MÜZİK

Cesaria Evora İçin Yıldızlar Sahnede

Kültür Sanat Mayıs Röportajları Cesaria Evora

Gittiği her ülkede kapalı gişe konserlere imza atan, bugüne kadar 6 milyondan fazla albüm satan Cesaria Evora, ölümünün 7. yılında anılıyor.

Cabo Verde’nin hasret, aşk ve deniz kokan şarkılarını tüm dünyaya ulaştıran, son yıllarda dünya müziğinin kazandığı en özel isimlerden biri haline gelmiş, çıplak ayaklı diva Cesaria Evora’yı kaybetmeden kısa bir süre önce de “Moda Bo” isimli şarkıyı beraberce seslendiren Lura, son 15 yılda özellikle Cesaria Evora tarafından seslendirilen şarkılarıyla büyük başarı toplayan Cabo Verde’li besteci ve şarkıcı Teofilo Chantre, müzikal stil zenginliği, Cesaria Evora gibi özenle hazırlanmış repertuvarı ve kristal sesi ile klasik Morna türüne getirdiği yorumla Cabo Verde’nin en özel temsilcilerinden biri olan Nancy Vieira, “Cesaria benzersizdir ve asla başka bir Cesaria olmayacaktır benim amacım Cabo Verde’nin müzik türlerini dünyanın hemen her yerinde duyurmak diyen ve Cesaria ile 15 yıl boyunca çalışmış gitarist Kaku Alves’in de bulunduğu farklı müzisyenlerle bir arada çalışmalar yapan, müzik otoritelerinin Cesaria Evora ile karşılaştırdığı Lucibela, ilk albümünde şarkılarının çoğunun sözlerini ve müziğini yazan, hikâyeleri ile herkesi etkileyerek derin, güçlü sesi ve dokunaklı bir samimiyetiyle şarkılar söyleyen 2015 Prix Découvertes RFI 1.si genç yetenek Elida Almeida Cesaria Evora orkestrası eşliğinde 5 Mayıs’ta Antalya Akra Caz Festivali, 7 Mayıs’ta Zorlu PSM Caz Festivali’nde müzikseverlerle buluşacak.
LUCIBELA

© N'Krumah Lawson Daku 2017

Müzik otoriteleri sizi Cesaria Evora ile karşılaştırıyor. Cesaria Evora’nın şarkıcılığı hakkında neler söylersiniz?
Evet, Cesaria’nın sesi benzersizdi; sahneye çıkma şekli, performansının sadeliği ve her şeyi ile çok farklıydı. Bu nedenle duygularını Amerikan, Yunan, beyaz, siyah ayrımı olmadan tüm dinleyicilerine hissettirdi. Sözcükleri anlamaksak bile, duyarlılığı dünyadaki herkesi onun konserlerinde buluşturdu.
Cabo Verde’yi bilmeyen birçok insan bile Cesaria Evora’yı tanıyor. Onun için bir müzik elçisiydi diyebilir miyiz?
Cesaria, Cabo Verde için kesinlikle bir elçiydi! Müziğimiz için yaptığı şeyi daha önce kimse yapmamıştı! O şöhret olmadan önce Cabo Verde adını birçok insan duymamıştı. Örneğin Portekizde turistler için şarkı söylerken bu hangi tür müzik dediğimde insanlar bilmiyor ama Ceseria Evora dediğimde yada Sodade’yi söylediğimde herkesin çok iyi bildiğini görüyorum. Cesaria ülkemizin ve kültürümüzün bilinmesi açısından çok önemli bir değerdi.
LURA

Lura / © N'Krumah Lawson Daku 2015

Cesaria Evora Cabo Verde için ne ifade ediyor?
Bence Cesari Evora’nın genç nesillere bıraktığı en önemli miras kültür ve geleneklerin korunması ile gurur duymalarını hatırlatmak oldu. Müziğimizin ve kültürümüzün en önemli temsilcisi diyebiliriz.

 

Cesaria Evora ile kişisel olarak tanıştınız hatta birlikte şarkı söylediniz. Onunla ilgili sizi en çok etkileyen şey ne oldu?
Dünyaca ünlü bir diva bile olsan insanlığı ve mütevazi olmayı kaybetmemek sanırım öğrendiğim en değerli şey oldu.
Cabo Verde’nin müziğinin çeşitliliği ve dünya müziği içerisinde güçlü bir yerde durmasını neye bağlıyorsunuz?
Cabo Verde, çeşitli kökenlerden insanların yaşadığı 10 adaya sahip; çoğunlukla Senegal ve Afrika’nın diğer bölgeleri ile Portekizlililer ağırlıklı. Cabo Verdeliler adaları terk edip dünyaya yayılmış ve göç ettikleri ülkelerden öğrendiklerini adalara getirmişlerdi. Bu nedenle, müziğimizde halkların bir araya gelmesiyle elde edilen bu etkilerin bir kısmını duyabilirsiniz.

‘’BENİM İLK TÜRKİYE ZİYARETİM OLACAK’’

NANCY VIERA

Kültür Sanat Mayıs Röportajları Cesaria Evora 3
Bu konserin bir parçası olmak sizin için ne ifade ediyor?

Cesaria’nın kariyerinde birlikte çalıştığı insanlarla birlikte müzik yapmaktan, benim hayatım boyunca dinlemeyi sevdiğim şarkıları söylemekten büyük mutluluk duyuyorum. Cesaria Evora Orkestrası ile sahneye çıktığımızda izleyicilerin ona olan sevgisini hissedebiliyoruz. Türkiye’de de farklı olmayacağından eminim. Benim ilk Türkiye ziyaretim olacak bu nedenle de çok heyecanlıyım.

Sizce Cesaria Evora bir kadın ve müzisyen olarak dünya müziğinde nasıl bir yerde?

Cesaria Evora, güçlü kişiliği, cömertliği ve gücü ile benim için ilham kaynağı, büyük bir referans. Cesaria’yı dinlerken huzur ve melankoli hissediyorum. Onun sesi ile kendimi evde hissetmek hoşuma gidiyor. Cabo Verde ve dünya müziği için unutulmaz bir yerde!
TEOFILO CHANTRE

Kültür Sanat Mayıs Röportajları Cesaria Evora 4
Yıllarca birlikte çalıştınız. Konser ile ilgili biraz bilgi alabilir miyiz? Bizleri nasıl bir akşam bekliyor?

Cesaria’nın repertuvarının farklı yorumlarını dinleyeceksiniz. Her sanatçının kendi kişiliği ve kendi hissi vardır. Repertuvar, neredeyse onun söylediği şarkılardan oluşacak ama aynı zamanda “Mãe Carinhosa” gibi şarkılarda olacak.

Cesaria Evora ile yollarınız nasıl kesişti?

1990’da Paris’te ilk kez bir araya geldiğimiz bir konser sırasında tanıştım. Sonra yapımcısı José Da Silva, kayıt edeceği albümü için şarkı yazmamı istedi. Sonrasında uzun yıllar birlikte müzik yapma şansını yakaladım.
ELİDA ALMEIDA

Kültür Sanat Mayıs Röportajları Cesaria Evora 5
Genç yaşınızda böyle bir konserde Cesaria Evora şarkıları söyleyeceksiniz. Onu anmak üzere sahneye çıkmak nasıl bir his?

Gerçekten ağır bir sorumluluk ama bir o kadar da ilham verici. Bu Cesaria Evora orkestrası ile ikinci birlikteliğim. Ama duygularım aynı. Onun için sahnede söyleyecek olmak her zaman büyük bir sorumluluk. Sahneden indikten sonra da kendimi ona karşı olan görevimi tamamlamış gibi hissediyorum.

Röportaj: Hakan AKOĞLU

Çok Okunanlar

File not found.

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI