MÜZİK

Ve Fatih Erdemci 18 Yıl Sonra Döndü

KAPILAR_KARTONET__DİZGİ

90’lı yıllara ‘Ben Ölmeden Önce’ Şarkısı ile damgasını vuran Fatih Erdemci 18 yıl aradan sonra yeni albümüyle tekrar sevenleriyle buluştu.

Biz de geçen sürede neler yaptığını ve yeni albümü üzerine konuşmak için buluştuk

18 yıllık uzun bir bekleyiş oldu. Neden bu kadar ara verdiniz müziğe ve neler yaptınız bu süreçte?

Hikaye uzun. İlk albümümde bağlı olduğum firma yayımdan bir süre sonra kapandı. “Suçum Değil” şarkısına video klip çekildi. Bir müddet yayınlandı sonrası sessizlik… Diğer taraftan 1999 yılı tüm Türkiye için zor bir yıldı. Tanıtım yapılamadı. Başka bir firma ile de bir anlaşma sağlayamadım. Sonraki yıllarda firmalarla görüşmelerim oldu ama bana inanıp destek olacak bir plak şirketi bulamadım. Yanaşmadılar. Bende vazgeçtim. Müziğe ara verdim. Müzik adına bir şeyler üretmek ve beğeni kazanmak paylaşmak, sahnede çalmak söylemek insanın vazgeçebileceği bir değil. Küsemiyorsun, uzaklaşamıyorsun. Denedim olmadı. Ama kolay değil. Öyle ben albüm çıkarmak istiyorum deyince kapıda bekleyen, “hadi yapalım” diyen birileri hemen bulunmuyor.

’Ben Ölmeden Önce’’ çok sevildi ve ölümsüz şarkılar arasındaki yerine aldı. Sizin dışınızda Pamela Spence, Mehmet Erdem ve Harun Kolçak da seslendirmişti. Neden bu kadar sevildi sizde bu parçanız?

Sanırım bıraktığı en büyük etki sözleri. Çünkü büyük bir pişmanlığı anlatmakla başlayıp, umudu vurguladıktan sonra isyanı dile getiriyor. Yani insanın çalkantılı bir döneminde başından geçenlerin tümünü yaklaşık 5 dakika içerisinde ortaya koyuyor ve bunu güçlü armonik altyapıyla isyanın evrensel müziği olan rock ile sunuyor. Bir başka açıdan da sözlerin ana fikri dinleyiciye ilginç geliyor diye düşünüyorum. Biri var “öldüm ve bu benim hikayem” diyor.

Yeni albümünüz hayırlı olsun. İlk başta da konuştuğumuz gibi uzun bir bekleyişten sonra yeni albümünüz çıktı. Yeni albüm fikri nasıl oluştu ve hazırlık döneminiz nasıl geçti?

Ara verdikten sonra 2003 yılından itibaren tekrar sahne çalışmalarına başladım. 2007 yılına dek devam ettirdim. Tekrar bir ara ve “Kapılar” albümünün çalışmalarına başladım. Bu süreçte arkamda bir ekip, bir plak firması ya da menajer olmadığı için bu süreçte konser veya performans gerçekleştiremedim. Birkaç denemeden sonra yeni bir albümle dinleyicinin karşısına çıkmam gerektiğini anladım. Sonrası yine uzun sürdü albüm hazırlıkları 2013 yılında başladı.

Tanınmış isimlerin de desteği var albümde. Kimlerle çalıştınız?

Akın Eldes ile albüm kayıtlarını yaptığımız Ege Semercioğlu Studyoları’nda tanıştık. O sıralarda “Sırlarım Var” şarkısının okumalarını yapıyorduk ve şarkıyı beğendini söyledi. Ben de rica ettim şarkıya bir imza atar mı diye. O da attı imzasını. Pamela 2012 yılında “Ben Ölmeden Önce” yi Stil Zengini adlı bir çalışmasında seslendirdi. Aslında düet gibi oldu. O zaman tanıştık. Dostluğumuz sürdü. Sonrasında “Susma” şarkısında düet için beni kırmadı. Diğer yandan çelloda Çağ Erçağ ile çalıştık. Çok keyifli oldu.

Albümdeki bütün şarkılar size ait. ‘’Ben Ölmeden Önce’’ gibi ses getireceğine inandığınız ve sizin çok güvendiğiniz bir şarkı var mı?

“Sırlarım Var” ve “Olsun Varsın” sanırım öne çıkacaktır.

90’lardaki rock müzik ile günümüzde yapılan rock müzik arasında bir fark görüyor musunuz?

Evet çok fark var. Sanırım dinleyici etkisi çok var. Dünya ve tabi ki Türkiye değişti. Pink Floyd ile hiç tanışmamış bir genç ile karşılaşabiliyorum mesela. Bu garip değil gerçek! Eskiden benim gençlik dönemimde ; Guns’n Roses seven ile King Diamond ya da Slayer dinleyen arasında ciddi bir ayrım vardı. Giyim kuşamdan yaşam tarzına kadar bu ayrım hissedilirdi. Şimdi herkes her şeyi her zaman her yerde dinliyor. Bu kötü değil elbette. Böyle çok farklı tandanstaki dinleyici kitlesine tek kalem iş beğendirmek çok ama çok zor. Her türlü yaratımın çok daha kolay ulaşılabilir olması beğeni süzgecinin deliklerini ufalttı. Bu iyi. Çünkü gerçekten iyi olanın değerini bulması ve kalıcı olması daha kolay ve doğru. Evrim bu bağlamda tüketici alışkanlıklarının değişmesi ve üretenlerin sınırlarını zorlamasıyla iyi yönde gerçekleşiyor gibi duruyor. Güzel şeyler oluyor. Çok iyi enstrümanistler çıkıyor. Tabanca gibi çalıyorlar. Gurur verici. Bir müzisyen için gerçek olan sahnedir. Daha çok mekan var çalacak eskisine göre. Daha çok konser ve festival gerçekleşiyor. Bu da performansları etkiliyor elbette. Bir de şu var bu zamanda artık bilgiye ulaşmak çok daha kolay. Yüksek kaldırımda cover yapmak için gereken notaların peşine düşmek yok artık. O nedenledir ki herkes için daha kolay. İyi ki de öyle.

Sizin beğendiğiniz ve takip ettiğiniz gruplar hangileri?

MFÖ, Mor ve Ötesi, Bulutsuzluk Özlemi…

Artık müziğe ara vermeyeceğinizi düşünüyorum. Bundan sonraki planlarınız nedir? Uzun zaman Kadıköy’de sahne almıştınız Tekrar sahne alacağınız yerler olacak mı?

İlk olarak 15 Aralıkta Kadiköy Sahne’de albüm tanıtım konserimiz olacak. Sonrasında ajanda yavaş yavaş oluşuyor. Baharda ise turne olacak.

 

Çok Okunanlar

404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kultursanat.com.tr.php was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI