SERGİ

David Campany’nin Sergisi NOKS’ta Açılıyor

David Campany'nin Sergisi NOKS'ta Açılıyor

NOKS Bağımsız Sanat Alanı 5 Mayıs – 10 Haziran tarihleri arasında ünlü sanatçı David Campany’nin “Rich and Strange” sergisine ev sahipliği yapıyor.

Rich and Strange / Zengin ve Tuhaf
Londra’da bir bit pazarında bulunmuş, eski bir fotoğraf. Fotoğrafçısı bilinmiyor. Fotoğraf bir grup insanı, beyaz Avrupalılar ve siyahi (belki de) Kuzey Afrikalıların bir karışımını gösteriyor. İnsanlar kuru toprak üzerinde, darmadağınık bir grup barakanın önünde duruyorlar. Bir adam çekçeğin yanında oturuyor. Duvarlar badanalı. Bir salkım muz. Bir bisiklet tamirhanesi. Siyah takım elbiseli, sıska bir adam gezinirken tırnaklarını yiyor. Palmiye ağaçları çatıların üzerinde yükseliyor. Ve uzakta, İngiliz tarzı yarı müstakil bir dizi ev. Fotoğrafın ortasına doğru Alfred Hitchcock. Onu tanımak zor değil. Genç bir adam olmasına rağmen kendine has çene yapısı ve vücut hattı belirgin. Siyah şapka, çizgili pantolon, beyaz gömlek ve karikatürvari karnının üzerine oturan kısa bir kravat. Aynı anda hem genç hem de yaşlı görünüyor.

David Campany'nin Sergisi NOKS'ta Açılıyor 1

Görüntüler dünyası dijitalleştikçe, geçmişten günümüze kalan basılı fotoğraflar da kendilerine yeni evler bulmak için sürükleniyorlar. Hitchcock bir gerilim ustasıydı fakat fotoğraftaki gerilim başkaydı. Fotoğraflar gösterir ama anlatmaz. Betimler ama açıklamaz. Fotoğraflar olgusal muammalardır. Kitap, fotoğrafa yakınlaşarak sonsuz görünen ayrıntıları seçer: Afrika barakaları, çekçek, Avrupa’dan zambak beyazlığında film yıldızları, gergin bir yapımcı, bir kameraman, dağınık sahne. Hepsi, Kuzey Londra’daki Elstree’de bir arazide.

Zengin ve Tuhaf, fotoğrafların maddeselliği, film yapımcılığı, terk edilmiş arşivler ve bu fotoğrafı çekip zaman içerisinde ismi kaybolmuş fotoğrafçı üzerine bir saygı niteliğinde bir video ve fotoğraf kitabından oluşmaktadır.

David Campany'nin Sergisi NOKS'ta Açılıyor 2

4 Mayıs 2018 saat 19:00’da açılacak olan Rich and Strange sergisi 05 Mayıs – 10 Haziran 2018 tarihleri arasında Cumartesi ve Pazar günleri 14:00 – 19:00 saatleri arasında NOKS Bağımsız Sanat Alanı’nın Yeldeğirmeni Kadıköy’deki yerinde görülebilir.

Çok Okunanlar

404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kultursanat.com.tr.php was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI