FESTİVAL

3 Harika Film Etkinliği Geliyor

8. Bodrum Türk Filmleri Haftası

Yaklaşan 3 harika film etkinliği: Saraybosna Film Festivali ve Bodrum Türk Filmleri Haftası, Marmaris Film Festivali

Savaşın Ortasında Çıkıp Gelmiş Saraybosna Film Festivali

Saraybosna’da insanlar savaş var diye elleri kolları bağlı oturmamışlar. Güzel bir festival çıkarmışlar. Savaştan dolayı filmlerin ulaşımı havaalanından kazılan bir tünelle sağlanmış. Normal olarak elektrik olmadığı için de portatif jeneratörler kullanılmış. Ne tür bir para birimi kullanılacağı bilinmemesinden dolayı gelenlerden bilet başına ücret yerine sigara alınmış. Ortam koşulları belli diye hiç ilgi gösterilmeyeceği düşünülen şölene yaklaşık 15 bin kişi katılmış, 15 ülkenin 37 filmi izlenmiş. Sanatı sanatçıyı sevmek bu olsa gerek ki böylesine yoğun bir ilgi olmuş. Diğer yıl seyirci sayısı 10 bin daha artmış ve her sene de artarak büyümeye devam ediyor. Filmde Saraybosna’nın Kalbi En İyi Film Ödülü, Saraybosna’nın Kalbi Onur Ödülü, Saraybosna’nın Kalbi En İyi Belgesel Ödülü dahil olmak üzere toplamda 8 tane ödül sahibini buluyor. Dünya çapında büyük öneme sahip olan festivale dört bir yandan, yüz binden fazla seyirci geliyor. Gelenlerin içerisinde dünya starları da bulunuyor. 24. Saraybosna Film Festivali 10-17 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek. Program iki ana bölümden oluşuyor. Bunlar Ana Yarışma ve In Focus bölümleri. Ana yarışma kısmının jüri başkanlığını Asghar Farhadi yapacak. Ana Yarışma’da ülkemizden Osman Doğan’ın ilk uzun metraj olma özelliğini taşıyan Güvercin Hırsızları filmi yer alacak. Cannes Film Festivali’nde büyük beğeni toplayan Nuri Bilge Ceylan onur konuğu olarak Ahlat Ağacı filmi ile seyircilerin karşısına çıkacak. Açılış Cold War ile yapılacak. Türkiye’den 7 kişi ustalık sınıfında yer alacak. Ana Yarışma’da 10, In Focus’da 8 film seyirciler ile buluşacak.

8. Bodrum Türk Filmleri Haftası

 

Bodrum Sinema ve Kültür Derneği ile Cinemarina Sinemaları ve Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği’nin iş birliği ile düzenlenen Bodrum Türk Filmleri Haftası’nın 8.si bu yıl 13-22 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Yunanistan’ın Kos (İstanköy) Adası birbirinden güzel Türk filmlerine ev sahipliği yapacak. Bu yıl farklı olarak Türk yönetmenler ve oyuncular Rodos Adası’nda da misafir edilecek. Film gösterimleri 17-20 Eylül’de Bodrum ve Kos (İstanköy) Adası’nda, 20-22 Eylül’de Rodos Adası’nda yapılacak. Bodrum Türk Filmleri Haftası’na gösterilen ilgi her sene artış gösteriyor. Yaklaşık 50 tane filmin de tanıtımı yapılacak. Bu etkinlik kapsamında yönetmenler, yapımcılar ve sinema işletmecileri bir araya geliyor.

4. Marmaris Kısa Film Festivali

MarmarisSanart topluluğunun gönüllülerle düzenlediği Marmaris Kısa Film Festivali 9-14 Ekim tarihleri arasında Marmaris’te yapılacak. Etkinliğe ülkemiz haricinde yurt dışından da filmler katılacak. En büyük amaçları ise gençleri ve çocukları sanata dahil edip, onları teşvik edebilmek, sanata ve sanatçıya verilen değeri arttırabilmek. Festivalin en güzel yanlarından birisi de halkın jürilik yapabilecek olması. Başvuru formu doldurmanız yeterli olacak. Böylece sanat turizmine katkı sağlanabilecek. Finale kalan 45 film festival kapsamı boyunca gösterilecek daha sonra da değerlendirilecek. Seyirci olarak gitmek isteyenlere belirli otellerde indirimli konaklama imkanı sunulacak. Ayrıca festival kapsamında imza günleri, sergiler ve paneller gibi etkinlikler de gerçekleştirilecek.

Çok Okunanlar

404 Not Found

Server Error

404

Page Not Found

This page either doesn't exist, or it moved somewhere else.


That's what you can do

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI