RÖPORTAJ

Müzik Editörü ve Yapımcısı Haluk Polat Konuğumuz

Haluk Polat Röportaj 2 (2)

Müzik prodüktörü, yapımcısı, müzik eğitmeni, müzisyen Haluk Polat ile birlikte amatör ya da profesyonel sanatseverler yetiştiren sanat fabrikası Cep Sahne’deyiz.

Yurt içi ve yurt dışı festivallere katılarak dereceler alan çok sesli korolarınızdan bahsedelim önce. Müzik eğitmenliğinin yanı sıra çok sesli korolarda koristler yetiştirme fikri ne zaman ve nasıl ortaya çıktı? Bu süreç boyunca nasıl bir oluşum gerçekleşti? Korolarınızdan bahseder misiniz?

Esasında bu serüven doksanlı yıllarda ben Boğaziçi Üniversite’sinde öğrenci iken başladı. O dönem Boğaziçi Üniversitesi Müzik Kulübü’nde korolar kurduk. Üç koroyu birden oluşturduk. Bunlar rock korosu, caz korosu ve klasik koro idi. Ben de o dönem rock korosunun şefi olarak rock korosunu iki sene çalıştırdım. Üniversiteden mezun olurken bu korolardaki arkadaşlarımızdan oluşan Ychorus adında bir profesyonel vokal topluluğu kurma projem vardı. Ychorus’u kurdum, sonra onunla beraber çalışmalara başladım. 1998 yılında Ychorus’un ilk albümü Renkler yayınlandı Ada Müzik’ten. Sonra Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladım. Orada Bilgi Üniversitesi Korosu kurdum. O koro ile beraber yurt dışındaki festivallere katıldık. Önce Çek Cumhuriyeti’ne, sonra Rodos’a gittik. Üniversiteden ayrıldıktan sonra profesyonel müzik hayatı içinde yoğun bir çalışma dönemine girdim. O süre biraz ara verdiğim bir dönemdi fakat daha sonrasında önce WePlay’de müzik atölyelerinin, vokal atölyelerinin, sonra da Cep Sahne’de Candan Erçetin ile beraber Cep Sahne atölyelerinin ve korolarının oluşumuna karar verdik. Cep Sahne 2015 yılında kuruldu. 2016 yılında da Chorvus’u ve Kırlangıç’ı kurduk. Onlarla çeşitli yarışmalara ve festivallere katıldık.

 Cep Sahne’nin kuruluş amaçları, hedefleri nelerdir? Yetişkinler ve çocuklar için onlarca atölyesi ile Cep Sahne’de kültür sanat adına neler yapılıyor?

Cep Sahne’de birçok farklı müzik alanında vokal atölyeleri, çok sesli vokal atölyeleri, pop ve rock atölyeleri, Türkçe 70’ler atölyesi, Yeşilçam müzikleri atölyesi, caz atölyesi, müzikal atölyesi var. Bunlar vokal ile ilgili atölyeler. Bunların dışında farklı dans atölyeleri, retro dans, modern dans, yeni dönemde açılacak halk dansları atölyemiz var. Horon ve Kafkas dansları üzerine bir atölye açıyoruz çok yeni olarak. Bunların dışında Latin perküsyon atölyemiz, darbuka ve bendir atölyemiz var. Yeni dönemde bir de Profesyonel Vokal Atölyesi başlattık. Profesyonellik düzeyinde çalışmayı planlayan arkadaşlarla birlikte bir yol çizmeye çalışıyoruz.

Kendi albümünüzden bahseder misiniz?

Aslında 4 Vokal projesi içinde bir süredir albüm yapıyorum. Orada hem müzik yönetmeniyim, hem direktörüyüm, hem tuşlu çalgıları çalıyorum. 90’lı yıllardan bu yana çeşitli müzikler yazıyorum. Kendime ait bu müziklerin küçük bir arşiv cd’sini yapma fikrim vardı bir süredir. 2018’de bunu gerçekleştirmeyi planlıyorum. Eğer yapabilirsem 2018’de kendime ait bir albüm yayınlayacağım.

2017 Mart ayında ” Başka”albümü müzikseverlerle buluşan 4 Vokal’den bahsedelim. Halk şarkılarını dört ses olarak seslendiren 4 Vokal neler yapıyor?

2013 yılında ilk albümünü yayınladı 4 Vokal. İlk albümü “Yolculuk” idi. Ondan sonra yolculuğumuz biraz daha farklılaştı. 2017 yılında ikinci albümü yayınladık. İkinci albümde de bu sefer beş sekiz tartımlı, aksak ritimli, sekiz parçadan oluşan bir albüm gerçekleştirdik. Dört ses yorumladık birçok türküyü. Birkaç tane konser verdik. Şu anda hepimiz farklı farklı projelerde yoğun olarak çalışıyoruz. Tekrar bir araya gelip konser hazırlıkları, video hazırlıkları yapmayı planlıyoruz. Yakın gelecekte onunla ilgili farklı çalışmalar hayata geçecek.

We Play Yapımcılık’da alternatif müzik üzerine çalışmalar, çok sesli ve özgün düzenlemeler yapıyorsunuz. We Play bünyesinde müzik sektörüne yetenekli yeni sanatçılar kazandıracak Profesyonel Vokal Atölyesi projenizi anlatır mısınız?

Profesyonel Vokal Atölyesi Cep Sahne ile birlikte geliştirdiğimiz bir proje. Ben zaten hem Cep Sahne’de hem WePlay’de çalıştığım için bir şekilde kurumsal olarak iki kurumun birlikte gerçekleştirdiği bir proje olacak. Müzik sektöründe, müzik piyasasında yer almak isteyen sanatçıların o hazırlık aşamasında neler olduğunu anlayabilecekleri, genelde profesyonel hayata girip yaşadıkları şaşkınlıkları yaşamamaları için genel bilgi verilen kırk sekiz saatlik bir atölye. Bu atölye kapsamında stüdyodaki süreçten, müzik işletmesinin, müzik sektörünün, oyuncularının kimler olduğuna, işlevlerinin ne olduğuna kadar, ses tekniklerinden farklı müzik formları ve müzik aletlerinin açıklamalarına kadar farklı konuları ele alacağız. Aralarından en başarılı olan bir arkadaşımıza single yapıp onun müzik videosunu hazırlayacağız ve yayınlanmasını sağlayacağız.

Yeni bir yıla girerken gelecek ile ilgili projeleriniz, hedefleriniz nelerdir? Cep sahne ile tanışmak, bu ailenin bir üyesi olmak ve konserleri izlemek, takip etmek isteyenler için 2018 takviminizde neler var?

Cep Sahne’yi facebook sayfasından takip ederlerse okuyucularınız birçok ücretsiz etkinlikler, ücretsiz atölyelerle karşılaşacaklar. Neredeyse her hafta farklı bir atölye ile, farklı bir etkinlikle dinleyicilerle, katılımcılarla buluşuyoruz. O yüzden Cep Sahne’yi takip ederlerse  birçok bilgiye oradan çok rahatlıkla ulaşabileceklerdir.

Koroların yurt içi ve yurt dışı festival konserleri ne zaman?

Yakın zamanda Ychorus ile Bursa’ya gittik. Nisan ayının başında İtalya Assisi’ye gideceğiz. Mayıs ayının ortasında bir Bosna Hersek planımız var. Haziran ayında Çek Cumhuriyeti planımız var.

Bize değerli vaktinizi ayırıp sorularımıza içtenlikle cevaplar verdiğiniz için kultursanat.com.tr adına ve kendi adıma çok teşekkür ederim.

Röporatajı yapan: Derya Bilgingil

Haluk Polat Röportaj 2 (1)

Haluk Polat Röportaj 2 (2)

Haluk Polat Röportaj 3

Haluk Polat Röportaj

 

Çok Okunanlar

File not found.

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI