SERGİ

“Kurtulunmamış” Sergisi, Corpus’ta Açıldı

Kurtulunmamış Sergisi, Corpus'ta Açıldı

2015 yılında SANAT – SANATÇI – SANAT KURUMU olarak kendini konumlandıran Corpus, Çağrı Saray küratörlüğünde “Kurtulunmamış” isimli sergiye ev sahipliği yapıyor.

12 Ocak 2018 Cuma günü açılan sergide, Alman sosyolog ve film teorisyeni Siegfried Kracauer’in kullandığı bir kavram olan “unerlöst” ‘kurtulunmamış’ anlamına gelmektedir. Enzo Treverso da Geçmiş’i Kullanma Kılavuzu’nda Kracauer’in unerlöst kavramını Auschwitz kampından bir görüntünün ya da bir tutuklu fotoğrafının yakını için “kurtulunmamış” bir gerçekliği temsil ettiğinden bahseder.

“Kurtulunmamış” kelimesini kavramsallaştırdığımızda ve terimi özellikle de bu coğrafya üzerinden düşündüğümüzde, kişisel belleğimizle toplumsal bellek arasında ilişki kurabileceğimiz birbirinden farklı çok sayıda durum ya da travma ile karşılaşmamız mümkün.

Geçmişi donuk ve geride bırakılmış bir zaman dilimi olarak değil de, halen bugünle ve şimdiyle yeniden şekillenen, biçim değiştiren ve hatta temsil bağlamında değişkenlik gösteren hareketli bir görüntü gibi ele aldığımızda hafızamızda tek bir “an’a” dair “kurtulunmamış” çok sayıda anı taşıyoruz. Bunların bir bölümü parçalar halinde-dağınık, yarı transparan bazıları ise daha net. Birçoğu sureti sürekli olarak değişim içinde olan bir hegemonyanın bize sistematik olarak sunduğu, bize öğrettiği ve içimize sirayet etmiş olan ve bundan kurtulmaya çalışırken “anma takıntısına” dönüşmüş an’lardır.

Çok Okunanlar

404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kultursanat.com.tr.php was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI