TİYATRO

Berlin-İstanbul Hattında Coşku ve Hüzün

Hedwig ve Angry Inch  (1)

John Cameron Mitchell’in dünyaca ünlü müzikali Hedwig and the Angry Inch, Kazan Dairesi tarafından sahneye konulan Türkçe versiyonuyla sanatseverlerin karşısında

Müzikalin rengarenk dünyası, gösterişli eğlenceyi ve gerçekçi hüznü başarıyla harmanlıyor. İlk kez 1998’de sahnelenmeye başlanan, zaman içinde dünya çapında ün ve ödül kazanan, sinemaya da uyarlanan Hedwig and the Angry Inch, Berlin’in ikiye bölündüğü yıllarda Doğu tarafında yaşayan Hansel’in, Trans şarkıcı Hedwig’e dönüşünü ve sonrasında aşkı, şöhreti arayışını anlatıyor. Müzikal, yazarı ve başrol oyuncusu John Cameron Mitchell’ın kendi yaşamından izler taşıyan bir hikayeye sahip. Asker babası ABD’nin Batı Berlin çıkarmasında görev almış. Evlerinde çalışan Alman bebek bakıcısı, müzikaldeki gibi ‘hınzır’ bir karaktermiş. Müzikalin esas konusuna gelince… Olaylar, 1960’ların başında gelişiyor. Doğu Berlin’de yaşayan Hansel, hem annesinin hem de Doğu Almanya’nın kalıplarla dolu dünyasından bağımsızlığını ilan etmeye çalışır. Rock hayranıdır ve bir Amerikan subayına aşık olduğunda hayatının değişeceğine inanır. Hansel sevgilisiyle birlikte Amerika’ya gitmek ister ama önce evlenmesi, ondan önce de cinsiyet değiştirme ameliyatı geçirmesi gerekmektedir. Amerika’ya gittiğinde o artık Hedwig’tir ama eşi onu terk eder. Askeri bir bölgede çocuk bakıcılığı yapmaya başlayan Hedwig, generalin oğlu Tommy ile yakınlaşır. Aralarındaki aşk, Hedwig’in Tommy’ye bestelerini vermesi ile farklı bir boyuta ulaşır. Tommy Gnosis bu şarkılarla ünlü olurken, Hedwig’i yok sayar. Ancak Hedwig kendi grubuyla, Tommy Gnosis’in konserlerini adım adım takip etmektedir ve konser sırası şimdi İstanbul’dadır.

Hedwig ve Angry Inch  (5)

Yabancı dillerdeki müzikalleri, dolayısıyla onların tüm şarkılarını başka bir dile çevirebilmek, anlamını kaybettirmeden diller arası transferi gerçekleştirebilmek zor bir süreç. Hele ki Hedwig and the Angry Inch gibi mizahı ağır basan bir metin söz konusuysa… Açıkçası hem müzikali Türkçe’ye çeviren hem de trans şarkıcı Hedwig’i canlandıran Yılmaz Sütçü, bu zor işin üstesinden başarıyla gelmiş. Şarkı sözleri kadar mizahın yerelleştirilmesi de hayli etkileyici. Sütçü’nün seyirci ile doğaçlama kurduğu iletişim de oyunun ritmini çok yükseltiyor.

Hedwig and the Angry Inch, canlı orkestra ile birlikte sahne enerjisinin yüksek olmasını ve seyircinin de bunu en yüksek seviyede hissetmesini gerektiren eserlerden biri… Yiğit Sütçü hem mental hem ses performansı hem de fiziksel olarak müzikalin yükünü büyük ölçüde sırtlıyor. Müzikalin ‘gizli ses’i ise Ayşe Günyüz. Hedwig’in Yahudi eşi Yitzhak karakteriyle karşımıza çıkan Günyüz, finale kadar etkisini adım adım arttırıyor.

Hedwig ve Angry Inch

 

Barış Arman’ın yönettiği müzikalde Angry Inch orkestrası Kaan Bıyıkoğlu, Sinan Altıparmak, Eren Turgut ve Can Kalyoncu’dan oluşuyor. Tanju Babacan’ın kostüm tasarımını, Didem Atasoy’un da koreografisini ve müzik direktörlüğünü üstlendiği Hedwig and the Angry Inch, yakın dönemde sahnelerimize uğrayan en ‘renkli’ prodüksiyonlardan…

Biletler

hedwig poster

Hazırlayan : Müjde Işıl

 

 

 

Çok Okunanlar

404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kultursanat.com.tr.php was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI