geleceğe ve bilimkurgu edebiyatına Yeşil Adam romanı ile taşımış olmak benim için bir sevinç; romanını yazarken her an karşıma çıkacakmış gibi bir heyecan yaşadım, asla unutmayacağım bu süreci…

– Etkilendiğiniz yazarlara örnek verebilir misiniz?

Bilimkurgu edebiyatında beni en çok etkileyen isimlerin başında Philip K. Dick, William Gibson ve tabii Yevgeny Zamyatin var. Fakat yazarken beni yönlendiren şey daha çok sinema aslında. Bir filmi izler gibi yazıyorum, çünkü uzun yıllar senaryo yazdım, ayrıca belgesel yönetmenliği yaptım. Kısacası ben kameradan bakarak yazıyorum daha çok. Ve bunu yaparken hayran olduğum tek kişi var; Guy Ritchie! Romanlarımda mutlaka bir vesile ile onu anıyorum.

– Romanlarınızda metinle bütünleşmiş bir felsefi tartışmanın varlığından da söz edebilir miyiz?

Evet, bu romanların arka planında daima felsefe var; Hegel, Marx, Baudrillard, Foucault, Bauman, İbn-i Arabi ve Metin Bobaroğlu beni etkileyen ve yönlendiren düşünürlerdir.

 

Çok Okunanlar

404 Not Found

Server Error

404

Page Not Found

This page either doesn't exist, or it moved somewhere else.


That's what you can do

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI