RÖPORTAJ

Göksel: ”90’lar çok bambaşkaydı ”

Göksel

Uzun bir süre suskun kalmasının nedenlerine, yaşadığı zorlu süreçlere, 90’lar Türkçe Pop müziğe ve albümlerine dair sanatçı Göksel ile konuştuk

Göksel: “ 90’lar çok bambaşkaydı. O ruh samimiyetti. “

Gönüllü Yazıldım parçasını söylediği yıl 1996 idi. O zamandan bu yana 90’lar dediğimiz dönemdeki şarkıları hatırlayanlar ve dinlemeye doyamayanlar vardır muhakkak. Sene 2018, hala dinliyor ve söylüyoruz. “ Gönüllü yazıldım sana ve aşkına” şarkı sözleriyle 90’ların gönlünde taht kurmuş bir isim Göksel. Uzun bir süre suskun kalmasının nedenlerine, yaşadığı zorlu süreçlere, 90’lar Türkçe Pop müziğe ve albümlerine dair sanatçı Göksel ile konuştuk.

İnternette yer alan kaynaklarda sizin o dönem ki şarkılarınızı söyleyen kişinin Göksel Gonca olduğu belirtilmektedir. Yanlış bir bilgi sanırım. Söz konusu şarkıların sahibi Göksel’i biraz daha yakından tanıyabilir miyiz?

İnternette bahsedilen kişinin benimle alakası yok. Yanlış bir bilgi zamanında çok hızlı yayılmış. Buna müdahale durumum da olmadı. Sanırım kendisi Kıbrıslı bir yerel sanatçı, kendisiyle de bir dönem bu durumu konuşma fırsatım oldu internet üzerinden. Kendi şarkılarıyla benimkilerin karıştırıldığını söylemişti. 1996 yılında Türkiye’de Göksel ismiyle albüm yapan ilk sanatçıyım. Doğayı, insanları, hayvanları seven ve sevgiden başka çıkış yolu olmadığına inanan, her sanatçıda olması gereken kadar ego taşıyan, sanatı ve şöhreti vitrin dışında tutan, üretmenin güzelliğine ve maneviyatına inanan bir insanım.

Toplamda iki albümünüz var. İkinci albüm 2007 yılında “Eskisi Gibi Olmayacak“ isimli bir albümdü. Pek sesi duyulmamıştı. Belli başlı sebepleri var mıydı bu durumun? Sıkıntılar ve küskünlükler mi yaşadınız? Sonrasında müzik yaşamınız nasıl devam etti?

Evet, iki albüm var. Eskisi Gibi Olmayacak çok akustik bir albüm oldu. Çok uzun aradan sonra farklı bir ortamda buldum kendimi ve insanların kendi çıkarları doğrultusunda hareket ettiği bir ortamdı maalesef. İlk albümden sonra plak şirketimle bazı sıkıntılar yaşadım. Özellikle yeni albüm, menajerlik ve gerekli promosyonların yapılmaması konusunda sorunlar yaşadım. Küskünlüklerimin sebebi eski plak şirketimin yaşattığı sıkıntılardı. Müzik hayatıma yine şarkılar, sözler yazarak üretmeye devam ettim.

Gönüllü Yazıldım halen bizim için o dönemin efsane şarkılarından birisidir. Söz ve müziği size ait şarkınızın bir hikâyesi var mıdır acaba?

Müzik hayatına “ merhaba “ dediğim şarkıdır. Gönüllü Yazıldım’ın yazılma sürecinde izlediğim sinema filmlerinin hikâyeleri de beni etkilemiştir. Yaşanılanları gözlemledim ve hissettim. Söz ve müziği bana ait olan şarkıyı yazdığımda yaş olarak hayliyle küçüktüm. Öyle bir aşk yaşamadım açıkçası. Sevilen bir şarkı oldu o zamanlar ne mutlu bana ki.

İki albümü çıkardığınız toplam süreçte görüştüğünüz ve müzik yaptığınız kimler vardı? Nasıl geçti o zamanlar?

Tabi ki o dönemden bu zamana görüştüğüm arkadaşlarım oldu. İlk albümde çok başarılı isimlerle çalıştım. Albüm ve enstrüman kayıtlarında destek olan insanlar vardı. Erdem Sökmen, vokallerde destek veren Deniz Arcak, Şebnem Ferah… Sezen Aksu ile çalışmış birçok sanatçı arkadaşlarımla tanışma ve müzik yapma fırsatı doğmuştu. Teoman’ı, Yaşar’ı tanımıştım. Popüler olan herkesle tanışıyor ve sohbet ediyorduk. O dönem şöhretin keyfini pek süremedim. Yoğun ve tempolu geçen bir zamanın içinde göremiyorsunuz bazen kendinizi. İnsanların sizin için konsere gelmesi ve şarkılarınıza eşlik etmesi inanılmaz bir duyguydu benim için. Eşsiz bir şeydi. Yolda, kafede görüp fotoğraf çektirmek bile o zamanlar çok özeldi. Kalan en güzel duygu sanırım bu karşılıksız sevgiydi. Zaten o sevginin verdiği enerji de devam etmeniz için size bir güç katıyor. Buna inanıyorum.

90’lar ruhu diye bir tabir var. Neydi bu ruh sizin için?

90’lar çok bambaşkaydı. O ruh samimiyetti. Mesela o dönem albüm alırdık. Kapak fotoğraflarına bakardık hemen. Baskısı ve kalitesi nasıl diye göz geçirirdik. Sevdiğimiz sanatçıların albümlerinin çıkış günlerini beklerdik. Bir heyecan vardı. Henüz yitirilmemiş bir duyguydu o zaman. 90’lı yılların içerisinde o döneme küçük bir iz bırakmış olmaktan çok mutluyum açıkçası.

Hazır 90’lar ruhu demişken hemen sorayım. Unutamadığınız bir anıyı bizimle paylaşır mısınız?

İzmir’de Cumhuriyet meydanında bir konserim vardı. Hınca hınç doluydu hatta. Konser çok güzel geçti ve o kadar kalabalığın içerisinde güvenlik korumalarını geçen bir teyze gözüme çarptı. Kızının şarkılarımı çok sevdiğini ve başka şehirden geldiklerini ifade ediyordu. Kıyafet dolabında fotoğraflarımın olduğuna kadar sevdiğini söylemişti. Bir yandan korumaların teyzeyi çekiştirmelerine engel olmak istedim. Kızı gelip sarıldığında mutluluktan ağlıyordu, o kadar sıkı sarılmıştı ki sevgisini derinden hissettim. Saf sevginin ne olduğunu o zaman anladım. Sizin için yol kat edip gelen insanlar vardı. İnanılmaz bir özveridir bu benim için. Gözyaşlarıyla omzunuz ıslanıyor ve seviliyorsunuz. Hiç unutmayacağım anılardan biridir.

Çaldığınız/çalmak istediğiniz bir müzik aleti var mıdır?

Eğitimim aslında şan üzerine oldu. Şan eğitimi sırasında biraz piyano çalmaya eğilmiştim ama kısa sürdü. Gitar çalmayı çok isterdim. Söz ve müziklerini yaptığım şarkılar için bana çok yardımcı da olurdu. Bütün enstrümanlar sizlere farklı bir dünyanın kapısını aralıyor. Müzik, bu çalgı aletleriyle bambaşka bir lezzete dönüşüyordu.

İstanbul’un Ortaköy semtinde bir mekânda Kral Pop Radyo medya desteğiyle “90’lar Gecesi “ gerçekleşmişti. Devamı gelecek midir? Neler hissettiniz sahnede?

Evet, çok muazzam bir geceydi ve çok mutlu oldum. O dönemdeki arkadaşlarımızın bir kısmıyla beraber olmak ve sarılmak çok güzeldi. Bizi dinlemeye gelenlerin ilgisi inanılmazdı. 90’lar türkçe pop müzik gecelerinin düzenlendiğine hepimiz aşikarız aslen. Çünkü müzikleri özlenen bir dönemdi. Böyle organizasyonların devamının gelmesi gerekir bence de. Hatta yapım şirketleri 90’lara özel bir albüm yapmak için bir proje de gerçekleştirebilir. Çünkü sevilen ve çok dinlenilen şarkılar var halen. Ne acı yaşanırsa yaşansın, ne olursa olsun sahneye ait olduğumu o akşam da bir kez daha hissettim. Yaşattığı his müzik yaşantım için çok başkaydı.

Son olarak, yeniden müziğe dönecek misiniz? Yani yeni bir albüm düşüncesi/çalışması var mıdır?

Tabi ki dönmeyi düşünüyorum. Hatta Tansel Doğanay ile bir single yaptık. “Gerisi Çok” isimli bir şarkıdır adı bu arada. Uzun süredir bekletiyorum aslında. Belki birden fazla şarkı da eklenebilir farklı bir albüm olabilir. Devam eden albüm çalışmamız var, müzik hep benimle olduğu sürece.

Röportaj: Meltem Dağcı

Çok Okunanlar

File not found.

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI