SERGİ

Yücel Dönmez’den İlginç Bir Sergi

YD1

Türker Art Galerideki sergide, Dönmez’in heykel çalışmaları da yer alıyor

Sanat çalışmalarını Amerika’nın Chicago kenti ve İstanbul’da yapan Yücel Dönmez, yeni sergisinde özel çalışmalarını ve ilk kez görsel sanatlarda bir ilk sayılan, poliüretan heykellerini sergiliyor.

Poliüretan levhalar üzerine yaptığı resimlerini daha sonra heykel formunda ç.alışan sanatçı, resmini heykele çeviren bir sanatçı olarak ta anılacak. Dönmez, İstanbul metro istasyonları ile Anadolu Adalet sarayına koyduğu büyük çalışmaları ile de biliniyor.

Dünyada kar üzerine resim yapan ilk sanatçı olarak tanınan Yücel Dönmez, resim çalışmalarını da kendi geliştirmiş olduğu teknik ve üslubu ile gerçekleştirmektedir. Prof. İsmail Tunalı’nın, “Ulusal ressamımız” diye nitelendirdiği sanatçı, görsel sanatlar dünyasında bir çok ilkleri ile bilinmektedir.

Görsel sanatlarda kendi felsefesini kurarak, yenilikler peşinde koşan Dönmez, “Eğer bir sanatçı kendini yenileyemiyorsa, geleceğe de yansıyamaz, zamanla unutulabilir. Gerçek sanatçı sürekli yenilikler ile barışık olur ve günün koşullarına göre de kendi felsefesini kurarak üretir. Benim bu açıdan Land Art, Protest Art ve Dijital Art dönemlerimde gerçekleştirmiş olduğum çalışmalarım bugün uluslar arası platformlarda da takip ediliyor. İstanbul’da kamusal alanlara koymuş olduğum çalışmalarım ile de kamusal alanları paylaşan insanlara sanat imajını hissettirerek bir hizmet üstlendiğimi düşünüyorum. Yaptığım sanatım kendime aittir ve dünyada bir çok ünlü sanatçıyı da etkilediğim bilinmektedir. Amacım ülkemde de sağlam bir sanat piyasası ve gerçek sanat anlayışının yerleşmesidir. Fakat bu konuda bir çok sanatçı gibi rahatsızlığım vardır çünkü ülkemde sanat değil, sanatçıya yapılan reklam önem kazanıyor. Bu durumda ise, gerçek sanatçı zaman kaybediyor fakat gerçek sanatçı ne olursa olsun bir gün hak ettiği değeri mutlaka buluyor ve bulacaktır da…

9 Kasım 2017 tarihinde Londra’da 508 Kıngs Road galeride açılan 3 kişilik sergide, çalışmalarım İngiltere’nin ünlü sanat uzmanlarınca ilginç bulundu ve bundan sonra Londra sanat piyasasında da bana yardımcı olacaklarını belirttiler. Londra yapılanmam ile, Chicago, London, İstanbul üçgeninden dünya sanat platformuna mesajlarımı vereceğim.” Dedi.

Teşvikiye’de Türker Art galeride açılacak olan sergi, 7 Aralık 2017- 7 Ocak 23018 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek. Serginin küratörlüğünü Günsel İnal üstlendi.

 

Çok Okunanlar

File not found.

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI