SİNEMA

Bir Komedi Efsanesi Charlie Chaplin’in Bilinmeyenleri

Charlie-Chaplin

Sinema tarihinde pek çok komedyen iz bırakmıştır ama bazıları efsane olur asla unutulmazlar. İşte bu sanatçılardan biri hiç kuşkuşuz ki Charlie Chaplin’dir

Sinema tarihinde pek çok komedyenin kameralar önünde boy gösterdiği dönemde mimikleri kadar vücut dilini ön plana çıkarmayı başarmış aktörlerden biri Char Charlie Chaplin olarak bilinir. Chaplin bundan ötürü sinemanın komedi yönüne farklı bakış açısı getiren sanatçılarından biri olmuştur. Chaplin’in en önemli özelliklerinden biri çevirmiş olduğu filmlerde politik mesajları komedi tarzıyla birleştirerek sert bir şekilde vermiştir. Sinemada iki kez Oscar Onur Ödülü alan Chaplin’e “Sir” ünvanı verilmiştir.

Sahne tozu yutarak yetişti

Charlie Chaplin 1889 yılında Londra’nın Walworth beldesinde dünyaya geldi.1977 yılında 88 yaşında İsviçre’de hayata gözlerini yumdu. Anne ve babası müzikhol oyuncusu olan Chaplin doğduğu günden itibaren sahnelerde büyüyerek yetişti. Bu Charlie için adeta bir yaşam tarzıydı ve gençlik yıllarında sahne tozu yutarak uzun yıllar dans edip şarkı söylemeyi öğrendi. Chaplin 1900 yılında 11 yaşındayken üvey kardeşinin çabalarıyla Sydney Londra Hipodromu’nda ‘Cinderella’ isimli bir oyunda iş bularak onun sahnede rol almasını sağladı. Bu oyun Chaplin’in ilk sahne deneyimi olarak bilinir. Chaplin altı yıl sonra 1906 yılında düzenli bir sahne sanatçısı olarak “Sherlock Holmes” oyununda gazeteci bir çocuğu canlandırdı. Babası, Chaplin 12 yaşındayken öldü. Babasının ölümünden kısa bir süre sonra şizofreni rahatsızlığından hastaneye yatırılan annesinden ötürü yetimhaneye verilen sanatçı yıllarını burada geçirdi.

Şarlo tiplemesiyle dünyada tanınan sanatçı oldu

1908 yılında zamanın vodvil sanatçısı Fred Karno’nun topluluğuna girmeyi başaran Charlie Chaplin basit güldürü oyunlarında zaman zaman yer aldı. Tam dört yıl burada gösterilere çıkan Chaplin Karno’nun 1912 yılında çıktığı Amerika turnesine eşlikte bulundu. Turne esnasında Laurel ve Hardy ikilisinden Stan Laurel ile tanışma fırsatı yakaladı. Chaplin ,Stan Laurel’le oda arkadaşıydı. Bir süre sonra Laurel İngiltere’ye dönmek zorunda oldu ve Chaplin Amerika’da kaldı. Chaplin’in başarı gösterdiği Amerika yıllarında Keystone filmcilik şirketi yapımcılarından Mack Sennet tarafından keşfedilen sanatçıya “Making A Living” isimli filmde rol alması teklifinde bulunuldu. Filmin çekiminden hemen sonra aynı yıl içinde “Kid Auto Races at Venice” adlı filmde ikinci rolünü alarak bu filmi başarıyla tamamladı. Bu filmde pantolonu bol, melon şapkalı, bastonlu, büyük ayakkabılı ve sakar bir kişilik sergileyen ‘Şarlo’ tiplemesiyle adını dünyaya duyurdu. Chaplin ayrıca tam 34 adet sessiz film çeken bir sanatçı olarak hafızalara yerleşti.

Başarılarına başarı kattı

Haftada 150 dolar karşılığı çalıştığı film şirketindeki ücreti az bulan Charlie Chaplin şirketinden ayrılarak Esennay adlı film şirketine transfer oldu. Burada bir süre çalışan komedyen Amerika’ya gelen kardeşiyle yeni arayışlara girerek Keystone’deki film şirketi olan Mutual Film’e geçerek 12 filmlik sözleşmeye imza attı. Bu şirkette “The Fireman”, The Pawnshop”, The Floorwalker”, “Easy Street”, “The Rink”, “The Cure”, “The Vagabond”, “The Advanturer” adındaki filmleri çevirdi. Charlie Chaplin’in en büyük hayali kendi film şirketini kurmak, kendi filmlerinde oynamak ve daha çok para kazanmaktı. 1918’li yıllarına gelindiğinde First National Exhibitors Sirki ile bir anlaşmaya imza atarak kendi yapımcılığını üstlendiği “A Dogs Life” adlı filmini çekti. Bu filmin arkasından “Shoulder Arms” adındaki savaş komedisi ve “The Bond” filmlerini çekti. Yönetmen olarak popülerlik kazanan Charlie Chaplin 1919 yılında United Artists film şirketinin resmi ortaklarından biri oldu.

Pek çok özellikli kişiliğe sahip

Charlie Chaplin’i diğer komedyenlerden ayıran başlıca özellikler bulunmaktaydı. Özünde serseri bir ruha sahip olan Chaplin aynı zamanda iş hayatında çok başarılı bir kişilik sergilemiştir. Kendinden çok genç iki kadınla evlenip skandalla boşanan sanatçı hovarda ve sol görüşlü kişiliğiyle de ayrı bir profil çizmiştir. Sanat yaşamında iyi bir servete ulaşmayı başaran Charlie Chaplin aynı zamanda eli sıkı olan biriydi. Batakhane denilecek kadar pis ve ucuz otel odalarında konaklayan bir zengin olarak sinema tarihine geçti. Sürekli aynı kıyafetleri giymeyi sevdiği ve kazandığı paraları bir sandık altında sakladığı bilinmektedir.

 

 

Çok Okunanlar

404 Not Found

Server Error

404

Page Not Found

This page either doesn't exist, or it moved somewhere else.


That's what you can do

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI