TİYATRO

”Hisse-i Şayia” Tiyatro Oyunu

''Hisse-i Şayia'' Tiyatro Oyunu

Şehir Tiyatroları tarafından sahnelenen Hisse-i Şayia, Zihni Göktay ve Sezai Aydın’ın muhteşem performansı ile 2 saat boyunca seyirciyi kahkahaya davet ediyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın Hisse-i Şayia oyunu, 100 yılı aşan bir geçmişe sahip. Zira 1914’te kurulan, o zamanki adıyla Darülbedayi, Hisse-i Şayia’yı ilk olarak 1916’da sahnelemiş. Oyun, 16 Temmuz 1923’te ise işgalden yeni kurtulmuş İzmir’de Mustafa Kemal Atatürk tarafından izlenmiş.
Hisse-i Şayia, İbnürrefik Ahmet Nuri Sekizinci’nin Daniel Riche’nin Bahane (Le Pretexte) adlı oyunundan uyarlanmış bir eser. Meşrutiyet döneminin Osmanlı toplumuna adapte edilmiş konu. Oyunun macerası sadece tiyatro sahnesinde devam etmeyip sinemayı da etkiledi. Oyundaki yan karakterlerden biri olan memur Bican Efendi o kadar beğenildi ki bu rolü sahnede canlandıran Şadi Fikret Karagözoğlu, Bican Efendi’yi sinemaya taşıdı. Arka arkaya Bican Efendi Vekilharç, Bican Efendi Mektep Hocası ve Bican Efendi’nin Rüyası isminde arka arkaya üç film çekti. Böylece Türk sinemasının ilk seri (komedi) filmleri ortaya çıktı.

''Hisse-i Şayia'' Tiyatro Oyunu 1

Paylaşılamayan evlat

 

Yıllar evvel Vasfi Rıza Zobu ve Bedia Muvahhit’in rol aldığı Hisse-i Şayia, kızlarını bir türlü paylaşamayan karı-kocanın bitmek bilmeyen kavgasını anlatıyor. Tahir Bey (Zihni Göktay) ile Faika Hanım (Hikmet Körmükçü) 5 yıllık evliliğin ardından boşanırlar. Tam 14 senedir ayrıdırlar. Biricik kızları Mahmure’yi (Zeynep Göktay Dilbaz) bir türlü paylaşamazlar. Birbirlerini kötülemekten de asla vazgeçmezler. Mahmure’nin sevdiği adamla evlenmesi de sorunları çözmez. Bu sefer de anne-baba, genç evlileri sürekli yanlarına gelerek rahatsız etmeye başlar.
Hem nostaljik hem de güncel
Oyunun teması, asla güncelliğini yitirmeyecek bir vaka; boşanma. Hisse-i Şayia Fransızca’dan çevrilirken 100 yıl önce Osmanlı toplumuna uyarlanmış zaten. Bugün izlediğimiz versiyon ise uyarlamanın da uyarlaması. Zira hem oyunun Osmanlı dönemindeki ruhu korunmuş hem de günümüze göre dil daha sadeleştirilmiş ve güncellenmiş. Bazı ifadelerin Osmanlıca aslı söylenip sonrasında günümüz Türkçesi’ndeki karşılığı açıklanıyor. Güncel sorunlarımıza dokundurmalar da ihmal edilmiyor. Örneğin ‘o hal, bu hal, şu hal’ ya da ‘ atlar bile haklarını arayıp grev yapıyor’ gibi taşlamalar dikkat çekiyor.

 
Güçlü bir mizahi evrene sahip oyun, gerçekçiliği de elden bırakmıyor. Genç kız için evlenmek, birbirlerini yiyen ebeveynlerinden bir kurtuluş olmuyor örneğin. ‘Evlendi ve sonsuza dek mutlu yaşadı’ şeklinde gayrı ciddi önermeyi reddediyor oyun. Evlendikten sonra sorunlar daha da büyüyor. Bu noktada getirilen çözüm için şöyle bir eleştiri getirmek mümkün. Tahir Bey ile Faika Hanım’ın hayatının bu kadar hızlı yön değiştirmesi yerine o sürecin biraz detaylandırılması daha doyurucu olabilirdi.

 
Hisse-i Şayia’nın yönetmeni, yakın zaman önce yine Şehir Tiyatroları’nın İstanbul Hatırası’na imza atmış Tarık Şerbetçioğlu. Oyuncu kadrosu o kadar başarılı ki usta oyunculara şapka çıkarmaktan başka elden bir şey gelmiyor. Zihni Göktay daha ilk saniyeden itibaren konuştuğu her an, seyirciyi kahkahaya boğuyor. Sezai Aydın da mesafeli ve durağan rolüne müthiş bir mizah katıyor. Hikmet Körmükçü, Göktay’ın salvolarına başarıyla karşılık veriyor. Ailenin kızı ve damadı rolündeki Zeynep Göktay Dilbaz ve Uğur Dilbaz gerçek hayatta da evliler. Ve daha önemlisi Zeynep Göktay Dilbaz gerçekten de Zihni Göktay’ın kızı, Uğur Dilbaz da damadı. Sahnedeki uyumlarında bu bağın etkisi var kuşkusuz. Bican Efendi rolündeki Aybar Taştekin de meslektaşlarından rol çalıyor.

Yazan: Müjde Işıl

Çok Okunanlar

404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kultursanat.com.tr.php was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Türkiye'nin en zengin içerikli Kültür Sanat portalı.

Tüm haberlerimizi Cinemaximum Sinemalarında ücretsiz dağıtılan dergimiz ile de takip edebilirsiniz.

Copyright © 2016 Kültür Sanat. Türkiye'nin en eğlenceli Kültür Sanat dergisi.

YUKARI