TİYATRO

FabulaSahne Sirkeci’de

FabulaSahne Sirkeci’de

FabulaSahne, kuruluşu 540 yıl öncesine dayanan bir hamam içerisinde yer alan HodjaPasha Gösteri ve Etkinlik Merkezi çatısı altında yolculuğuna başlıyor.

Modern tiyatro metinleriyle; günümüz insanına ve insanın kendini hayatta var etme derdine selam çakmak; göz kapatılan toplumsal yaralara üflemek hedefiyle kurulmuş bir oluşum FabulaSahne. Yüzyıllar öncesinde inşa edilmiş bir mekânın tarihi atmosferinde;
klasik sahne ve sahneleme düzeninden ayrı durarak; kimi zaman geçmişe kimiyse geleceğe uzanarak bu güne sesleniyor.

 
Sanat Yönetmenliğini Mesut Vural’ın, Yapım Yönetmenliğini ise Türkü Hazer’in yürüttüğü FabulaSahne, 15 Şubat’ta Arnold Wesker’in “Dört Mevsim” oyununu Zeynep Kızıltan ve Şerif Bozkurt kadrosuyla seyirciyle buluşturmaya hazırlanıyor.

Dört Mevsim hakkında:
Arnold Wesker 1964 yılında Dört Mevsim’i yazdığında, önceki oyunlarından oldukça farklı olan yapısı izleyici ve eleştirmenleri çok şaşırtmış, sert tepkilerle karşılaşmıştır. “Sevgisizlik her eylemi bozar, zavallılaştırır. İşte Dört mevsimi bunun için yazdım” der Wesker bu eleştirilere cevaben.

 
Adam ve Beatrice terk edilmiş bir eve bir yıl geçirmek üzere girerler. Geçmiş ilişkilerinin tortuları, hayal kırıklıklarına rağmen ve ‘dair, o evde dört mevsim geçireceklerdir. “Aşkın denenmiş davranışları”ndan kaçamasalar da, aşkı yeniden doğurup yaşatabileceklerine olan inançlarını korumaktadırlar.

 
Pek çok ışıldayan aşkın; içinde eriyip gittiği bencillikler, özgüvensizlikler, inançsızlıklar ve öfkeler kısır döngüsü Adam ve Beatrice’i, başladıkları noktaya öncekinden daha yorgun bir halde geri mi döndürecektir…?
Aslında ne Adam “erkeği” ne Beatrice “kadını” ne de o boş ev bir “rahmi” temsil etmez. Ve fakat tüm aşkların aynasıdır onların hali. Birbirlerine mi kendi içlerine mi geçmişlerine mi geleceklerine mi konuştukları belirgin değildir. Bunun da bir önemi yoktur aslında…

FabulaSahne Sirkeci’de 1

Çok Okunanlar

File not found.

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI