MÜZİK

İzlanda’nın Veda-i İftiharı

1483724454923-arrival-composer-johann-johannsson

19 Eylül 1969’da İzlanda Reykjavík’te dünyaya gelen Jóhann Jóhannsson Almanya’da yaşayan post klasik kompozitör, yapımcı ve müzisyen

Ambient müzik sevenlerin yakından tanıdığı bir isim olan Jóhannsson; Marc Almond, Pan Sonic, The Hafler Trio gibi değişik türlerde müzik icra eden isimlerle çalışmanın yanısıra İzlanda’nın en önemli kültür ve sanat topluluklarından biri olan Kitchen Motors’un da kurucularından biri. Kitchen Motors’ta benimsenen, klasik notaların elektronik müzikle doğaçlama şeklinde buluşma prensibi Jóhannsson’ın bugünkü müziğini de şekillendiriyor.

Tiyatro oyunları, dans etkinlikleri, TV ve filmler için müzik besteleyen Jóhannsson, 2002 yılında ilk solo albümü Englabörn’ü çıkardı. Bu albüm, 2007 yılına geldiğimizde 4AD tarafından yeniden yayımlandı. 4AD’nin bu işe el atmasının ardından Englabörn albümü, post-klasik (neo-klasik) alandaki önemli eserlerden biri olarak anılmaya başlandı. 4AD ile sonrasında 3 albüm daha çıkaran Jóhannsson’ın “en önemli projem” olarak nitelendirdiği ‘IBM 1401 – A User’s Manual’, çocukluğuna dayanıyor. 1964 yılında babasının IBM ana bilgisayarı için seslendirdiği kullanım kılavuzu kaydı sanatçıya ilham oluyor ve ortaya IBM 1401 – A User’s Manual projesi çıkıyor. IBM 1401 – A User’s Manual, 2002’de düzenlenen Dansem Festival’de ünlü koreograf Eerna Omarsdórtir’in dans performansı için yeniden düzenlendi. Stüdyoda 60 yaylı ile gerçekleştirilen kayıt, sonrasında elektronik alt yapı ile buluştu. Modern klasik olarak tanımlanacak bu albüm, yaylıların duygusallığı ile mekanik ve soğuk ses kaydı arasında yıkılması zor bir denge kurmuş. 5 parçadan oluşan IBM projesinin çıkış parçası olan IBM1 şarkısına Magnus Helgason tarafından yapılmış videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Çoğunlukla enstrümantal eserler üreten Jóhannsson’ın müzikleri, insan doğasının inişli çıkışlı duygularını karmaşık anlatılarla ortaya çıkaran melodiler içerir. 2 Oscar adaylığının yanısıra 10 uluslararası ödüle sahip Jóhannsson’ın film bestecisi kimliğine dönecek olursak; ilk film bestesinin Róbert I. Douglas tarafından yazılan ve yönetilen komedi ve futbol temalı Íslenski draumurinn isimli filmin müzikleri olduğunu söyleyebiliriz. Sonrasında pek çok kısa film ve belgeselin de müziklerini besteleyen Jóhannsson’ın isminin parladığı yapımsa Denis Villeneuve tarafından yönetilmiş ve 2013’te vizyona girmiş Prisoners. ASCAP Film ve Televizyon Müzik Ödülleri’nde, Prisoners filmi, Jóhannsson’ın ödülü kapmasına neden olmuştu. Tarih 2014’ü gösterdiğinde bu kez onu Oscar’a taşıyacak The Theory of Everything karşısına çıktı ve Jóhannsson “En İyi Orijinal Kayıt” kategorisinde ilk kez Oscar’a aday gösterildi. İkinci kez Oscar’a aday olmasını sağlayan yapım ise aksiyon, suç ve dram filmi Sicario oldu. Bu filmin başarısında onun payı kuşkuşuz çok büyüktü. Dünya dışı varlıklarla iletişimin önemini vurgulayan görkemli yapım Arrival’in müzikleri de bu İzlandalı adama emanetti.

Ülkemizde 29 Eylül’de gösterime girecek Mother filminin müzikleri ile yeniden karşımıza çıkan Jóhannsson, diğer film müziklerinde olduğu gibi; sahnenin içinde, Jennifer Lawrence ve Javier Bardem’in hemen dibinde yer alabilmemiz için elinden geleni ardına koymamış. Ayrıca burada eklemem gereken bir başka yapımı daha var; 6 Ekim 2017’de (TR gösterim tarihi) gösterime girecek bilim-kurgu ve gerilim filmi Blade Runner 2049’un da müziklerini bu başarılı kompozitör üstlendi. Bu ağır yapımın havasını verme konusunda kendisine Benjamin Wallfisch ve Hans Zimmer de eşlik etti. Pek çok kişi bu filmin müziklerini sadece Zimmer yapar diye umarken ana kompozitör Jóhannsson olarak belirlendi. Aslında Jóhannsson’ı, Hans Zimmer’in ambient tabanlı versiyonu olarak tanımlamak yanlış olmamakla birlikte, kendisinin özgün yapımlarını Hans Zimmer’in müziğinden daha çok sevdiğimi eklemem gerekiyor.
Mother! filminin konusuna da kısaca değinirsek; her çiftin ilişkisi muhakkak biri ya da bir şey tarafından sınanır. Mother filmindeki çiftin ilişkisi de evlerine gelen davetsiz misafirler tarafından sınanır. Bakalım olduğunu düşündükleri huzur ilişkilerinde ve evlerinde gerçekten de var mıymış…
Filmin fragmanı:

Filmin 2. fragmanı:

 

Yazan: Serpil Şahin

Çok Okunanlar

File not found.

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI