SERGİ

British Council’dan dijital sergi

08britishcouncil

Küratör Elif Kamışlı‘nın oluşturduğu “Geçen Gece Bir Rüya Gördüm” başlıklı sergi, Sanatı dijital ortama taşıyan British Council’ın , “Duvarları Olmayan Müze”sinde.

Sanatı dijital ortama taşıyarak yeni bir deneyim yaşatmayı hedefleyen British Council, “Duvarları Olmayan Müze” olarak tanımladığı dijital sanat platformu ilk defa Türkiye ile açtı. Platform, ilk olarak 2016 yılında British Council Misafir Küratör Programı‘na katılma hakkı kazanan küratör Elif Kamışlı‘nın British Council Koleksiyonu için oluşturduğu “Geçen Gece Bir Rüya Gördüm” başlıklı sergisi ile açıldı. Manzara ve heykellerden bir seçkinin yer aldığı sergi bir yıl boyunca ziyaret edilebilecek. Sergi için özel olarak projelendirilen dijital platform, Pompaa tarafından gerçek bir sergi gibi tasarlandı. Sergi alanı ziyaretçilere zaman kısıtlaması ya da fiziksel erişim engeli olmadan sergiyi serbestçe dolaşma ve keşfetme özgürlüğü tanıyor. Ziyaretçiler, bu sanal sergi alanında eserler ve sanatçılar hakkında detaylı yazılı, görsel, işitsel bilgi alabiliyorlar. Bu şekilde sergi alanı, ziyaretçinin deneyimini seçimleriyle şekillendirerek aktif bir rol oynamasını ve kendi eşsiz deneyimini yaratmasına olanak sağlıyor.
Serginin birinci kısmında Charles Cheston, Philip Connard, Duncan Grant, Henry Moore, Gwendolen Raverat and Alfred Thornton gibi sanatçıların küçük ölçekli manzara resim, gravür ve çizimleri yer alıyor. İkinci kısım ise Richard Long’un mütevazı ama oldukça güçlü dilini temsil eden, arazi sanatını heykelle birleştirdiği “İlkbahar Çemberi” (1992) adlı eserin bir modellemesinden oluşuyor. Üçüncü kısımda yaşayan en ilgi çekici sanatçılardan Susan Philipsz’in 16. yüzyıl İskoç ağıtını üç farklı şekilde seslendirerek bir araya getirdiği “Ovalar” (2008) adlı ses heykelinden oluşuyor.

Çok Okunanlar

404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kultursanat.com.tr.php was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI