MÜZİK

Kültür Sanat Aralık Röportajları: Jehan Barbur

Kültür Sanat Aralık Röportajları Jehan Barbur

Yakın zaman önce “Sevmediğim Atlaslar” adlı şiir kitabını çıkaran başarılı sanatçı Jehan Barbur ile müziğini ve yazılarını konuştuk

Öncelikle kitabınızın hayırlı olmasını diliyoruz. Turneleriniz devam ederken bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.

1- Müzik hayatınız dışında bir yazı hayatınız da var. 2013 yılındaki öykü ve şiirlerden oluşan ilk kitabınız ‘’Çatıdaki Çimenler’’den sonra yeni bir şiir kitabıyla “Sevmediğim Atlaslar” ile okuyucunuzla buluştunuz. Kitap Fuarındaki imza gününüzde okuyucularınızdan gelen tepkiler nasıldı?

Bahsettiğiniz iki şiir kitabı arasında da Ot Kitap’tan 2016 yılında çıkan bir de Baba Öyküler adlı röportaj derleme kitabım var. Yazı yazmak hayatımın önemli bir parçası. Fuara katılmış olmak beni çok mutlu etti. Dinleyiciden öte bir de okurla buluşabilmek paha biçilmez bir duygu. Şimdilik okurdan olumsuz bir tepki almadım. Umarım bir şekilde kitaplarım raflarında usulca ve beğeniyle duruyordur.

2- Şiir yazmak ciddi emek istiyor. Sizin şiir yazma süreciniz nasıl gelişiyor? Anlık olarak mı dizeler dökülüyor?

Bunun bir reçetesi yok. Nasıl şiir yazıyorsun? Ya da nasıl şarkı yazıyorsun? sorularına verebileceğim tek tip bir cevabım yok. Benim için aslında her şey biraz şiir; yaşamak da öyle, düşünmek de. Bir süreçten öte, bir duyumsama hali demek daha doğru olur sanırım.

3- Türkiye’deki şiire olan ilgiyi nasıl buluyorsunuz?

Okurun ilgisinin azalmasını, yayınevlerinin şiir kitapları basmaktan uzak durmayı tercih etmesine bağlıyorum, onlar da okurun şiiri tercih etmediğini düşünüyor sanıyorum. İnsanımızı neyle yoğurursanız, onunla yetinmeye, onu bilmeye devam edecektir. Okurun şiire ilgi duyduğunu ve hâlâ şiirden vazgeçmeyen kemik bir okur kitlesi olduğunu düşünüyorum.

4- Popüler olan şeylerle daha çok ilgilenen bir gençlik var. Genç kuşakların şiire bakışını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Suni bulanlar, ya da şiirden hiçbir şey anlamadıklarını söyleyenler çoğunlukta. Onlar daha direct, daha net söylemler peşindeler yani çarçabuk tüketebilecekleri, yanlarında taşımayacakları şeyler… Şiir biraz romantizm kokuyor artık… Benim için bir gerçeklik belki ama yeni nesil için sanırım naftalin kokulu bir geçmiş…
5- Çeşitli edebiyat dergilerine yazılar yazıyorsunuz. Bu süreç nasıl gelişti? Belki bizim dergimizde de yazmak istersiniz 🙂

Son dört yıldır düzenli olarak Ot dergisine yazıyorum. Şimdilik başka bir dergiye vakit ayırmam zor çünkü yazacağım şeyin hakkını veremem. Günlük mesaim sadece yazmak olsaydı, yazdıklarımla çok daha fazla alanda var olmak isterdim.
6- Albümde benim için yeri ayrı diyebileceğiniz bir şarkı var mı?
Ama Nafile ve Kendime şarkıları.

7- Size güzel sesinizden dolayı ‘‘Rüya Sesli Kadın’’ deniliyor. Bu ismi size ilk kim söyledi ve hikâyesi nedir?

Öyle mi diyorlar, sağolsunlar. Bunu genelde yüzüme söylemiyorlar ki; ben de sosyal medyada yazılanlardan duyuyorum iyi ve kötü olan her şeyi.

8- Birçok dizi, sinema filmi ve tiyatro oyununda şarkılarınızın kullanıldığını biliyoruz. Yeni bir projede tekrar sizin şarkılarınızdan duyabilecek miyiz?

Seneye hayata geçmesini umduğumuz bir sinema filmi için albümlerimde olan iki şarkıyı kullanmak istediler. Şimdilik bildiğim en yakın proje bu.

10-Kış döneminde konser takviminiz nasıl? Takipçileriniz sizi en yakın ne zaman izleyebilir?

İnstagram, twitter, facebook hesaplarımda jehanbarbur adı ile mevcutum. Bu mecralardan tüm konser takvimimize ulaşabilirler.Resmi web sayfamız yenilenme aşamasında olduğu için şimdilik ona ulaşmaları mümkün değil.

11-Jehan Barbur müzik ve yazmak dışında ne yapar, günlerini nasıl geçirir? Bodrum’da yaşıyorsunuz bildiğimiz kadarıyla..

İstanbul – Gümüşlük arasında geçen bir hayatım var ama evim Gümüşlük’te. Buradaki kedilerimle, dostlarımla geçen evimle ilgilendiğim, okuyup yazı yazdığım geceleri arkadaşlarımla sohbet ederek rakı içtiğim zamanlarım var. Nefes almaya çalışıyorum.
12- İleriye yönelik başka planlarınız/projeleriniz, hayalleriniz neler?

Yaşamaktır tek hayalim ama huzurla yaşamak, gerisi teferruat.

 

Röportaj: Umut DURAN

Çok Okunanlar

404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kultursanat.com.tr.php was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI