SİNEMA

Huzur İçinde Uyu Gülen Adam

kemalsunal

Ödül alırken kısa bir video çekilmiş. Videoda ödül aldıktan sonra konuşmak yapmak için kısa bir süre sessiz kalıyor ve o an orada bulunan herkes gülmeye başlıyor. Bu ne demek oluyor biliyor musunuz? Konuşmuyorken bile güldürebilen bir insandı demek oluyor. Ülkemiz o kadar güzel sanatçılara ev sahipliği yaptı, ki hala yapıyor, hepsi birbirinden yetenekli, birbirinden usta sanatçılar. Yeri gelir ağlatır, yeri gelir kahkahalarla güldürür, yeri gelir derin düşüncelere daldırır. Bunları yapabilen ve bin yıl geçse bile kendisinden bir tane daha gelmeyecek olan kişi Kemal Sunal. Aramızdan göçüp gideli dile kolay tam 18 sene olmuş. Biz onu Şaban, Feyzo, Mülayim ve daha nice rollerde tanıdık, izledik. 56 yıllık hayatına 82 film sığdırmış. Öyle gariptir ki her filmi başka güzel, başka tattadır. Her karşımıza çıktığında tekrar tekrar sıkılmadan izleriz kendisini. Bir filminde ölümüyle ilgili benim bavulumu toplamama daha 20 yıl var dedikten 20 yıl sonra bavulunu toplayarak göçüp gitmiştir.

Gülen Adam’ın Hikayesi

11 Kasım 1944 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiş Kemal Sunal. 12 Eylül olayları sırasında okulu bırakmış. Onun için sanatçı olma yolunda ki ilk adım Müşfik Kenter ile tanışması olmuş. Kenter Tiyatrosu ve Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda oyunlarda yer almış. Bir gün Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda yer aldığı Dün Bugün adlı oyun oynanırken Münir Özkul Kemal Sunal’ı görmüş. Tabi görür görmez içindeki ışıltıyı görmüş olacak ki Ertem Eğilmez’e bu çocukta iş var demiş. Onun sayesinde Ertem Eğilmez ile tanışıp ilk filmi Tatlı Dillim’de boy göstermiş. Çok tatlı da bir hikayesi var olayın. Tatlı Dillim’de yer alacak figüranlara replik dağıtımı yapılırken Kemal Sunal için replik kalmamış. Bu sebeple ondan gülmesini istemişler. İşte o bir güldü, yıllarca güldürdü. Hala daha güldürmeye devam ediyor. Zeki Alasya ve Metin Akpınar ile oldukça samimi arkadaşmış. Hatta bu iki arkadaşı sayesinde ilk görüşte aşık olduğu Gül Sunal’a açılma fırsatı olmuş. 1974 yılında evlenmiş. Daha sonra Güldür Güldür Show’dan tanıdığımız Ali ve Ezo Sunal kardeşler dünyaya gelmiş. 3 Temmuz 2000 tarihinde film çekimleri için Trabzon’a gittiği uçakta kalp krizi geçirerek hayata veda etmiştir.

Derin Anlamlı Filmler

Oynadığı bazı filmler var ki toplumdaki yozlaşmayı, çarpıklıklar ve saçmalıkları komedi ile eleştiriyor. Davaro filminde canlandırdığı Memo karakteri ile günümüzde bile hala varlığını sürdüren kan davasını kara bir mizahla eleştiriyor. Kibar Feyzo filminde ağalık sistemini, ağaların köylülere çektirdiklerini, başlık parasının sebep olduğu eziyetleri, eşkıyaların elini kolunu sallaya sallaya her istediklerini elde etmelerini Feyzo aracılığı ile seyircilere sunmuştur. Yine aynı şekilde Çöpçüler Kralı ve Kapıcılar Kralı ile statü farkının sebep olduğu eşitsizliklere eleştirel bir bakış açısı göstermiştir. Kapıcılar Kralı’nda oynadığı karakter ile 14. Antalya Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü almıştır. Neredeyse her mesleği hakkını vererek canlandırmıştır yer aldığı filmlerde. Yani şimdilerde olduğu gibi bel altı esprilerle, küfürlerle güldürmeye çalışmak yerine Kemal Sunal gerçek komedi yapmıştır. Susması bile güldüren böylesine usta bir sanatçıyı çok erken kaybettik. . Bizler onu hep ‘’Gülen Adam’’ olarak hatırladık, böyle hatırlamaya da devam edeceğiz. Huzur içinde uyu Gülen Adam…

Yazar: Zeynep Uysal

Çok Okunanlar

404 Not Found

Server Error

404

Page Not Found

This page either doesn't exist, or it moved somewhere else.


That's what you can do

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI