Kültür Sanat Liste

Komediden Gerilime Kadınlara Hitap Eden 10 Dizi

shutterstock_216784999

Dizi ve filmlerin cinsiyeti olmasa, herkes her türden film ve diziyi beğenebilse de; bazı yapımlar özellikle başroldeki kadın kahramanları, onların hikayeleri ve kadınları daha çok etkileyen olay örgüsüyle kadınlara daha çok hitap edebiliyor. Bu nedenle başrollerinde birbirinden farklı kadın karakterlerin bulunduğu; bazılarının komedi sahnelerinde güleceğiniz, bazılarının romantik hikayesinde kendinizi bulacağınız, bazılarında ise hiç gidemeyeceğiniz zaman ve mekanların büyüsüne kapılacağınız birbirinden güzel dizileri ‘Kadınlara hitap eden 10 dizi’ başlığında topladık. İşte o diziler…

Life Sentence (2018)

Birçok filmde görmüşüzdür: Genç bir insan ölümcül hastalığa yakalanır ve ölmeden önce yaşayamadığı her şeyi bir bir yapmaya başlar. Ardında hiç pişmanlık bırakmak istemez; çoğu zaman normal şartlarda yapamayacağı büyük çılgınlıklara imza atabilir. Ne de olsa yakında ölecektir… Peki ama ya ölmezse? Life Sentence dizisinin karakteri Stella, yıllarca kanserle mücadele eden, öleceğini düşündüğü için kalan hayatını yaşamaya bakan bir kızdır. Hatta hayatının aşkıyla bile tanışmıştır. Şimdi ise Stella bir anda iyileşmiştir fakat kendini karmakarışık bir hayatın ortasında bulur. Çılgınca verdiği kararlar sonucu şimdi tanımadığı biriyle evlenmek zorundadır ve hasta olduğu için tüm kötü durumları ondan saklayan ailesinin dağıldığına şahit olacaktır. Arkadaşları ve kardeşlerinin de ondan sakladığı bir sürü sır vardır. Stella, hastalığı boyunca yalan bir hayat yaşamıştır ve başına dert olabilecek birçok şeyi öleceğini düşünerek yapmıştır. Peki şimdi ne olacaktır?

 

Big Little Lies (2017)

Bir roman uyarlaması olan Big Little Lies, Nicole Kidman ve Reese Witherspoon gibi birçok ünlü Hollywood yıldızını kadrosunda barındıran, son yılların en iyi yapımlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Lüks bir yaşamın sürüldüğü, görkemli evler ve mükemmel ailelerin yaşadığı Monterey’de yaşayan Celeste, Madeline ve Jane; birbirlerinden oldukça farklı kişiler olsalar da arkadaş olabilmiş, çocuklarıyla ve eşleriyle birlikte kendilerini bu zengin yaşam savaşının ortasında bulmuşlardır. Ne var ki burada hiçbir şey göründüğü gibi kusursuz değildir; kapılar kapandığı zaman o görkemli evlerin içinde çok farklı hikayeler yaşanmaktadır. Günün birinde yaşanan bir cinayetten sonra da hiçbir şey artık eskisi gibi olmayacaktır…

 

The Handmaid’s Tale (2017)

Dünyaca ünlü bir roman olan Damızlık Kızın Öyküsü kitabından uyarlanan dizi, son yılların en yüksek puana sahip olan ve adından söz ettiren yabancı dizilerinden biri. Bir distopyada geçen dizi, geleceğin Amerika’sının değişmiş yönetim sistemiyle dikkat çekiyor. Bu yeni dünyada sisteme karşı olan kadınlar bir ‘mal’ olarak görülüyor, alınıp satılıyor; rütbeli kişilere hizmet etmek için gönderiliyorlardır. Bu hizmetçilik ise bilindiği gibi değil; çalıştıkları evin sahibinden hamile kalmaya dayanan bir çalışma sistemidir. Çünkü yeni dünyada doğumlar oldukça düşmüş haldedir. Dizinin baş karakteri olan Offred de bu hizmetçilerden biridir.

 

The Marveleous Mrs. Maisel (2017)

The Marveleous Mrs. Maisel, komedi ve dram ögelerini harmanlayan bir dönem dizisi. Dizinin hikayesi 1958 yılında başlıyor. Mrs. Maisel (Midge), çocukları ve eşiyle birlikte mutlu bir hayat yaşar. Kocası ise komedyen olmak için çabalayan fakat yaptığı esprileri başka bir komedyenden çalan biridir. Midge, kocasının onu aldattığını öğrendiğinde kimsenin ona destek olmadığını, yapayalnız kaldığını fark eder ve sarhoş olduğu bir akşam kendini sahneye atıp stand up gösterisi yaparken bulur. Peki en büyük rakiplerinden biri eski kocasıyken ve dönem göz önüne alındığında boşanmış bir ev kadınının stand up gösterisi yapması abes kaçarken; üstüne üstlük Midge’in tüm hayatı değişmişken bu hikaye nereye gidecektir?

 

Feud (2017)

American Horror Story, Niptuck, American Crime Story ve Glee gibi birçok ünlü yapımı ortaya çıkarmış olan Ryan Murphy’nin son dizisi olan Feud; tarih ve dram ağırlıklı bir yapım ve hikayelerini tarihten alıyor. Dizinin ilk sezonunun konusu ise şöyle:

Pepsi’nin CEO’su A. Steele’in ölümünün ardından, eşi Joan Crawford tekrar oyunculuğa dönmek ister fakat beğenebileceği bir yapım teklifi almayınca kendisi bir hikaye bulmak ister. Bir kitaba denk geldiğinde doğru hikayeyi bulduğuna karar verir ve bir yönetmenin yardımını ister. Ne var ki yapımdaki bir diğer rol için, Crawford’ın ezeli rakibi Bette Davis seçilir ve iki ünlü aktrisin entrikalarla dolu düşmanlığıyla bir filmin çekim sürecini izlemeye başlarız.

 

The Good Place (2017)

Öldüğünüzde gözlerinizi bir ofiste açtığınızı ve size, dünyada yaptığınız tüm iyiliklerin sonucu olarak İyi Yer’de yaşamaya hak kazandığınızı söyleseler… Üstelik bu yerde herkesin karakterine uygun bir evi var ve burası harika bir kasabaya benziyor! Ayrıca burada herkesin ona tamamen uygun olan bir de ruh eşi bulunuyor. Harika, değil mi? Siz bunu bir de Eleanor’a sorun! Dizinin kahramanı Eleanor, öldükten sonra kendini İyi Yer’de buluyor fakat bir yanlışlık var: Eleanor aslında oraya ait değil ve onların bahsettiği Eleanor’la hiçbir benzerliği yok. Gitmesi gereken yer ise Kötü Yer. Dünyanın en iyi insanlarıyla dolu bu yerde yaşamak isteyen ve Kötü Yer’de başına geleceklerden korkan ve dünyada oldukça bencil davranışlar sergileyerek umursamaz bir hayat yaşayan Eleanor, ruh eşiyle tanışınca ona bu sırrını açar ve yardım ister. Ne var ki ruh eşi onun tam tersi karakterde olan bir Etik Profesörü’dür…

 

The Mick (2017)

Eğlenceli bir dizi arayanlar için uygun olan The Mick, başına olmadık işler açılan Mackenzie’nin hikayesini odak ediniyor. Para sıkıntısı çeken Mackenzie, çok iyi anlaşamadığı ve bir süredir bir araya gelmediği ablası ve eniştesini ziyaret etmek zorunda kalır. Onun hayatından çok farklı olan lüks bir hayat yaşayan ablası ve eniştesinin malikanesine gittiğinde bir partiye denk gelir. Parti bir anda FBI tarafından basılır ve ebeveynler götürülürken Mackenzie’nin yeğenleri yalnız kalır. Ondan serbest bırakılana kadar çocuklara göz kulak olmasını isteyerek para teklif ettiklerinde, Mackenzie bunu kabul eder fakat işler umduğu gibi gitmeyecek; malikane ve çocuklarla ilgilenmek bir anda Mackenzie’ye kalacaktır.

 

Imposters (2017)

Ezra, Maddie adındaki güzel, çekici, herkesin hayran kaldığı bir kadınla evlidir. Hayatlarında her şey kusursuzdur. Aile şirketindeki işi, parası, evi ve güzel bir karısı olan Ezra için hiçbir sorun yoktur. Maddie mükemmeldir; tek bir şey dışında. Maddie aslında Maddie değildir! Hayatı boyunca birileriyle sahte evlilikler yaparak onların paralarını çalan, bu süreçte hayatlarına ve sevdiklerine dair sırlarını öğrenerek peşine düşmeleri halinde şantaj yapan Maddie; Ezra’ya da bir video bırakarak ortadan kaybolur. Sürekli kılık ve kimlik değiştiren Maddie yine onun gibi başka karakterlere bürünen bir ekibin parçasıdır. Ezra ise gerçekten aşık olduğu Maddie’yi bulabilmek için onun kandırdığı başka insanlarla birlikte kendi ekibini kuracaktır.

 

Santa Clarita Diet (2017)

Başrolünde Drew Barrymore’u gördüğümüz Santa Clarita Diet, son yılların en beğenilen dizileri arasında yer alıyor. Sheila ile Joel çifti, sağlıklı ve düzenli bir hayat yaşayan emlakçı bir çifttir. Günün birinde Sheila gittikleri bir evde rahatsızlanır, midesi bulanır ve kusar. Bir süre sonra Sheila olduğundan farklı hissetmeye ve davranmaya başlar. Eskisi gibi sağlıklı bir hayat yaşamak yerine daha farklı beslenmeye, ayrıca eski karakterinden bambaşka bir ruh hali içinde görünmeye başlar. Sheila dönüşüm geçirirken, ailesinin hayatı da geri dönülemez şekilde değişecektir.

 

The Sinner (2017)

Dram ve polisiye ağırlıklı bir dizi olan The Sinner, farklı konusu ve olay örgüsüyle dikkatleri üzerine çekiyor. Cora, dışardan sorunsuz görünen bir hayata sahiptir. Günün birinde çocukları ve kocasıyla birlikte göl kenarına giderler. Cora göl kenarına geldiklerinde olduğundan daha farklı davranışlar sergilemeye başlar ve bir anda intihara kalkışır. Her şeyin tepetaklak olduğu günün sonunda ise Cora katil olmuştur. Herkes bu olayı konuşmaya ve nedenlerini merak etmeye başlasa da; Cora’nın itirafı sonucu davanın kapanıp onun tutuklanmasında bir sorun yoktur. Davayı kapamak istemeyen tek kişi ise Başkomiser’dir. Bu esrarengiz olayın arkasında yatan sırları merak eden komiser, hikaye devam ettikçe çok daha büyük sırlarla ve esrarengiz olaylarla karşılaşacaktır.

Yazan : Gizem Yapıcı

Çok Okunanlar

File not found.

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI