RÖPORTAJ

Ekim Röportajları: İbrahim Büyükak & Oğuzhan Koç

Ekim Röportajları İbrahim Büyükak & Oğuzhan Koç

Ekranların sevilen yüzleri 3 Adam’dan İbrahim Büyükak ve Oğuzhan Koç ile 27 Ekim’de vizyona girecek olan ‘’Yol Arkadaşım’’ filmi öncesinde bir araya geldik. İşte o keyifli sohbetimiz.

İBRAHİM BÜYÜKAK: ‘’YOL HİKAYESİ YAZMAK HAYALLERİMİN ARASINDAYDI’’

Ekim Röportajları İbrahim Büyükak & Oğuzhan Koç 1

1- Öncelikle yeni filminiz hayırlı, uğurlu ve bol gişeli olsun 🙂 27 Ekim’de vizyona girecek bir komedi filmi olan ‘’Yol Arkadaşım’’ın proje aşamasından bahseder misiniz?
İBRAHİM BÜYÜKAK: Yol hikâyelerini çok severim o yüzden hep bir yol hikâyesi yazmak hayallerimin arasındaydı. Senaryoyu bitirip hemen Oğuz ve Eser’e okuttum onlarda çok beğenince bu filmi gönül rahatlığıyla yapabilirim dedim.
OĞUZHAN KOÇ: Proje İbo’nun geçen sene kurmaya başladığı benim de her aşamasından haberdar olduğum, fakat birlikte oynamaya çok daha sonradan karar verdiğimiz bir şekilde gelişti.

 
2- Şeref (İbrahim Büyükak) ve Onur (Oğuzhan Koç) nasıl bir karakter? Ne izleyeceğiz tam olarak?
İBRAHİM BÜYÜKAK: Şeref hayata mantığıyla değil de kalbiyle bakan bir adam. Bu onu bir taraftan cesaretli olmasını sağlarken diğer taraftan da sürekli hatalar yapmasına neden oluyor. Onur’la tanışması onun artık hayatta bazı şeylerle ilgili mantıklı davranmasını sağlayacak mı bunu da filmde izleyeceğiz.
OĞUZHAN KOÇ: Onur herkes gibi lise ve üniversite yıllarında birçok hayal kurmuş, fakat hayatın gerçekleriyle karşılaşınca tüm hayallerinden vazgeçmiş, küçük şeylerle mutlu olmaya çalışan bir ilaç mümessili. Tesadüfen karşılaştığı şeref ile İstanbul’dan Ayvalığa gidişlerini, ya da gitmeye çalışmalarını izleyeceğiz…

 

 

‘’KOMEDİ İÇİN KÜFÜR VE ARGOYA GEREK YOK’’

3- Komedi tırmanışa geçti. Komedi filmlerde de küfür ve argo geniş yer tutuyor. Küfür komedi için gerekli mi?
İBRAHİM BÜYÜKAK: Komedi için argo ve küfüre tabi ki gerek yok. Ancak bunlar yerinde kullanıldığında seyirciyi güldürür ve rahatsız etmez. Önemli olan sırf komiklik yapmak için yersiz bir şekilde küfür kullanmamak…
OĞUZHAN KOÇ: Argo ya da küfür komedi için bir şart değil tabi ki. Fakat hayatın içinde var olan bir gerçek olduğunu da inkâr edemeyiz. Yıllarca Tv’de mizah yapmış bir ekip olarak biz kendi oto sansürümüzü zaten oluşturmuş durumdayız… Sırf güldürmek için yapılmazsa, gerçekten o an söylenecek en iyi şey olduğuna seyirciyi ikna ederseniz küfür de argo da göze batmaz diye düşünüyorum.

 
4- Sosyal medyada dolaşan bir fotoğraf geldi aklıma. Fotoğrafta Eser Yenenler yok sadece ve altına 3 Adam’dan Eser yok yazılmış, gördünüz mü bilmiyorum. Şuan o durumdayız ve haliyle sorma gereği duyuyorum 🙂 Eser neden filmde rol almadı?
OĞUZHAN KOÇ: Eser ‘siz film olmaz (Gülüyor).
İBRAHİM BÜYÜKAK: Evet gördük (Gülüyor). Bu filmin senaryosunu 3 Adam beraber oynayalım üzerinden yazmadım hatta Oğuz’un oynamasına bile son anda karar verdik. Eser’de ikimizin oynamasının en büyük destekçisiydi çünkü bu rol Oğuzhan’a daha uygundu. Ayrıca Eser’de filmimizde küçük bir sürprizle seyircinin karşısında olacak.

 
5- BKM ile başlayan bir yolculuğunuz var. Nasıl gelişti? Çok zorluk çektiniz mi, yoksa şansınız hep yaver mi gitti?
İBRAHİM BÜYÜKAK: Yolculuğa BKM ile başlamak bizim için çok büyük bir avantajdı. Çünkü BKM bu ülkede en çok sanata değer veren ve sanatçı yetiştiren bir kurum. Her yolculuk gibi elbette sıkıntılı olan durumlar oldu. Ama çok çalışarak ve birbirimize sahip çıkarak bunların üstesinden geldik.
OĞUZHAN KOÇ: Cefa çekmeden sefa sürülmediğini birçok kez yaşamış bir ekibiz biz. Tabi ki zorluklarda oldu şansımızın yaver gittiği zamanlarda. Fakat şansın işe yaraması için bile çok çalışmak gerekiyor.

 

Ekim Röportajları İbrahim Büyükak & Oğuzhan Koç 2

6- Sizce mizah nasıl bir evrim geçirdi?
İBRAHİM BÜYÜKAK: Mizah her dönemin dinamikleri içerisinde kendine göre değişir. Değişmeyen tek şey iyi mizahla kötü mizah arasındaki farktır. Şuan mizahın ana damarlarından birinin internete kaydığını görüyoruz orada da kendi içinde bir mizah dili oluşuyor. Aslında bizde bu filmde teknoloji ve interneti harmanlayarak bir şeyler yapmaya çalıştık. Örneğin Onur sürekli sevgilisiyle görüntülü konuşma yapıyor.
OĞUZHAN KOÇ: Ülke ve insanlar değiştikçe mizah da buna bağlı değişir mutlaka. İyisi de kötüsü de hep vardı hep de olacak. Fakat son yıllarda dizi sürelerinin aşırı uzaması ve o sürelerde komedi yazılamıyor oluşu tüm mizah yazarlarını ve oyuncularını sinemaya yönlendirdi diye düşünüyorum. Gişe yapan hiçbir komedi oyuncusunu sezonda Tv’de göremiyoruz. Haklılar da.

 
7- Grup olarak bir şeyler yapmak zordur. Sizin zorlandığınız oluyor mu?
İBRAHİM BÜYÜKAK: Alışılagelen şey bu işlerde tek başına olmaktır ama beraber başarmanın verdiği hazzı hiçbir yerde bulamazsınız. O yüzden zorluktan ziyade keyiften bahsedebiliriz.
OĞUZHAN KOÇ: Biz tam aksine inanıyoruz. Başarıyı paylaşmaktan korkunuz yoksa ekip olmanın hiçbir dezavantajı yok.

 
8- Peki birbirinizden sıkıldığınız zamanlar oluyor mu?
OĞUZHAN KOÇ: Birbirimizden sıkıldığımızda sıkıldık deyip dağılıyoruz. 3-5 gün sonra hepimiz daha da çok sıkılıp tekrar bir araya geliyoruz (Gülüyor).
İBRAHİM BÜYÜKAK: Hahaha Oğuzhan doğru söylüyor. Bir arada olmanın bir avantajı da bu. Biri güzel bir cevap verdimi diğeri ona katılıyorum deyip geçebiliyor (Gülüyor).

 
9- Yaptığınız her işin tadını çıkararak, büyük bir zevkle yaptığınız çok belli. Bunu izleyici olarak yüzünüzden ve yaydığınız enerjiden anlayabiliyoruz. Oyunculuk, müzisyen, şovmen gibi çeşitli çalışmalarınızda edindiğiniz hayata dair kazanımlar neler oldu?
OĞUZHAN KOÇ: Dediğim gibi benim kazancım 2 büyük yol arkadaşı… Yaptığımız işlerin hepsini tek başımıza da yapabilirdik ki herkes öyle yapıyor. İnanın bu daha keyifli..
İBRAHİM BÜYÜKAK: Bakın yine Oğuzhan’a katılıyorum (Gülüyor). Gerçekten üçümüzün arasındaki farklılıklar birbirimizin eksik yönlerini geliştirmek için büyük bir fırsat oldu. En büyük kazanımım 2 şahane yol arkadaşımın olması.

 

Ekim Röportajları İbrahim Büyükak & Oğuzhan Koç 3

10- Şuan geldiğiniz noktayı çocukluk veya gençlik döneminizde hayal ediyor muydunuz?
İBRAHİM BÜYÜKAK: Valla hayallerimin çok ötesinde şeyler yaşıyorum çok şükür. Zaten yapmayı hayal ettiğin bir işle hayatını geçindirmen nerden baksan mucize olarak açıklanabilir.
OĞUZHAN KOÇ: Hayalini kurmadığın noktaya gelemiyorsun galiba. İlla ki kurmuşuzdur büyük hayaller, birçoğu da gerçekleşti çok şükür.

 
11- Herhangi bir ünlünün sizin şarkılarınızı söyleyeceğini tahmin eder miydiniz?
OĞUZHAN KOÇ: Kurduğum güzel hayallerden biri buydu mesela. İlk kez radyoda benim yazdığım bir şarkının söylendiğini duyduğum günü unutmuyorum. Tarifi zor bir his.
İBRAHİM BÜYÜKAK: Bu soru Oğuzhan’a tabi ki de ama bende cevap vermek istiyorum (Gülüşmeler).Hiç böyle bir hayalim olmadı dolayısıyla da yaşamadım. İşte bir arada olmanın güzelliklerinden biri de bu, arkadaşının sorularına salça olabiliyorsun.

 
12- Yakın zamanda 3 Adam Yapım’ı kurdunuz. İzleyicileri neler bekliyor? Talk Show’a bu sezon devam edecek misiniz?
İBRAHİM BÜYÜKAK: Yılbaşına kadar ki süreç film tanıtımı vizyonuyla geçecek benim için. Sonrasında yeni bir kanalda 3 Adamı yapmak istiyoruz.
OĞUZHAN KOÇ: Yılbaşına kadar hedeflerimiz Yol Arkadaşım, Eser’in tek kişilik oyunu ve benim yeni albümümle ilgili olacak o yüzden 3 Adamla ilgili alelacele bir karar almak istemedik. Niyetimiz 2018’in başında yeni kanalında yepyeni bir 3 adam şov izletmek.

 
13- Güncel Kültür Sanat Dergisi ekibi adına keyifli sohbetimiz için çok teşekkür ederim. Son olarak eklemek istedikleriniz?
İBRAHİM BÜYÜKAK: Bende çok teşekkür ediyorum. Yol Arkadaşım 27 Ekim’de sinemalarda. Herkese çok gülüp eğleneceği bir film vaat ediyoruz.
OĞUZHAN KOÇ: İzleyicinin bizden beklentisini sonuna kadar karşılayacak bir film yaptığımıza inanıyoruz. Yol Arkadaşım 27 Ekim’de vizyonda. Biz de size keyifli sohbetiniz için teşekkür ederiz.

 

Röportaj: Umut DURAN

Çok Okunanlar

File not found.

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI